Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska dodaje swoją nazwę do rosnącej listy krajów gospodarzy Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku

Polska dodaje swoją nazwę do rosnącej listy krajów gospodarzy Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku

Polska, która tego lata była gospodarzem Europejskich Igrzysk Multisportowych w Krakowie i Małopolsce, nigdy nie była gospodarzem igrzysk olimpijskich.

„Chciałbym ogłosić, po konsultacjach z Polskim Komitetem Olimpijskim, Ministrem Sportu i rządem, że naszą ambicją i zamiarem jest rozpoczęcie wysiłków na rzecz organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku” – powiedział Andrzej Duda. Konferencja w Zakopanem, Polska południowa.

Oficjalne zainteresowanie wyraziły Meksyk i Indonezja, natomiast oferta z Indii wydaje się nieunikniona. Mogłyby również dołączyć Türkiye, Węgry i miasta w regionie Zatoki Perskiej.

„Nasi polscy przyjaciele udowodnili, że mają wszystko, czego potrzeba, aby organizować duże międzynarodowe wydarzenia sportowe na najwyższym poziomie” – powiedział Hasan Arat, członek Komitetu Wykonawczego Europejskiego Komitetu Olimpijskiego.

Europejski Komitet Olimpijski jest odpowiedzialny za organizację Igrzysk Europejskich – wydarzenia odbywającego się co cztery lata, podczas którego ponad 7 000 sportowców rywalizuje w 26 dyscyplinach sportowych przez 12 dni.

„Z tego, co zaobserwował tam Komitet Olimpijski, wynika, że ​​Polska ma duże kwalifikacje, aby również być gospodarzem igrzysk olimpijskich” – stwierdził Arat.

Nie ma otwartej procedury przetargowej ani oficjalnej kampanii związanej z igrzyskami olimpijskimi, jak miało to miejsce w przeszłości, po zmianie zasad przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski kilka lat temu.

Kandydaci rozpoczną teraz prywatne rozmowy z MKOl, zanim przedstawią sesji MKOl rekomendację jednego miasta do głosowania. Międzynarodowy Komitet Olimpijski zwykle przyznaje letnie igrzyska olimpijskie z co najmniej siedmioletnim wyprzedzeniem.

Paryż będzie gospodarzem Letnich Igrzysk w przyszłym roku, Los Angeles będzie gospodarzem Igrzysk w 2028 r., a Brisbane będzie gospodarzem Igrzysk w 2032 r.

READ  Polska pokonała Argentynę i zapewniła sobie miejsce w półfinale Pucharu ATP | Sporty