Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polski film o Holokauście z nagrodą BAFTA

Polski film o Holokauście z nagrodą BAFTA

Polski film o młodej zakonnicy, która odkrywa, że ​​jej rodzice byli Żydami zamordowanymi w czasie Holokaustu, zdobył nagrodę Bafty.

W niedzielny wieczór podczas ceremonii w Royal Opera House w Covent Garden „Ida” zdobyła tytuł dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, zdobywając trzy nagrody dla reżysera Pawła Pawlikowskiego.

„Myślę, że powinniśmy zapomnieć o formalnościach i przyznać mi nagrodę Global Lifetime Achievement Award” – powiedział Pawlikowski, nagrodzony już wcześniej za „Last Resort” i „Moje lato miłości”.

Nominowany do Oscara film skupia się na Annie, osieroconej zakonnicy, którą gra debiutantka Agata Trzebuczowska.

Przed złożeniem ślubów w klasztorze w Polsce w latach 60. XX w. Anna usłyszała od ostatniej krewnej, że jest Żydówką i naprawdę ma na imię Ida. Reaguje na to objawienie, wyruszając w podróż, aby poznać prawdę o swojej rodzinie.

Weteran reżyser Mike Leigh również wyszedł zwycięsko z wieczoru, zdobywając prestiżową nagrodę BAFTA, mimo że jego film Mr Turner przegrał w czterech kategoriach.

Lee (71 l.) otrzymał nagrodę stypendialną za reżyserię takich filmów, jak przez całe życie nominowany do Oscara „Sekrety i kłamstwa” w 1996 r. oraz ubiegłoroczny film biograficzny o Williamie Turnerze.

Reżyser, który w tym roku został odrzucony w nominacji dla najlepszego reżysera, powiedział, że czuje się szczęśliwy, że w końcu może wystąpić na scenie Bafty.

„Wiem, że niektórzy ludzie oczekują, że dzisiejszego wieczoru będę niegrzeczny. Cóż, przepraszam, chłopaki, czeka was rozczarowanie. Mamy dziś cztery nominacje, wy, Baftowie, jesteście demokratycznym gangiem i wasz gust to wasza sprawa”.

„Dla mnie liczy się to, że daliście mi tę społeczność i jestem za to naprawdę wdzięczny”.

Przemawiając po ceremonii, Lee dodał: „To wielki zaszczyt. Kiedy jesteś zniewolony przez milion lat, jest to niesamowite”.

Tymczasem na gali rozdania nagród Grammy Music Awards, która odbyła się w niedzielę w Los Angeles, Jess Glynn zdobyła nagrodę dla najlepszego nagrania tanecznego za występ taneczny Clean Bandit za piosenkę „Rather Be”.

READ  Beautiful and Geek: Sam i Aira zostają wyeliminowani

Na Twitterze napisała: „Właśnie zdobyłam nagrodę Grammy. Dziękuję bardzo, że tak się stało!”