Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska oczekuje, że szerokie koalicje wezwą do zakazania igrzysk olimpijskich dla rosyjskich i białoruskich sportowców

  • Polska uważa, że ​​aż 40 krajów poprze zakaz dla sportowców
  • Polska dołącza do Estonii, Łotwy i Litwy we wspólnym oświadczeniu
  • Międzynarodowy Komitet Olimpijski uważa rosyjskich i białoruskich sportowców biorących udział w Igrzyskach za bezstronnych
  • Rosjanie rywalizowali jako neutralni w ostatnich trzech igrzyskach olimpijskich

WILNO (Reuters) – Polska uważa, że ​​do 10 lutego możliwe będzie zbudowanie koalicji około 40 krajów, w tym Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanady, w celu poparcia wezwania do wykluczenia rosyjskich i białoruskich sportowców z igrzysk olimpijskich w 2024 r. Czwartek.

W czwartek kraje bałtyckie i Polska wezwały międzynarodowe organizacje sportowe do zakazania rosyjskim i białoruskim sportowcom udziału w igrzyskach olimpijskich i innych imprezach, podczas gdy wojna na Ukrainie trwa.

„Jestem przekonany, że na spotkaniu zaplanowanym na 10 lutego dojdzie do konkluzji ponad 30, a może 40 ministrów sportu, w tym ministrów z USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii i Japonii, aby kategorycznie odrzucić pomysł dopuszczenia sportowców z Rosji – powiedział Reuterowi minister turystyki i sportu Kamil Bortnyczuk.

„Patrząc na to, nie sądzę, że przed igrzyskami olimpijskimi staniemy przed trudnymi decyzjami, a jeśli zbojkotujemy igrzyska, sojusz, którego będziemy częścią, będzie na tyle szeroki, że organizacja igrzysk będzie bezcelowa”.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił w zeszłym tygodniu, że sportowcy z obu krajów, którym zakazano konkurowania w Europie, mogą uzyskać pozwolenie na zapewnienie sobie miejsc na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r. i Białoruś. .

„Wszelkie wysiłki MKOl mające na celu przywrócenie rosyjskich i białoruskich sportowców do rywalizacji, nawet pod neutralną flagą, powinny zostać odrzucone” – napisali w czwartkowym oświadczeniu ministrowie sportu Łotwy, Litwy, Estonii i Polski.

Dodała: „Podejmowane starania o powrót rosyjskich i białoruskich sportowców do międzynarodowych zawodów sportowych pod pozorem neutralności legitymizują decyzje polityczne i szeroką propagandę tych krajów”.

READ  Louis Bush Green Slayton 1929-2021 | Wiadomości, sport, praca

Wezwali „wszystkie międzynarodowe organizacje i federacje sportowe” do usunięcia rosyjskich i białoruskich sportowców z międzynarodowych zawodów do końca wojny.

Sekretarz prasowy Białego Domu Karen Jean-Pierre powiedziała dziennikarzom, że Stany Zjednoczone popierają zawieszenie rosyjskich i białoruskich organów zarządzających sportem w międzynarodowych organizacjach sportowych i zachęcają te organizacje do zawieszenia transmisji zawodów sportowych w obu krajach.

Powiedziała, że ​​jeśli sportowcy mogą brać udział w wydarzeniach takich jak igrzyska olimpijskie, „powinno być krystalicznie jasne, że nie reprezentują oni narodu rosyjskiego ani białoruskiego”, dodając, że ich flagi, hasła i hymny również powinny zostać zakazane.

Mocni zwolennicy

Trzy kraje bałtyckie i Polska, członkowie Unii Europejskiej i NATO, graniczące z Rosją i Białorusią, były zagorzałymi zwolennikami Ukrainy i jednymi z pierwszych, które wysłały broń po inwazji na Moskwę prawie rok temu.

Rosja twierdzi, że broni swojego bezpieczeństwa i zaprzecza oskarżeniom o powszechne okrucieństwa na Ukrainie.

Łotwa dołączyła do Kijowa w środę, grożąc bojkotem Igrzysk Olimpijskich 2024 i eliminacji, jeśli rosyjscy i białoruscy sportowcy zostaną uwzględnieni, podczas gdy wojna na Ukrainie trwa.

Od tego czasu sportowcy z Rosji i sąsiedniej Białorusi, którzy rok temu pomogli Moskwie w podboju Ukrainy, zostali wykluczeni z wielu międzynarodowych zawodów.

Ale Międzynarodowy Komitet Olimpijski powiedział w zeszłym tygodniu, że Rada Olimpijska Azji zaoferowała rosyjskim i białoruskim sportowcom szansę rywalizacji w Azji, ku konsternacji Kijowa, który wezwał rosyjskich sportowców do zakazu rosyjskiej inwazji.

„Terroryzm jest mniej lub bardziej akceptowalny”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że pozwolenie Rosji na udział w igrzyskach w Paryżu w 2024 r. oznaczałoby pokazanie, że „terroryzm jest do pewnego stopnia akceptowalny”.

Jednak organizatorzy Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu nalegali, aby podporządkować się decyzji MKOl dotyczącej udziału Rosji i Białorusi.

Paryż 2024 powiedział w środowym oświadczeniu dla Reutersa, że ​​​​mają związane ręce, kto może zakwalifikować się do Letnich Igrzysk.

READ  Rob Page: Trener Walii podpisuje nowy czteroletni kontrakt po tym, jak po raz pierwszy od 64 lat poprowadził drużynę na Mistrzostwa Świata | wiadomości piłkarskie

A Paris 2024 powiedział: „Jeśli chodzi o obecność rosyjskich i białoruskich sportowców na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku, warto przypomnieć, że system kwalifikacji określają międzynarodowe federacje, Międzynarodowy Komitet Olimpijski i Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski”. Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął kilka działań przeciwko Rosji i Białorusi.

Rosjanie rywalizowali jako neutralni bez flagi lub hymnu w ostatnich trzech igrzyskach olimpijskich jako kara za doping wspierany przez państwo.

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu potrwają od 26 lipca do sierpnia. 11 w przyszłym roku i Igrzyska Paraolimpijskie od 28 sierpnia do września. 8.

Dodatkowe relacje Andriosa Sitasa w Wilnie; Dodatkowe raporty Steve’a Hollanda w Waszyngtonie. Montaż autorstwa Terje Solsvika i Kena Ferrisa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.