Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska konkuruje o prawo medialne, którego celem jest amerykańska stacja radiowa Politico

WARSZAWA – W piątek rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość w Polsce w nieoczekiwany sposób przeforsowała przez parlament kontrowersyjną ustawę medialną, która według krytyków jest wymierzona w największy polski niezależny kanał telewizyjny TVN, którego właścicielem jest amerykański gigant Discovery.

Ustawa zepsułaby stosunki Warszawy z Waszyngtonem, który w przeszłości storpedował prawo.

Projekt ustawy pozwala na uzyskanie koncesji na nadawanie w Polsce wyłącznie firmom z większościowym udziałem podmiotów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zmusiłoby to amerykańskie Discovery do sprzedaży swoich największych udziałów w TVN, największej polskiej niezależnej stacji radiowej. TVN jest oficjalnie własnością zarejestrowanej w Holandii spółki, która z kolei należy do Discovery.

TVN i jego dział informacyjny TVN24 irytują rząd krytycznymi doniesieniami. Nacjonalistyczny rząd kierowany przez PiS podjął starania o objęcie części polskich mediów kontrolą polityczną.

PiS twierdzi, że ustawa jest konieczna, aby ograniczyć wpływy zagraniczne na krajowe media, ale jedyną firmą, której dotyczy prawo, jest Discovery.

Ustawa medialna została po raz pierwszy zatwierdzona przez niższą izbę parlamentu w sierpniu, zanim została odrzucona przez kontrolowany przez opozycję Senat.

Jego pojawienie się w ostatnim dniu kalendarza legislacyjnego w piątek było zaskoczeniem, ponieważ pojawiły się wątpliwości, czy rząd, który ma bardzo chwiejną większość parlamentarną, będzie miał głosy, by ominąć Senat. Ale ustawa została uchwalona w szybkim tempie, co zdaniem opozycji politycznej naruszało procedury parlamentarne.

Musi ją podpisać popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda. Wcześniej, latem, Duda dawał do zrozumienia, że ​​zawetuje nowe przepisy. W piątek powiedział, że „przeanalizuje” rachunek.

Odkryj TVN Połączenie Głosowanie to „bezprecedensowy atak na wolne media”.

„Ta akcja jest wymierzona w największego i najważniejszego sojusznika Polski, bo Stany Zjednoczone są podstawą polskiego bezpieczeństwa i istotną częścią polskiej gospodarki” – podała spółka w komunikacie. Firma dodała, że ​​„wykorzysta wszelkie środki prawne, aby kontynuować naszą misję medialną w Polsce” i jest przekonana, że ​​Duda zawetuje ustawę.

READ  Elon Musk w jednej chwili traci 70 miliardów dolarów

Bex Aliu, p.o. Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Warszawie, Powiedział Waszyngton jest „głęboko rozczarowany” tymi wydarzeniami i wezwał prezydenta Polski do odrzucenia ustawy.

Opozycja oskarżyła rząd o szybką interwencję w ustawie, aby odwrócić uwagę kraju od wielu problemów, począwszy od wysokiej śmiertelności z powodu wirusa koronowego, wysokich cen energii i trwającego kryzysu granicznego z Białorusią.

„Idą na wojnę z wolnymi mediami” ćwierkanie Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej, głównej partii opozycyjnej.

Ustawa powiększa długą listę problemów Warszawy w Brukseli.

Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za praworządność i wolność mediów, powiedziała w oświadczeniu: oświadczenie Głosowanie „wywiera większą presję na i tak już niespokojny polski sektor medialny”, podkreślając, że jeśli prawo stanie się prawem, Bruksela „nie zawaha się podjąć działań w przypadku niezgodności z prawem UE”.