Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wiadomości z wojny rosyjsko-ukraińskiej: zaatakowane budynki zbożowe w Odessie; Polska organizuje defiladę wojskową

We wtorek polscy żołnierze wezmą udział w defiladzie wojskowej w Warszawie. (Wojtek Radwański/AFP/Getty Images)

Minister infrastruktury Ukrainy powiedział w środę, że statek towarowy pływający pod banderą Hongkongu z powodzeniem opuścił ukraiński port w Odessie – pierwszy kontener od czasu wycofania się Rosji z umowy zbożowej, aby skorzystać z nowej „tymczasowej” trasy żeglugowej przez Morze Czarne.

Przedstawiciel NATO przeprosił w środę za stwierdzenie, że Ukraina musi scedować ziemię, aby przystąpić do sojuszu wojskowego, i nazwał jego kontrowersyjne komentarze „błędem” – poinformowały holenderskie media.

Siły rosyjskie przeprowadziły w nocy kilka „fal” ataków dronów na południu Ukrainy, niszcząc magazyny i spichlerze w porcie Reni nad Dunajem, będącym częścią krajowej infrastruktury zbożowej – powiedział gubernator regionu. powiedział Środa. Nikt nie został ranny – powiedział.

Oto najnowsze wiadomości na temat wojny i jej skutków na całym świecie.

Oficer NATO Stian Jensen wycofał się z komentarzy, które wygłosił we wtorek – w których zasugerował, by Ukraina oddała ziemię za członkostwo w NATO – mówiąc, że były one „częścią większej dyskusji na temat możliwych przyszłych scenariuszy na Ukrainie, czego nie powinienem był mówić”. Norweska gazeta VG poinformował w środę. Jego oryginalne komentarze wywołały oburzenie w Kijowie. Mychajło Podoliak, doradca prezydenta Ukrainy, nazwał ten pomysł na X, znanym wcześniej jako Twitter, jako „absurdalny”. rzecznik ukraińskiego MSZ Oleg Nikołenko Opublikowane na Facebooku „Narracja o świadomym lub nieświadomym udziale urzędników NATO” wokół cesji ziemi przez Ukrainę „gra na rękę Rosji”.

The Gubernator obwodu odeskiego Ole Kiper powiedział, że głównym celem nocnych strajków była „infrastruktura portowa i zbożowa”. Ataki miały miejsce na południe od ukraińskiego miasta portowego Odessa. Rosja jest atakowana, odkąd Kreml wycofał się z umowy zbożowej wspieranej przez ONZ w zeszłym miesiącu. Umożliwiło to Ukrainie kierowanie eksportu przez kontrolowane przez Rosję obszary Morza Czarnego. Ukraińskie wojsko poinformowało, że ostatnie ataki zostały przeprowadzone przez irańskie drony Shahed.

READ  Czy muszę spędzić 90 dni sam, jeśli mam wyjazd służbowy do Polski? | Sprawy konsumenckie

Członek NATO, Polska, reklamowała swoje najnowsze samoloty bojowe i inną broń podczas największej parady wojskowej od czasów zimnej wojny – pokaz siły, gdy walki trwają obok między Rosją a Ukrainą. „Bezpieczeństwo naszej wschodniej granicy, graniczącej z Unią Europejską i NATO, jest dziś ważną częścią polskich interesów państwowych” – powiedział prezydent RP Andrzej Duda na uroczystości upamiętniającej Bitwę Warszawską z 1920 r., kiedy polskie wojska powstrzymały siły bolszewickie. Od awansu w Europie. Duda powiedział, że polskie wojsko powiększyło się o około 78 tysięcy żołnierzy w ciągu ostatnich ośmiu lat.

Litwa tymczasowo zamknie dwa przejścia lądowe z Białorusią, aby „zminimalizować potencjalne zagrożenia na granicy” w odpowiedzi na przemieszczenie rosyjskiej grupy najemników w Wagnerze – poinformowała minister spraw wewnętrznych Litwy Agne Philotide. — napisano w środowym oświadczeniu. Wagner przeniósł się na Białoruś w lipcu po nieudanym zamachu stanu dokonanym przez założyciela grupy i byłego członka Kremla Jewgienija Prigożyna. Zamknięcia „umożliwią władzom granicznym redystrybucję swoich zdolności wzdłuż granicy z Białorusią i skupienie się jeszcze bardziej na bezpieczeństwie granicy państwowej” – powiedział Philodite. W zeszłym tygodniu, podobnie powołując się na Wagnera, Polska zapowiedziała, że ​​wyśle ​​10 000 żołnierzy na granicę z Białorusią.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zobowiązał się do zacieśnienia stosunków z Moskwą W liście, który napisał do prezydenta Rosji Władimira Putina, poinformowała koreańska Centralna Agencja Informacyjna. W liście oba kraje „będą nadal niszczyć arbitralne praktyki i hegemonię imperialistów” – napisała KCNA.

UE zwróci 147 mln dolarów z projektów rosyjskich i białoruskich W stronę projektów mających na celu poprawę stosunków między Ukrainą a Mołdawią. Fundusz jest częścią Interreg, programu ukierunkowanego na wspieranie współpracy międzyregionalnej w celu rozwiązywania problemów transgranicznych. Według środowego oświadczenia Komisji Europejskiej „decyzja o zerwaniu pierwotnie zakładanej współpracy z Rosją i Białorusią… jest wynikiem brutalnej wojny Rosji z Ukrainą”. Fundusz będzie wspierał działania obejmujące poprawę transgranicznych połączeń transportowych, usługi zdrowotne, programy edukacyjne i badawcze.

READ  Poland Extralica Week 5: Gudno nadal jest idealne, tuż za Ripnikiem

Amerykański zespół rockowy The Killers przeprosił po tym, jak wokalista Brandon Flowers zaprosił na scenę rosyjskiego fana. Jako perkusista podczas koncertu na gruzińskim wybrzeżu Morza Czarnego nazwał publiczność „braćmi i siostrami”, co skłoniło niektórych widzów do buczenia i opuszczenia koncertu. Wielu w tłumie było rozgniewanych, gdy Flowers powiedział, że Rosjanie są braćmi Gruzji, którą Moskwa najechała w 2008 roku. Zabójcy’ Przebaczenie, który powiedział, że „nie było naszą intencją nikogo urazić”, wywołał również krytykę za brak wzmianki o rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Sala koncertowa w nadmorskim mieście Shekhvetli również przeprosiła w poście na Facebooku i powiedziała, że ​​nie podziela stanowiska zespołu, nazywając Rosję „agresorem”.

Straszne i częste urazy kopalniane prześladują lekarzy na Ukrainie: W obliczu rozszarpanych ciał i kończyn okaleczonych nie do poznania ukraińscy lekarze pracujący na Zaporożu nie mają innego wyjścia, jak tylko żyć z męką amputacji po amputacji, relacjonuje Eve Sampson.

Mocno zaminowana rosyjska obrona spowolniła ofensywę Ukrainy do krwawego, żmudnego marszu, a ciężko wywalczone zwycięstwa okupiono obrażeniami od wybuchu min. „Miny są wszędzie” – powiedział ukraiński chirurg wojskowy Dmytro Myalkovsky dla The Washington Post ze szpitala w Zaporożu.

Robin Dixon i Beatrice Rios przyczynili się do powstania tego raportu