Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska planuje wysłać do 10 tys. żołnierzy na granicę z Białorusią

Polska planuje wysłać do 10 tys. żołnierzy na granicę z Białorusią

WARSZAWA (Reuters) – Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział w czwartek, że Polska planuje przerzucić do granicy z Białorusią do 10 tys. dodatkowych żołnierzy w celu wsparcia straży granicznej.

W rozmowie z publicznym radiem minister powiedział: „Na granicy stanie około 10 tys. żołnierzy, z czego 4 tys. będzie bezpośrednio wspierać straż graniczną, a 6 tys. w rezerwie”.

„Zbliżamy armię do granicy z Białorusią, żeby odstraszyć agresora, żeby nie odważył się nas zaatakować” – powiedział Plashchak.

Wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wasek powiedział w środę, że Polska wyśle ​​dodatkowe 2 tys. żołnierzy na granicę z Białorusią.

Obawy Polski o region przygraniczny narastają od czasu, gdy w zeszłym miesiącu na Białoruś przybyły na zaproszenie prezydenta Aleksandra Łukaszenki setki doświadczonych najemników Wagnera.

Białoruś kontynuuje w tym tygodniu ćwiczenia wojskowe w pobliżu granicy, a prezydent Aleksander Łukaszenko kilkakrotnie mówił, że powstrzymuje bojowników Wagnera, którzy chcą zaatakować Polskę.

Polska odnotowała również wzrost liczby migrantów, głównie z Bliskiego Wschodu i Afryki, próbujących przekroczyć granicę w ostatnich miesiącach.

Szef Straży Granicznej Tomasz Braga powiedział na początku tego tygodnia, że ​​w tym roku granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 19 tys. osób, w porównaniu do 16 tys. w ubiegłym roku.

(Reportaż Paula Florkiewicza; montaż: Bernadette Baume)

READ  Wyniki na żywo, mecze dnia, Adelaide International, tabele meczów, Thanasi Kokkinakis vs Jannik Sinner, najnowsze, United Cup