Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

PKB w pierwszym kwartale może być wyższy niż oczekiwano

Analitycy Goldman Sachs (GS) stwierdzili, że PKB Polski w pierwszym kwartale 2021 roku może być wyższy niż oczekiwano ze względu na lepsze od oczekiwań dane o wzroście produkcji przemysłowej i handlu detalicznego.

Według szacunków analityków bankowych, wzrost gospodarczy w Polsce w I kwartale może być pozytywnym zaskoczeniem.

„Na opinię ekspertów ds. Usług publicznych wpływa wyższy niż oczekiwano wzrost produkcji przemysłowej i handlu detalicznego (około 3 proc.)” – napisał Goldman Sachs w opublikowanym w piątek komentarzu. „W ocenie analityków GS porównanie tych danych z konsensusem na poziomie 1 proc. Wskazuje, że PKB Polski w I kwartale 2021 roku może być wyższy niż oczekiwano”.

Goldman Sachs zwrócił również uwagę na odporność gospodarek regionu, a także ich lepsze dostosowanie do panujących warunków i ograniczeń w porównaniu z sytuacją w zeszłym roku. Potencjalny dobry wynik będzie miał duży wpływ na prognozę PKB na cały 2021 rok.

Z danych GUS wynika, że ​​realny PKB spadł w 2020 roku o 2,7 proc. Według najnowszych szacunków Instytutu Prognoz i Analiz Ekonomicznych (IPAG) polska gospodarka skurczyła się w I kwartale br. O 2,3 proc.

Oczekuje się, że GUS opublikuje w najbliższy piątek tzw. Szacunek PKB za I kwartał 2021 roku.

READ  Z Qantasem skontaktowali się niezadowoleni australijscy klienci po ogłoszeniu zysku w wysokości 1 miliarda dolarów