Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska wkrótce stanie się supermocarstwem

Polska wkrótce stanie się supermocarstwem

analiza

18:15

Kraj przechodzi ogromny program zbrojeniowy

przez Aresa Rosenusa

Polska zwiększyła budżet obronny do 30 miliardów dolarów. Źródło: Getty

Wyjątkowa, krwawa najnowsza historia Polski sprawia, że ​​jest ona bardziej niż większość krajów wrażliwa na zagrożenia ze strony sąsiadów. Sytuacji nie mógł pomóc wiceszef Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew Najnowsza eksplozja Twitteraw którym powiedział:

Nie widzę sensu utrzymywania stosunków dyplomatycznych z Polską. Ten kraj nie powinien dla nas istnieć, dopóki nie ma nikogo prócz rusofobii u władzy, a Ukraina jest pełna polskich najemników, których trzeba bezwzględnie tępić jak śmierdzące myszy.

– Dmitrij Miedwiediew

W tych okolicznościach masowy program zbrojeniowy Polski, w tym umowa o wartości 1,9 miliarda funtów dla Wielkiej Brytanii pocisków obrony powietrznej CAMM w zeszłym tygodniu, trudno dyskutować. Po zwiększeniu budżetu obronnego do 30 miliardów dolarów – 4,25% PKB, najwyższego ze wszystkich krajów NATO – Polska wpadła w szał wydatków, które całkowicie zmienią układ sił w Europie. z 250 amerykańskich czołgów M1A2 Abrams na żądanie Do 500 Himarów Oprócz 96 śmigłowców szturmowych Apache, do końca dekady Polska będzie dysponować niejako najpotężniejszą armią lądową w Europie. Oznaczało to, że po raz pierwszy od osiemnastego wieku – mając znów pod opieką żywotne interesy strategiczne na rozległych stepach Ukrainy – Polska była o krok od stania się wielkim mocarstwem.


Podoba ci się to, co czytasz? Zdobądź bezpłatny Oprócz Hurda Codzienny e-mail

Już zarejestrowany? zalogować się


Biorąc pod uwagę dotychczasowe słabe wyniki Rosji na Ukrainie, skala przejęć może wydawać się przesadzona, choć polskie dowództwo wojskowe niczego nie ryzykuje. Szef Sztabu Generalnego RP gen. Rajmund Andrzyczak, ogłoszenie wcześniej w tym roku że Rosja ma środki, by przedłużyć wojnę o kolejne dwa lata, zanim napotka poważne wyzwania logistyczne, do tego czasu zmniejszające się już zachodnie dostawy materiał Dostępne dla Ukrainy już dawno się skończyły. W tych okolicznościach pieniądze są niczym, Albo to, albo Polska gospodarka wytrzyma presję. „Właśnie zabraliśmy nasze torby z pieniędzmi i [are] Idźcie do diabła na cały świat i spróbujcie kupić” – powiedział dziennikarzom Andrzejczak koniec zeszłego roku, „Nie chodzi o pieniądze. Mam pieniądze. Mam duże pieniądze. „

READ  Paragwaj może zatwierdzić rejestracje kryptowalut w 2022 r.

A jeśli za pieniądze kupuje się broń, to za broń kupuje się władzę. Nie widząc szybkiego wyniku wojny na Ukrainie, Polska – Już teraz chętny do rozszerzenia dostaw energii jądrowej Ze wsparciem finansowym Stanów Zjednoczonych i chętny do wyprodukowania jak największej ilości nowej broni na własnej ziemi – wygląda na to, że stanie się potęgą przemysłową i militarną w Europie, skąpaną w obfitości energii finansowanej z taniego kredytu. the już naładowany Stosunki z Niemcami mijają same planu Morgenthau Rezygnacja z energetyki jądrowej zmieni się jeszcze bardziej w nadchodzących dziesięcioleciach, kiedy Polska wyprzedzi swojego sąsiada.

Podobnie mroźne stosunki z Francją pod rządami Macrona będą musiały poradzić sobie z przejęciem przez Polskę samozwańczej roli kraju jako awangardy europejskiej obronności. Jest w tym wielka ironia: podczas gdy Polska Głośno odmawia Francuskie marzenie o europejskiej autonomii strategicznej, będące rezultatem tej silnej potęgi i samodzielności strzegącej pograniczy Europy Wschodniej, polegałoby na tym, aby Ameryka mogła skoncentrować więcej swoich zasobów i uwagi na nadciągającej na Pacyfiku konkurencji. W kolejnej wielkiej niezamierzonej konsekwencji wojny Putina Polacy mogą nienawidzić wizji Macrona, ale ostatecznie umożliwiając Europie obronę siebie, przyspieszają ją.