Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska może obniżyć stopy procentowe, jeśli czwarta fala COVID mocno uderzy, mówi C. Banker

WARSZAWA (Reuters) – Jeśli czwarta fala COVID-19 mocno uderzy w polską gospodarkę, stopy procentowe mogą zostać obniżone lub skup aktywów wzrosnąć, powiedział urzędnik ds. ustalania cen Eric Lohn, dodając, że wiele będzie zależeć od banku centralnego. Prognoza inflacji na listopad.

W tej chwili liczba codziennych infekcji nowym koronawirusem wynosi około 100, ale Ministerstwo Zdrowia informuje, że nowy wysoce zaraźliwy wariant delta, który szybko rozprzestrzenia się w innych krajach, stanowi obecnie około 30% przypadków.

Rząd wezwał ludzi do zaszczepienia się i ostrzegł, że jeśli nastąpi wzrost zachorowań jesienią, mogą ponownie nałożyć ograniczenia, które wcześniej szkodziły gospodarce.

„Gdyby wpływ czwartej fali na perspektywy wzrostu gospodarczego okazał się znaczący, moglibyśmy obniżyć stopy procentowe lub zwiększyć skup aktywów, lub jedno i drugie” – napisał prezes banku centralnego Lun w odpowiedzi na pytania agencji Reuters. .

„Myślę, że po opublikowaniu prognozy listopadowej wiele się zdecyduje. Wtedy będzie można zobaczyć, czy jesienią nastąpi znaczny wzrost nowych infekcji koronawirusem i będzie można wiedzieć, czy nowe ograniczenia będą zostać ponownie narzucone.

„Ogólnie rzecz biorąc, niczego nie wykluczam”.

Prezes polskiego banku centralnego powiedział w miniony piątek, że polski bank centralny nie spieszy się z podjęciem decyzji o zaostrzeniu polityki, podczas gdy niepewność wywołana pandemią wisi nad gospodarką.

Główna stopa procentowa w Polsce osiągnęła rekordowo niski poziom 0,1% od maja 2020 r.

W poniedziałek polski bank centralny opublikował najnowszy raport o inflacji, pokazujący wyższą trajektorię centralną inflacji i PKB w 2021 r. niż wcześniej oczekiwano.

Lun, członek Rady Polityki Pieniężnej Banku, powiedział: „Ogólnie zgadzam się z szacunkami zawartymi w projekcji. Mogę jednak dodać, że wiele będzie zależeć od cen surowców. Generalnie przypuszczam, że tendencje inflacyjne mogą spowolnić nawet nieco szybciej niż oczekiwano w ostatniej projekcji”. (Sprawozdawczość Paula Florkiewicza, Redakcja Williama MacLeana)

READ  ASX zyskuje po spadkach na Wall Street