Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska spółka PGNiG zwiększa magazynowanie gazu o 25% w dążeniu do bezpieczeństwa energetycznego

Polska spółka PGNiG zwiększa magazynowanie gazu o 25% w dążeniu do bezpieczeństwa energetycznego

WARSZAWA (Reuters) – Polskie PGNiG poinformowało w czwartek, że planuje zwiększyć pojemność magazynów gazu o 25% do 4 mld metrów sześciennych, ponieważ największy kraj na wschodniej flance Unii Europejskiej chce zwiększyć swoje bezpieczeństwo energetyczne.

Obecne magazyny gazu w kraju są zapełnione w 97%, ale obecna pojemność magazynów 3,2 mld m3 jest stosunkowo niewielka w porównaniu z rocznym zużyciem około 20 mld m3.

Zimowe zużycie gazu sięga niekiedy około 2 miliardów metrów sześciennych gazu miesięcznie, dlatego Warszawa planuje obecnie rozbudowę złoża gazu w Wierzchowicach w zachodniej Polsce.

„Rozbudowa magazynu gazu w Wyrzyowicach znacząco zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski” – powiedziała w oświadczeniu prezes PGNiG Iona Waxmundska-Oliniاكac.

„Dzięki temu będziemy bardziej odporni w obliczu kryzysów, takich jak te, z którymi mamy obecnie do czynienia w Europie”.

Polska i Bułgaria jako pierwsze kraje europejskie odcięły w kwietniu rosyjski gaz.

Warszawa podejmowała kroki w celu dywersyfikacji dostaw, zanim napięcia związane z wojną na Ukrainie zachwiały europejskimi rynkami energetycznymi.

Pomimo kurczenia się dostaw rosyjskiego gazu do Europy, bilans polskiego rynku gazu jest wspierany przez w pełni operacyjny terminal LNG oraz mniejsze zapotrzebowanie w okresie letnim przy rosnących cenach.

Polska nie planuje rozpoczęcia 12-stopniowego środka awaryjnego w celu ochrony dostaw energii, które prowadziłyby do racjonowania gazu, poinformowało w piątek ministerstwo klimatu, dzień po tym, jak Niemcy weszły w drugą fazę swojego własnego trzystopniowego „alarmu”. plan gazowy.

(Sprawozdawczość Gdańsk Newsroom, Alain Sharlish, Marek Strzelecki; Redagowanie Jan Harvey)

READ  Szokujący na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce: Sable nie kwalifikuje się do rundy finałowej biegu na 3000 m z przeszkodami