Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska i Ukraina wznawiają rozmowy w sprawie transportu zboża

Polska i Ukraina wznawiają rozmowy w sprawie transportu zboża

Wysłane przez Pawła Florkiewicza

WARSZAWA (Reuters) – Ukraina będzie próbowała znieść zakaz eksportu żywności i zboża przez Polskę w drugim dniu rozmów we wtorek w Warszawie, po tym jak niektórzy z jej najpotężniejszych sojuszników w Europie Środkowej nałożyli embarga na jej produkty.

Polska, Węgry i Słowacja niedawno zakazały importu ukraińskiego zboża i produktów, aby chronić swoje rynki przed napływem tanich dostaw.

Eksport Ukrainy przez te kraje gwałtownie wzrósł z powodu rosyjskiej inwazji, która zamknęła niektóre z jej portów nad Morzem Czarnym.

Wąskie gardła spowodowane powolnym transportem kolejowym lub niedoborami taboru pogłębiły problem, zatrzymując duże ilości ukraińskiego zboża w Europie Środkowej, obniżając ceny i szkodząc sprzedaży lokalnym rolnikom, zwiększając napięcie między rządami.

Rządząca w Polsce nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość stoi w tym roku przed wyborami i liczy na poparcie wsi.

Ukraina i Polska rozpoczęły w poniedziałek rozmowy w sprawie warszawskiego embarga, które posunęło się aż do wstrzymania transferów ukraińskiego zboża i żywności.

Minister rolnictwa Robert Tellos powiedział we wtorek publicznej telewizji PR1, że rozmowy będą kontynuowane.

„Rozmawiamy z Unią Europejską, a także z Ukrainą, aby znaleźć rozwiązania. Chcemy, aby te produkty trafiły do ​​Europy, ale w głąb Europy” – powiedział minister rolnictwa Robert Tellos.

„Dzisiaj też siadamy do rozmów. Są to zazwyczaj rozmowy techniczne, aby znaleźć rozwiązanie i pozwolić temu tranzytowi udać się do Europy” – dodał.

Na Węgrzech urzędnicy sprawdzali ukraińskie dostawy zboża na granicy i przepuszczali tylko przesyłki tranzytowe, cytuje agencja informacyjna MTI Martona Nobilisa, ministra stanu ds. przemysłu spożywczego i polityki handlowej w Ministerstwie Rolnictwa.

Węgry i inne kraje Europy Środkowej połączyły siły, by dążyć do kompleksowego rozwiązania UE.

Unia Europejska skrytykowała Polskę, Węgry i Słowację za nakładanie indywidualnych zakazów. Wysłannicy UE mają omówić zakaz w środę, według wysokiego urzędnika UE, który powiedział, że niższe światowe ceny i popyt oznaczają, że zboże pozostaje w bloku, a nie jest sprzedawane.

READ  Supercars przedstawia Forda Mustanga i Chevroleta Camaro Gen3

Zakaz jest częścią umowy, która pozwala Ukrainie na eksport milionów ton ukraińskiego zboża przez Morze Czarne i wygasa 18 maja.

Rosyjskie żądania pozostawiły niepewną perspektywę przedłużenia umowy.

Łączny efekt embarga i braku zgody na przedłużenie odciąłby miliony ton zboża na Ukrainie, głównym producencie rolnym, który generuje dużą część swojego PKB ze sprzedaży zboża i żywności.

(Reportaż Pawła Florkiewicza i Anny Cooper w Warszawie i Krysztiny Thani w Budapeszcie; scenariusz: Jason Hovet; montaż: Barbara Lewis i Jason Neely)