Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polscy posłowie osiągnęli kompromis w sprawie reform sądownictwa | Wiadomości sądowe

Warszawa twierdzi, że projekt ustawy proponującej zmiany w polskim systemie prawnym uwolniłby miliardy euro z funduszy unijnych.

Prawodawcy z koalicji rządzącej w Polsce zatwierdzili reformy sądownictwa, które według rządu uwolnią miliardy euro z funduszy Unii Europejskiej, pomagając gospodarce kraju zmagającego się ze skutkami pandemii COVID-19 i wojny na sąsiedniej Ukrainie.

Ponad 35 miliardów euro (37 miliardów dolarów) dotacji i pożyczek na odbudowę koronawirusa zostało zawieszonych z powodu sporu z Brukselą o praworządność, ale Warszawa poinformowała, że ​​osiągnęła porozumienie w sprawie warunków odblokowania funduszy i oczekiwanej zgody. z Unii Europejskiej w najbliższych dniach.

Kluczem do tego jest przyjęty w czwartek projekt ustawy o reformie sądownictwa.

„Już w najbliższych miesiącach środki te zaczną płynąć z unijnego budżetu” – powiedział dziennikarzom premier Mateusz Morawiecki.

Ustawodawcy, którzy debatowali nad ustawą w komisji sejmowej, przyjęli propozycje prezydenta Andrzeja Dudy jako podstawę reform, ale konserwatywna Zjednoczona Polska, młodszy partner w rządzie, sprzeciwiła się testowi na bezstronność sędziów, który według niej mógłby sparaliżować system. .

Oficjalna agencja informacyjna (PAP) poinformowała, że ​​zgodnie z przyjętymi w czwartek poprawkami, uchylono artykuł, który pozwalałby na apelację od orzeczeń wydanych już na podstawie bezstronności.

W ustawie pozostały zapisy o badaniu niezawisłości sędziów w sprawach niekompletnych.

Dodano preambułę wskazującą na prymat polskiej konstytucji nad zasadami ustanowionymi przez organizacje międzynarodowe, takie jak Unia Europejska w wyniku nowelizacji zjednoczonej Polski.

„Bardzo się cieszę, że komisja przyjęła prezydencką ustawę” – cytuje przedstawicielkę Dudy, Małgorzatę Pabrocę, Palestyńska Agencja Informacyjna. „Mam nadzieję, że koniec jest bliski i wkrótce zacznie obowiązywać prawo”.

Ustawa zastąpiłaby izbę dyscyplinarną Sądu Najwyższego, która zdaniem krytyków jest upolityczniona, nowym organem.

Ogromne grzywny

Unia Europejska twierdzi, że Warszawa musi wykonać orzeczenie Sądu Najwyższego bloku, żądające rozwiązania izby w celu otrzymania środków.

READ  Google, Atlassian i Afterpay są jednymi z założycieli Tech Council Australia

Sąd Najwyższy UE nałożył tego dnia na Polskę 1 mln euro (1,05 mln USD) za niedopełnienie tego obowiązku.

Krytycy twierdzą, że reforma nie robi wystarczająco dużo, aby zapewnić, że sędziowie nie będą poddawani politycznej presji.

Parlament może głosować nad ustawą przed końcem miesiąca.

Ze swojej strony przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała we wtorek, że Polska musi wykazać, że spełniła niezbędne warunki „zanim będą mogły zostać uruchomione jakiekolwiek płatności w ramach instrumentu naprawy i odporności”.