Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska proponuje zakaz importu rosyjskich diamentów i gazu płynnego w ramach nowego pakietu sankcji

Polska proponuje zakaz importu rosyjskich diamentów i gazu płynnego w ramach nowego pakietu sankcji

Napisał Jan Strupczewski

BRUKSELA (Reuters) – Polska zaproponowała w poniedziałek, aby nowe sankcje UE nałożone na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę obejmowały zakaz importu rosyjskich diamentów i gazu płynnego oraz wezwała do dostosowania sankcji nałożonych na Białoruś do sankcji nałożonych na Moskwę.

W propozycji, do której dotarł Reuters, Polska wzywa do wprowadzenia zakazu importu rosyjskich diamentów, których sprzedaż przyniosła rosyjskiemu budżetowi w 2021 roku 4,5 miliarda dolarów, jak podała, oraz nałożenia indywidualnych sankcji na rosyjską spółkę diamentową Alrosa.

„Alrosa od wielu lat bezpośrednio i pośrednio wspiera rosyjskie siły zbrojne i rosyjskie wysiłki wojenne na Ukrainie” – podała polska gazeta.

UE, która zatwierdziła już 11 pakietów sankcji wobec Rosji od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę w lutym 2022 r., musi także zakazać świadczenia usług ICT podmiotom z Rosji, w tym oprogramowania komputerowego, usług cyberbezpieczeństwa i innych usług ICT./technologie informacyjne.

„W ósmym pakiecie sankcji wobec Rosji zakazano usług doradztwa IT. Jest to dość wąski zakres. W dziewiątym i dziesiątym pakiecie sankcji nie zostały zakazane żadne inne usługi ICT. Wzywamy do uwzględnienia zakazu innych usług, w szczególności zgodnie z propozycjami Polski.” .

Polska stwierdziła, że ​​UE powinna także zaprzestać zakupów rosyjskiego LPG, aby zachować integralność i przejrzystość rynku LPG oraz uniknąć zakłócania konkurencji.

„Chociaż LPG jest produktem naftowym, nie podlega unijnemu zakazowi na produkty należące do wyżej wymienionej kategorii” – stwierdziła.

Polska propozycja zostanie teraz przeanalizowana przez Komisję Europejską, która przygotuje propozycję prawną, która będzie musiała zostać zatwierdzona przez wszystkich ambasadorów rządów UE w Brukseli. Ostateczny pakiet unijnych sankcji wobec Rosji, jeśli się pojawi, niekoniecznie będzie zawierał wszystkie elementy polskiej propozycji.

W dokumencie postuluje się także zmniejszenie kontyngentu importowego rosyjskiego kauczuku syntetycznego, co zostało wprowadzone w 10. pakiecie sankcji, zakazującym importu rosyjskich kształtowników stalowych i sody kaustycznej.

READ  Stan pochodzenia, bezpieczeństwo biologiczne, Covid-19 Sydney, protokoły fazy 3, najnowsze wiadomości

Sugeruje także włączenie do nowego pakietu większej liczby rosyjskich firm przemysłu zbrojeniowego, większej liczby mediów szerzących kremlowską dezinformację na temat wojny na Ukrainie oraz sankcji na podmioty powiązane z koncernem nuklearnym Rosatom.

Mówi także, że nielicencjonowany rosyjski oligarcha Alfa Group, Andriej Kosogow, powinien stać się celem nowego pakietu wraz z AlfaStrakhovanie, firmą zabezpieczającą pojazdy wojskowe używane przez Gwardię Narodową Federacji Rosyjskiej.

W dokumencie postuluje się wreszcie nałożenie nowych sankcji na Białoruś, która była sojusznikiem Moskwy w wojnie z Ukrainą.

„Przyjęty w lipcu 2023 roku pakiet minisankcji wobec Białorusi nie stanowi wystarczającej gwarancji przed obejściem rosyjskich środków ograniczających” – stwierdziła gazeta.

W gazecie napisano: „Konieczne jest przyjęcie przez Unię Europejską nowego pakietu sankcji wobec Białorusi, godzącego sankcje nałożone na Rosję i Białoruś. Obecny brak konsensusu tworzy lukę systemową, ponieważ Białoruś staje się ośrodkiem obchodzenia sankcji UE wobec Rosji .” .

(Raport: Jan Stropczewski; redakcja: David Evans)