Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polski mBank spodziewa się niższych przychodów odsetkowych w związku ze spadkiem zysku netto w pierwszym kwartale

Polski mBank spodziewa się niższych przychodów odsetkowych w związku ze spadkiem zysku netto w pierwszym kwartale

Wysłane przez Patrigę Zarras

Gdańsk (Reuters) – mBank, jeden z największych banków w Polsce, odnotował w piątek 72% spadek zysku netto w pierwszym kwartale, dotknięty rezerwami związanymi ze sporem o kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich.

Zysk netto spadł do 142,8 mln zł (34,4 mln USD) z 512,3 mln zł w tym samym okresie ubiegłego roku, omijając średnią prognozę analityków na poziomie 206 mln zł.

Bank poinformował jednak, że przychody podstawowe powróciły do ​​trendu wzrostowego dzięki wzrostowi wyniku odsetkowego i poprawie wyniku prowizyjnego.

Stwierdzono, że koszt ryzyka, wynoszący 79 punktów bazowych, mieści się w wyznaczonym zakresie, przy czym większa część portfela kredytów hipotecznych w CHF jest objęta przepisami prawnymi. Ich koszt w pierwszym kwartale wyniósł 808,5 mln zł.

Zwabione niskimi stopami procentowymi setki tysięcy Polaków zaciągnęło kredyty hipoteczne w walutach obcych, głównie we frankach szwajcarskich, ale po wzroście kursu franka do złotego pozostało im spłacać znacznie większe niż oczekiwano raty.

Wielu posiadaczy kredytów hipotecznych pozwało banki do sądu, a niektórzy kredytodawcy zawarli ugody pozasądowe.

mBank podał, że liczba aktywnych umów kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich na dzień 19 kwietnia wyniosła 38 826, co oznacza spadek o 19,6 proc.

Bank osiągnął łącznie 5050 ugód.

Patrząc w przyszłość, bank powiedział, że spowolnienie wolumenu kredytów może wpłynąć na dochody odsetkowe, podczas gdy presja płacowa i inflacja ciążyły na kosztach operacyjnych.

Dodała, że ​​wzrostowy trend liczby klientów i transakcji może zostać zniwelowany przez spowolnienie gospodarki i słaby popyt na produkty bankowe.

„Z pewnością nie oczekujemy dwóch rzeczy: dalszego wzrostu wyniku odsetkowego netto i znaczącej poprawy marży” – powiedział podczas telekonferencji prezes banku Cesare Stepołkowski.

Według prezesa bank celuje w około 80 punktów bazowych kosztu ryzyka na ten rok, ale jednocześnie ostrzega, że ​​”działalność kredytowa w 2023 roku będzie pod pewną presją”.

READ  Ned Jay odchodzi z Collingwood, List Managera, rezygnuje, okres handlu, najnowsze wiadomości, wiadomości Sroki

Bank potwierdził, że nadal planuje uruchomić w tym roku dwie wersje MREL, choć mają one ukazać się w dalszej części roku.

(1 $ = 4,1557 zł)

(Reportaż Patricii Zaras; Dodatkowe reportaże Mateusza Rabiega; Montaż: Clarence Fernandez i Mark Potter)