Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska opozycja jako działacz agrarny bierze na cel wyborców wiejskich

Polska opozycja jako działacz agrarny bierze na cel wyborców wiejskich

WARSZAWA, 16 sierpnia (Reuters) – Podżegający rolnik wystartuje w październikowych wyborach z ramienia koalicji kierowanej przez Platformę Obywatelską, która chce rozluźnić uścisk rządzących nacjonalistów na wiejskich wyborcach – podała w środę.

Podczas gdy liberalna PO dominuje na scenie politycznej w największych polskich miastach, rządzący nacjonaliści Prawo i Sprawiedliwość (PiS) pozyskali mieszkańców wsi konserwatywną polityką w kwestiach takich jak prawa osób LGBT i imigracja połączoną z hojnymi wydatkami socjalnymi.

Jednak rolnicy są niezadowoleni z rządu i tanich produktów rolnych z sąsiedniej Ukrainy, a Michał Kołodziejczak z grupy AGROunia stał się najbardziej rozpoznawalną twarzą anty-PiS-owskiej fali protestów.

Kołodziejczak reprezentuje AGROunię jako część kierowanej przez PO grupy Koalicji Obywatelskiej (KO) w Koninie w centralnej Polsce.

„Decyzja o rozpoczęciu wspólnego przedsięwzięcia z KO nie była łatwa, ale musimy pokazać, że mimo różnych poglądów patrzymy w jednym kierunku – przyszłość Polski jest silna, bogata i budowana razem” – powiedział. „Odbierzemy PiS-owi wieś”.

Według sondażu Ipsos, w ostatnich wyborach parlamentarnych w Polsce w 2019 roku 56,4% mieszkańców wsi głosowało na PiS, a 16,9% na KO.

Rzecznik rządu Piotr Muller powiedział, że Kołodziejczak „zdradził polską wieś”, a wcześniej krytykował lidera KO i byłego premiera Donalda Tuska za emigrację w poszukiwaniu lepszych zarobków z polityką, która zmusiła wielu do „cofnięcia biegunów o stulecia”.

Tusk powiedział też w środę, że Adam Bodner, były rzecznik praw obywatelskich w Polsce, będzie kandydował z KO w wyborach do izby wyższej RP, Senatu.

Bodnar jest czołowym krytykiem reform PiS, które według opozycji upolityczniły sądownictwo.

Raport Alana Charlisha i Pawła Florkiewicza; Montaż przez Barbarę Lewis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneOtwiera nową kartę
READ  Polska: Fundusze KE na wsparcie migrantów z Ukrainy