Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polscy rolnicy zamykają niemieckie przejścia graniczne

Polscy rolnicy zamykają niemieckie przejścia graniczne

Rolnicy rozpoczęli oblężenie w niedzielę, parkując swoje traktory na autostradzie A2 w pobliżu Slobic w zachodniej Polsce, niedaleko granicy z Niemcami. Zdjęcie: John McDougall/AFP
Źródło: Agence France-Presse

Polscy rolnicy zablokowali w poniedziałek główną autostradę prowadzącą do Niemiec, drugi dzień kontynuując protest przeciwko przepisom UE i „niekontrolowanemu” importowi ukraińskiego zboża.

Rolnicy rozpoczęli oblężenie w niedzielę, parkując swoje traktory na autostradzie A2 w pobliżu Slobic w zachodniej Polsce, niedaleko granicy z Niemcami.

„My, rolnicy z Polski, jesteśmy tutaj, ponieważ nie akceptujemy już unijnych przepisów dotyczących Zielonego Ładu” – powiedział AFP Krzysztof Janicki podczas protestu.

„Nie akceptujemy także niekontrolowanego importu zbóż spoza Unii Europejskiej” – powiedział Janicki.

Rolnicy w całej Europie protestują od tygodni w związku z – ich zdaniem – zbyt restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska, konkurencją ze strony taniego importu spoza Unii Europejskiej i spadającymi dochodami.

Manifestacje w Polsce były w szczególności reakcją na napływ taniego zboża do Polski z Ukrainy, gdzie eksport przez Morze Czarne został zakłócony przez wojnę z Rosją.

Przeczytaj także

Traktory tłoczą się w Brukseli podczas spotkania ministrów w sprawie przepisów rolnych

Zauważyłem: Podziel się swoją niesamowitą historią z naszymi redaktorami! Skontaktuj się z nami pod adresem [email protected]!

„Magazyny rolników w Polsce są przepełnione i nie mogą się pozbyć towaru” ze względu na niskie ceny importu – powiedział Janicki.

„Jeśli nie będziemy mogli sprzedać zboża, nie będziemy w stanie zarobić żadnych pieniędzy i nie będziemy mogli kontynuować produkcji”.

Protestujący powiedzieli również, że ich celem jest tzw. Zielony Ład Unii Europejskiej, mający na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, co ich zdaniem stanowi niesprawiedliwe obciążenie dla rolników.

„Solidaryzujemy się nie tylko z demonstrantami z Polski, ale także z demonstrantami z Niemiec, Francji, Hiszpanii i każdego innego kraju, w którym odbywają się protesty” – powiedział AFP organizator protestów Dariusz Frobel.

Protest na niemieckiej granicy, który rozpoczął się w niedzielę o godzinie 13:00 (12:00 GMT), zakończy się 24 godziny później o tej samej porze w poniedziałek.

READ  Amerykański sędzia nakazuje Argentynie zapłacić 16,1 miliarda dolarów w zamian za wywłaszczenie koncernu naftowego

Rolnicy początkowo planowali wprowadzenie 25-dniowej blokady, ale po rozmowach z lokalnymi przedstawicielami i przedsiębiorcami ją skrócili.

Źródło: Agence France-Presse