Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska strefa inwestycyjna ma rekordowy rok 2021, przyciągając 8,2 mld euro

Polska Specjalna Strefa Inwestycji miała rekordowy rok 2021. Liczba nowych projektów wzrosła o 92% w porównaniu do 2020 roku, a wartość inwestycji wzrosła o 145% do 37,1 mld zł (8,2 mld euro). Stworzyło to ponad 16 800 miejsc pracy, co stanowi wzrost o 186% w porównaniu z poprzednim rokiem.

„W ubiegłym roku wydano łącznie 713 decyzji wspierających nowe inwestycje w polskiej strefie inwestycyjnej” – cytuje wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Pichovac PAP.

Bichowiak zaznaczył, że mimo pandemii „Polska pozostaje jednym z najatrakcyjniejszych kierunków napływu inwestycji zagranicznych”, coraz częściej w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

Polska zajęła szóste miejsce z najlepszą gospodarką w czasie epidemii wśród bogatych krajów

ten obszary prywatne, który oferuje ulgi podatkowe w celu przyciągnięcia kapitału zagranicznego do kraju, powstał w 2018 roku, a później w tym samym roku rozszerzył się na całe terytorium kraju.

Według danych za styczeń-listopad 2021 r., opublikowanych przez resort w grudniu, największym źródłem inwestycji w polskiej strefie specjalnej były Niemcy z deklarowaną wartością inwestycji 2,9 mld zł i gwarancjami stworzenia 970 miejsc pracy.

Kolejne były inwestycje z Korei Południowej (2,8 mld zł, 358 miejsc pracy) i Stanów Zjednoczonych (828 mln zł, 514 miejsc pracy).

Google uczyni z Warszawy „chmurową stolicę Europy” ze swoim centrum rozwoju nowych technologii

Większość projektów obsługiwanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAiH) we wrześniu pochodziła z Białorusi, m.in. dzięki rządowemu programowi „Przystań Biznesu”, który oferuje zwolnienia z wiz i inne korzyści firmom i przedsiębiorcom przenoszącym się z krajów wschodniego sąsiedztwa Polski .

Najwięcej inwestycji skierowano do centrów usług biznesowych, a także branży motoryzacyjnej i elektromobilności. Większość zagranicznych inwestycji bezpośrednich pochodziła również z reinwestowanych zysków, „co świadczy o lojalności inwestorów wobec polskiego rynku” – powiedział Bichowiak.

Ponieważ pandemia napędza rozwijający się sektor outsourcingu, Polska stara się świadczyć usługi o wyższej wartości

Polska stała się atrakcyjnym miejscem dla inwestorów dzięki dużej i prężnej gospodarce, zaletom członkostwa w UE, konkurencyjnym kosztom pracy i jakości siły roboczej, a także ulepszonej infrastrukturze.

READ  Nieznany haker ukradł 813 milionów dolarów w kryptowalucie, a następnie je zwrócił

Według Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju w 2020 r. Polska zajęła piąte miejsce na świecie pod względem wartości nowych (fundamentalnych) inwestycji zagranicznych, które wyniosły 24,3 mld USD.

Akceleratory państwowe przyciągają do Polski zagraniczne start-upy

Główne źródło obrazu: Mariusz Szyszewski / www.poland.pl (pod Aktualizacja CC BY-NC 2.0.0)