Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska wzywa Unię Europejską do przedłużenia embarga na ukraińskie zboże, aby chronić rolników

Polska wzywa Unię Europejską do przedłużenia embarga na ukraińskie zboże, aby chronić rolników

Statek towarowy Despina V przewożący ukraińskie zboże widziany na Morzu Czarnym w pobliżu Kilyos w pobliżu Stambułu w Turcji, 2 listopada 2022 r. Zdjęcie: Umit Bektaş/Reuters

WARSZAWA, Polska (AP) – Polski rząd wezwał we wtorek Unię Europejską do przedłużenia zakazu importu ukraińskiego zboża poza termin weekendowy, aby chronić polskich rolników.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zwrócił się do Komisji Europejskiej, organu wykonawczego UE, o przedłużenie zakazu wwozu kukurydzy, pszenicy, słonecznika i rzepaku na Ukrainę, w przeciwnym razie „zrobimy to sami, bo nie możemy pozwolić na liberalizację rynku” .” „.

W rozmowie z rolnikami z Kosowskich Łak, położonego we wschodnim regionie rolniczym Polski, Morawiecki powiedział, że wybory parlamentarne zaplanowane na 15 października będą kluczowe dla przyszłości rolnictwa w Polsce. Rządząca konserwatywna Partia Prawo i Sprawiedliwość stara się przyciągnąć do swojej kampanii wyborczej wyborców rolników.

Polska, Węgry, Słowacja, Bułgaria i Rumunia – na podstawie decyzji Unii Europejskiej – nałożyły od kwietnia do 15 września embargo na cztery ukraińskie zboża, aby zapobiec nadwyżce na krajowych rynkach, która zaszkodziłaby rolnikom. Tranzytem mogą być przewożone wyłącznie towary zapieczętowane, co ma pomóc Ukrainie w wysyłaniu jej produktów za granicę, ponieważ Rosja zamyka zwykłe szlaki eksportowe.

On ogląda: Jak zmiany klimatyczne zakłócają globalne dostawy żywności

Wcześniej tego dnia Morawiecki zamieścił na Platformie X, znanej wcześniej jako Twitter, informację, że „Polska nie pozwoli, aby zalewało nas ukraińskie zboże”.

„Bez względu na decyzje sztabowe w Brukseli nie otworzymy naszych granic” – napisał Morawiecki w atmosferze intensywnej kampanii wyborczej, w której rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość chce zdobyć bezprecedensową trzecią kadencję.

We wtorek komisarze UE i Parlament Europejski mają osobno omówić tę kwestię.

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział we wtorek, że podejmuje wysiłki w celu przedłużenia zakazu. Wojciechowski jest byłym ministrem rolnictwa.

READ  Według makroguru Raula Pal ., konkurent Ethereum ma bardzo dużą szansę na poprowadzenie następnego cyklu byka

W debacie Parlamentu Europejskiego zaplanowana jest obecność niektórych liderów polskich grup rolniczych, w tym Michała Kołodziejczaka, kandydata opozycji w wyborach 15 października.

Polska wspiera sąsiednią Ukrainę pomocą wojskową i humanitarną w walce z rosyjską inwazją, ale po protestach rolników Warszawa nalegała na wprowadzenie zakazu importu ukraińskich produktów rolnych.

„Jesteśmy gotowi wspierać Ukrainę w czasie wojny i podczas jej odbudowy, chcemy uczestniczyć w odbudowie, ale jednocześnie musimy pamiętać o naszych obywatelach, naszym rolnictwie i naszej wsi” – powiedział Jarosław Kaczyński, lider partii rządzącej i jego impreza. Wicepremier powiedział na początku posiedzenia Rady Ministrów.

„Nasi ukraińscy przyjaciele muszą to zrozumieć” – powiedział.

Wyjechać:
Statek towarowy Despina V przewożący ukraińskie zboże widziany na Morzu Czarnym w pobliżu Kilyos w pobliżu Stambułu w Turcji, 2 listopada 2022 r. Zdjęcie: Umit Bektaş/Reuters