Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polak, który ratował Żydów podczas Holokaustu, umiera w wieku 102

Josef Walaszek, członek polskiego ruchu oporu, który uratował dziesiątki Żydów podczas niemieckiej okupacji Polski podczas II wojny światowej, zmarł w wieku 102 lat.

Walschzyk zmarł w poniedziałek, jak podaje Narodowy Instytut Pamięci Narodowej, państwowy organ historyczny.

Wołoszczyk zakochał się w Żydówce Irenie Front dopiero wtedy, gdy dowiedziała się, że jest Żydówką, gdy niemieckie gestapo przeszukało hotel, w którym się z nią zatrzymał.

Pomóż jej ukryć się za szafą, a później zorganizuj dla niej fałszywe dokumenty i poślub ją. Wkrótce potem gestapo aresztowało Front i 20 innych Żydów.

„Jeżeli coś jest zrobione, to powinno być zrobione dla nich wszystkich. Do godziny 17:00 musiałem załatwić kilogram złota — a było już południe. Dopiero wtedy Niemcy zapomnieliby o incydencie i wypuścili Żydów”. Valaszyk wspominał w jednym z wywiadów, według wywiadu, Paulińskie Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Walaszczyk zdołał zebrać i zapłacić wymagany okup, ratując w ten sposób 21 istnień ludzkich.

Zatrudnił też 30 Żydów w fabryce mąki ziemniaczanej, którą wyznaczył do kierowania ze względu na znajomość języka niemieckiego. Większość zatrudnionych przez niego osób przeżyła wojnę, według Państwowego Urzędu Historycznego i Muzeum.

Dzięki staraniom Frontu Walaszczyk został uhonorowany w 2002 roku tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przez Yad Vashem, izraelski pomnik i muzeum Holokaustu. Hołd honoruje nie-Żydów – głównie chrześcijan – którzy ratowali Żydów w całej okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej.

Pomoc Żydom podczas niemieckiej okupacji Polski była tak niebezpieczna, że ​​Niemcy dokonywali egzekucji nie tylko przyłapanych na pomocy Żydom, ale także całych ich rodzin.

(Ta historia nie została edytowana przez personel Devdiscourse i jest automatycznie generowana z udostępnionego kanału.)

READ  Były szef kuchni królowej Darren McGrady ujawnia ulubione fast foody Jej Królewskiej Mości