Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Szkocka Partia Narodowa rozważa złożenie protestu w Izbie Gmin w związku z debatą w Gazie

Szkocka Partia Narodowa rozważa złożenie protestu w Izbie Gmin w związku z debatą w Gazie

  • Napisane przez Georgię Roberts
  • Korespondent BBC w Szkocji i Westminster

Źródło obrazu, Parlament Wielkiej Brytanii

Skomentuj zdjęcie,

Posłowie SNP są wściekli na sposób, w jaki spiker Izby Gmin prowadzi debatę na temat Gazy

Według źródeł partyjnych SNP w Westminster rozważa kampanię mającą na celu „odcięcie się” od codziennej działalności parlamentarnej.

Powiedzieli, że przedstawiciele mogą zakłócić lub wycofać się z niektórych działań.

Nastąpiło to w następstwie załamania się stosunków między partią a przewodniczącym Izby Gmin w związku z debatą Szkockiej Partii Narodowej na temat Gazy.

Jednak lider partii w Westminster, Stephen Flynn, zaprzeczył, że SNP planuje wycofać się.

W zeszłym tygodniu spikerka parlamentu, sir Lindsay Hoyle, zezwoliła na głosowanie nad poprawką Partii Pracy podczas debaty Szkockiej Partii Narodowej na temat wezwań do zawieszenia broni w Gazie. Oznacza to, że wniosek SNP nie został poddany głosowaniu.

Jego decyzja spotkała się z wezwaniami do rezygnacji ze stanowiska przewodniczącego parlamentu ze strony niektórych parlamentarzystów SNP i parlamentarzystów Partii Konserwatywnej, a Sir Lindsay przeprosił wówczas SNP za zajęcie się tą sprawą.

Wskazał również, że zezwoli na nową debatę w ramach stanu nadzwyczajnego, po czym w poniedziałek ogłosił, że tego nie zrobi.

Sir Lindsay powiedział, że rozumie, że rząd Wielkiej Brytanii jest „gotowy do złożenia odpowiedniego oświadczenia” we wtorek, zatem parlamentarzyści będą mieli nieuchronną okazję do przedyskutowania tej kwestii bez debaty nadzwyczajnej.

Oświadczenie złożył minister spraw zagranicznych Andrew Mitchell, który stwierdził, że do osiągnięcia tego celu nie wystarczy wezwanie do zawieszenia broni i podtrzymał stanowisko rządu.

Dodał: „Próbujemy wynegocjować natychmiastowe zawieszenie broni, abyśmy mogli uwolnić zakładników i dostarczyć rozpaczliwie potrzebną pomoc, co doprowadzi do trwałego zawieszenia broni”.

Gniew w Szkockiej Partii Narodowej nie osłabł, a przywódca tej partii w Westminster, Stephen Flynn, oskarżył przewodniczącego parlamentu o „praktyczne kłamstwo”.

We wtorek wieczorem 86 parlamentarzystów z SNP, konserwatystów i Plaid Cymru podpisało wniosek o wotum nieufności dla marszałka Izby.

Jak wygląda odłączenie?

„Wycofanie się” z Izby Gmin może obejmować nieuczestniczenie w komisjach, w których zasiada SNP, lub odmowę udziału w debatach odbywających się poza główną izbą Gmin – na przykład w Westminster Hall.

Rozumie się, że wycofanie się z parlamentu w dalszym ciągu będzie oznaczać przyjazd parlamentarzystów SNP do Westminster. Nie wzięto pod uwagę braku obecności w parlamencie.

Rozumie się, że rozważane są również bardziej „dramatyczne” możliwości zakłócenia postępowania.

Strategia nie została jeszcze sfinalizowana, ale partia stara się utrzymać presję na marszałka i parlament.

Chce wysłać do Szkocji wiadomość w trakcie roku wyborczego o tym, co partia uważa za „większy problem”: Westminster rzekomo poniósł porażkę SNP i według bliskich jej przywódców traktowano ją jako „nieistotną”.

Źródło obrazu, Parlament Wielkiej Brytanii

Skomentuj zdjęcie,

Sir Lindsay Hoyle spotkała się z wezwaniami do rezygnacji ze strony niektórych parlamentarzystów z ramienia SNP i Partii Konserwatywnej

Źródło w Szkockiej Partii Narodowej powiedziało BBC, że partia rozważa strategię „wycofania się” z niektórych codziennych zajęć parlamentarnych.

Inne źródło SNP powiedziało: „Jesteśmy w pełni świadomi, że możemy tutaj spowodować wiele problemów, które mogą zakłócić proces”. [of the House].

„Nie chcemy sprawiać kłopotów tylko po to. Wszystko, co staramy się zrobić, ma jakiś cel”.

SNP nie pozostawi Szkocji bez głosu

Jednak lider partii w Westminster, Stephen Flynn, zaprzeczył, że SNP planuje wycofać się.

On Opublikowano w mediach społecznościowych Stwierdzenie, że znaczenie roli SNP w Westminster zostało ucieleśnione w debacie.

„Nie, nie są” – powiedział Flynn [considering disengagement].

„Ważność naszej roli została pokazana w ciągu ostatnich kilku tygodni, wywołując debatę w Gazie i zmieniając politykę Partii Pracy.

Dodał: „Dopóki nie osiągniemy niepodległości, nie opuścimy Szkocji bez głosu w Westminster”.

Oczekuje się, że Szkocka Partia Narodowa i niektórzy parlamentarzyści Partii Konserwatywnej wyrażą swoje niezadowolenie z marszałka podczas środowych pytań premiera.

SNP nalega także na „pełne i niezależne śledztwo” w sprawie zarzutów, że Sir Keir Starmer celowo wywierał nacisk na przewodniczącego Izby Reprezentantów, aby dał Partii Pracy głos w sprawie poprawki do zawieszenia broni podczas debaty SNP w dniu opozycji – twierdzi lider Partii Pracy.

Rzecznik szkockiej Partii Pracy powiedział: „SNP od lat była odłączona od Westminster, nie zapewniając niczego społecznościom w całej Szkocji.

„Podczas wyborów powszechnych Szkocja ma okazję nie tylko wysłać wiadomość, ale także wysłać rząd, który pracuje nad wprowadzeniem zmian, których potrzebuje Szkocja”.

READ  Sankcje USA wobec Chin mogą być wspierane przez Australię; Nasilają się ataki w Kijowie, blokady Mariupolu, wszczęte postępowanie sądowe w sprawie MH17, australijskie ceny paliw idą w górę, pociągi w Sydney przygotowują się do dalszego przestoju