Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska oś europejskiej inicjatywy Gaia-X została uruchomiona w Polsce

Główny projekt Gaia-X European Cloud Computing Technology Development Project w Polsce został uruchomiony 2 września, drugiego dnia targów CYBERSEC 2021, które odbyły się w Krynicy Zdrój. Polskie ramię rozwija wydajną, konkurencyjną i bezpieczną infrastrukturę danych w chmurze hybrydowej. W Polsce nad projektem czuwa Polska Izba Informatyki i Komunikacji oraz Stowarzyszenie Polska Cyfrowa.

Podstawowym założeniem jest to, że Gaia-X reprezentuje nową generację infrastruktury chmury danych: otwarty, przejrzysty i bezpieczny ekosystem cyfrowy, w którym dane i usługi mogą być udostępniane, porządkowane i udostępniane w zaufanym środowisku. Misją Gaia-X jest zaprojektowanie i wdrożenie architektury dostarczania danych, składającej się ze wspólnych standardów udostępniania danych, najlepszych praktyk oraz narzędzi i mechanizmów zarządzania danymi.

Projekt Gaia-X został stworzony przez 22 organizacje z Niemiec i Francji. Inicjatywa, która postawiła sobie za główny cel budowę europejskiego systemu przetwarzania w chmurze, zyskała oficjalne poparcie rządów Niemiec i Francji oraz wsparcie w Brukseli. Do udziału zaproszono również instytucje rządowe i firmy z innych krajów europejskich. Architektura Gaia-X opiera się na zasadzie decentralizacji. Więcej informacji na stronie: https://www.gaia-x.eu/

Ekosystem Gaia-X ma na celu wspieranie rozwoju europejskich firm IT i europejskiej gospodarki oraz stanowi przeciwwagę dla platform przetwarzania w chmurze, takich jak Amazon Web Services, Google Cloud i Microsoft Azure, a także chińskich dostawców usług.

Misją Centrów Krajowych jest budowanie odpowiedniego ekosystemu dla dostawców i użytkowników chmury obliczeniowej, z elementem wsparcia władz danego kraju, oraz opracowywanie nowych standardów i najlepszych praktyk przetwarzania w chmurze.

Członkowie Polskiej Izby Informatyki i Komunikacji (PIIT), organizacji przyjętej do Gaia-X w maju 2021 roku, podkreślają, że projekt stara się wykorzystać istniejące inicjatywy, które napędzają rozwój nowych modeli biznesowych i przestrzeni danych w UE i Państwa członkowskie UE, dlatego włączenie się do projektu i wymiana wiedzy pomiędzy różnymi organizacjami jest bardzo ważne w procesie rozwoju usług krajowych.

READ  Pierwsza transza Polski z Unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności | Artykuły

„Każdy, kto chce świadczyć usługi i stać się stroną standardów określonych przez Gaia-X, zgodnie z prawem Unii Europejskiej, zapraszamy do współpracy. Zachęcamy do aktywnego udziału w bieżących pracach Gaia-X Centrum w Polsce, tym bardziej, że jest to szansa dla polskich usługodawców na udział w projektach Unii Europejskiej Wiceprezes PIIT Xawery Konarski powiedział.