Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska przestaje dostarczać Ukrainie broń w ilości odpowiadającej zbożu

Polska przestaje dostarczać Ukrainie broń w ilości odpowiadającej zbożu

  • Antoinette Radford
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Tomasz Gzell/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Polska, jeden z najbardziej zagorzałych sojuszników Ukrainy, ogłosiła, że ​​nie będzie już dostarczać temu krajowi broni w związku z eskalacją dyplomatycznego sporu w sprawie zboża.

Premier kraju powiedział, że zamiast tego skupi się na uzbrojeniu się w nowoczesną broń.

Krok ten podjęto w obliczu rosnącego napięcia między obydwoma krajami.

We wtorek Polska wezwała ambasadora Ukrainy w związku z wystąpieniami prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na forum ONZ.

Powiedział, że niektóre kraje solidaryzują się z Ukrainą, którą Warszawa potępiła jako „niesprawiedliwą wobec Polski, która wspiera Ukrainę od pierwszych dni wojny”.

Premier Polski Mateusz Morawiecki ogłosił w środę w telewizyjnym przemówieniu decyzję o wstrzymaniu dostaw broni na Ukrainę, dzień po gwałtownym wzroście napięć między obydwoma krajami w związku z importem zbóż.

Spór zbożowy rozpoczął się po inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę.

Doprowadziło to do końca dużych ilości zboża w Europie Środkowej.

W rezultacie Unia Europejska tymczasowo zakazała importu zbóż do pięciu krajów; Bułgaria, Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja obawiają się, że ceny ukraińskiego zboża spadną na rynku krajowym, aby chronić lokalnych rolników.

Zakaz wygasł 15 września i UE nie zamierzała go przedłużać, ale Węgry, Słowacja i Polska zdecydowały się na jego dalsze wdrażanie.

Komisja Europejska wielokrotnie podkreślała, że ​​kształtowanie polityki handlowej nie należy do indywidualnych członków UE.

„Bardzo ważne jest dla nas pokazanie, że poszczególne państwa członkowskie nie mogą zakazać importu ukraińskich towarów” – powiedziała minister gospodarki Ukrainy Julia Swyridenko.

Polska oświadczyła jednak, że utrzyma zakaz, dodając, że „skarga do WTO do nas nie przemawia”.

Minister spraw zagranicznych Francji Catherine Colonna powiedziała w środę, że dochodzenie UE w sprawie importu ukraińskiego zboża nie sparaliżuje europejskich rolników i określiła napięcia jako „godne ubolewania”.