Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Poczta potwierdza, że ​​wobec jej szefa toczy się śledztwo

Poczta potwierdza, że ​​wobec jej szefa toczy się śledztwo

  • Autor: Dearbil Jordan
  • Korespondent biznesowy BBC News

Źródło obrazu, Izba Gmin/Parlament Wielkiej Brytanii

Skomentuj zdjęcie,

Były naczelnik poczty Henry Staunton przedstawił we wtorek poprawiony dokument parlamentarzystom

Poczta potwierdziła, że ​​wobec jej obecnego szefa, Nicka Reada, prowadzone jest dochodzenie po tym, jak były szef Henry Staunton zaszokował parlamentarzystów ujawnieniem tej sprawy.

Staunton był obecny na przesłuchaniu, aby omówić wypłaty na rzecz zastępców kierowników poczty, co było przyczyną skandalu związanego z programem Horizon.

Alan Bates, który zainspirował dramat ITV na ten temat, powiedział parlamentarzystom, że rząd powinien „działać i płacić ludziom”.

Dochodzenie jest w toku.

Poczta potwierdziła, że ​​wpłynęły skargi na pana Reida i innych pracowników.

Posłowie kwestionują szereg kluczowych danych dotyczących tempa rekompensat finansowych dla tysięcy zastępców poczmistrzów.

Świadkowie powiedzieli parlamentarzystom wcześniej tego dnia, że ​​w sprawie pana Stauntona toczy się wewnętrzne dochodzenie w związku z jego rzekomym zachowaniem, gdy kierował firmą.

Jednakże Staunton twierdził, że w sprawie Reida toczyło się już dochodzenie.

Twierdził także, że w 80-stronicowym dokumencie – stronie, którą pokazał parlamentarzystom i na której usunięto wiele wierszy – wskazano, że Reid chciał zrezygnować z pracy w Urzędzie Pocztowym, ponieważ był niezadowolony ze swojej pensji.

Urząd pocztowy wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że Nick Read „nigdy nie złożył rezygnacji i nadal przyjmuje odpowiedzialność przywódczą za wyzwania, z którymi wszyscy na co dzień stawiamy czoła”.

Dodała, że ​​złożono „skargę” przeciwko Reidowi i innym pracownikom oraz że „w pełni współpracował on w dochodzeniu”.

Departament Biznesu i Handlu oświadczył, że ma świadomość, że wobec Reida również toczy się dochodzenie, ale „nie widział 80-stronicowego raportu, do którego odniósł się Henry Staunton, i nie może potwierdzić jego treści”.

Downing Street upierało się również, że ma zaufanie do szefa Poczty, a zastępca rzecznika premiera powiedział: „Nadal blisko z nim współpracujemy”.

„W tym momencie ważne jest, aby wszyscy skupiali się na zapewnieniu rekompensaty i sprawiedliwości dla naczelników poczty”.

Około 700 kierowników oddziałów zostało oskarżonych przez Urząd Pocztowy o kradzież i fałszywe księgowanie w latach 1999–2015, po tym jak system informatyczny Horizon opracowany przez Fujitsu sprawiał wrażenie, jakby brakowało rachunków w oddziałach.

Doprowadziło to do najpowszechniejszej pomyłki sądowej w historii brytyjskiego prawa.

Tysiące innych wpłaciło własne pieniądze do sklepów Poczty i udało im się zatuszować rozbieżności spowodowane przez Horizon.

Podstawnicy poczty domagają się od rządu odszkodowania, ale Bates stwierdził, że rząd – będący właścicielem poczty – nie kontrolował procesu wypłacania pieniędzy wnioskodawcom.

„To bardzo rozczarowujące” – powiedział. „Jak dobrze wiesz, to trwa od lat i nie widzę końca”.

Skomentuj zdjęcie,

We wtorek Alan Bates rozmawia z reporterami w Westminster

Pan Staunton, który w styczniu został usunięty ze stanowiska naczelnika poczty, powiedział, że proces odszkodowań uległ spowolnieniu do czasu, gdy w styczniu wyemitowano dramat między panem Batesem a Urzędem Pocztowym, co ponownie wzbudziło zainteresowanie długotrwałym skandalem.

Powolne tempo otrzymywania wynagrodzeń przez naczelników poczty może zostać przyćmione przez niedawny spór między Stauntonem a ministrem biznesu Kemim Badenochem.

Ponad tydzień temu pan Staunton udzielił wywiadu, w którym stwierdził, że w styczniu ubiegłego roku wyższy rangą urzędnik państwowy poprosił go o spowolnienie wydatków na odszkodowania.

Badenoch odpowiedział na te zarzuty, stwierdzając, że są one „całkowicie fałszywe”. Oznajmiła także, że zwolniła Stauntona w następstwie „bardzo poważnych zarzutów dotyczących jego postępowania na stanowisku szefa Urzędu Pocztowego”. Wątpliwości budzi także proces powoływania w Urzędzie Pocztowym starszego niezależnego naczelnika poczty, którego rola obejmuje między innymi kwestionowanie prezydenta w dowolnych kwestiach. Osoba ta zastąpi Bena Tidswella, który ustąpi ze stanowiska jeszcze w tym roku.

Staunton powiedział we wtorek, że padł ofiarą „kampanii oszczerstw”, po czym stwierdził, że Reid był w centrum śledztwa, które obejmowało zarzuty wysunięte przez byłego dyrektora ds. kadr Urzędu Pocztowego. Staunton twierdzi, że Reid i dyrektor HR „upadli”.

Były szef twierdził również, że w okresie zatrudnienia Stauntona na poczcie, czyli od grudnia 2022 r. do stycznia 2024 r., pan Reid czterokrotnie próbował podać się do dymisji.

Zaprzecza to wypowiedzi pana Reida sprzed niedawna, gdy parlamentarzyści pytali go, czy próbował zrezygnować z pracy w Urzędzie Pocztowym, a on pod przysięgą odpowiedział: „Nie. Dlaczego pytasz?”

Departament Biznesu i Handlu stwierdził, że pani Badenoch „w swoim oświadczeniu złożonym 19 lutego przed Izbą Gmin jasno stwierdziła, że ​​straciła zaufanie do pana Stauntona, ponieważ uniemożliwiał on dochodzenie w sprawie jego postępowania, a także próbował ominąć formalne procedury”. . Proces powoływania nowego dyrektora do Zarządu.

Dodała: „Departament będzie czekać na wynik śledztwa w sprawie pana Reida, zanim wyda jakiekolwiek dalsze orzeczenie”.

Jednak we wtorek w programie premierowym BBC Radio 4 Charlotte Nicholls, posłanka z Partii Pracy zasiadająca w komisji biznesowej Izby Gmin, skrytykowała panią Badenoch po przesłuchaniu.

„Podejrzewam [Tuesday’s hearing] To naprawdę rodzi wiele pytań wobec Kimmy Badenoch, zwłaszcza że charakterystycznie niechętnie temu zaprzecza [Mr Staunton’s] Potwierdzenia przy pierwszym wydaniu.

„Myślę, że nadal istnieją pytania, na które należy odpowiedzieć, dlaczego wspomnienia są tak różne” – dodała.

READ  Ameryka mówi, że kontratak „stale postępuje” – DW – 01.07.2023