Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska gospodarka może w tym roku skurczyć się o niecałe 3,5%.

Polska gospodarka może w tym roku skurczyć się o niecałe 3,5%.

WARSZAWA, Polska (AP) — Polska gospodarka może w tym roku spaść o mniej niż 3,5% nawet pomimo pandemii koronaawirusa, natomiast w przyszłym roku powinno nastąpić wyraźne ożywienie, ogłosił w poniedziałek premier Polski.

Premier Mateusz Morawiecki wypowiadał się po posiedzeniu rządu, który nowelizował tegoroczną ustawę budżetową, umożliwiając kurczenie się dotkniętej kryzysem gospodarki aż o 4,6% PKB. Takiej liczby spodziewa się Komisja Europejska w związku z ogólnokrajową izolacją i dystansem społecznym wprowadzonymi w marcu w krajach UE w celu zwalczania rozprzestrzeniania się koronaawirusa.

Morawiecki powiedział, że dane pokazują, że spadek gospodarczy w Polsce może być mniejszy niż prognozowano, częściowo dzięki rządowym programom wsparcia dla przedsiębiorstw.

Pomimo hojnych programów socjalnych prawicowy rząd Polski liczył na zrównoważony budżet w tym roku, w dużej mierze dzięki rygorystycznemu ściąganiu podatków, ale pandemia pokrzyżowała te oczekiwania.

Rząd przyjął także projekt budżetu na 2021 rok z dochodami na poziomie 404,4 mld zł (103,3 mld dolarów) i deficytem na poziomie 82,3 mld zł (21 mld dolarów). Oczekuje się, że deficyt wyniesie 52,7% PKB.

Morawiecki zapowiedział kontynuację rządowych programów świadczeń dla rodzin z dziećmi i emerytów.

Projekt budżetu wymaga jeszcze akceptacji Parlamentu i prezydenta Andrzeja Dudy.

W tym roku w Polsce odnotowano ponad 88 600 infekcji wirusowych i 2447 potwierdzonych zgonów, chociaż eksperci twierdzą, że wszystkie liczby zaniżają prawdziwe żniwo pandemii ze względu na ograniczoną liczbę testów, brakujące przypadki i inne czynniki.

READ  Dochodzenie H&M w sprawie domniemanych nadużyć w fabryce w Myanmarze w miarę nasilania się presji | Wiadomości z branży modowej