Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polski plan przedłużenia życia kopalni może kosztować Unię Europejską pieniądze klimatyczne

BRUKSELA (Reuters) – Komisja Europejska powiedziała w poniedziałek, że plan Polski przedłużenia żywotności kopalni w Toro do 2044 roku może oznaczać, że region nie będzie w stanie skorzystać z głównego funduszu zielonej transformacji Unii Europejskiej.

Zdjęcie pliku: Widok chłodni kominowych w elektrowni Toro w Bogatanii, 19 marca 2012 r. REUTERS / Kasper Bimble

„Fundusz Sprawiedliwej Transformacji” Unii Europejskiej jest częścią budżetu Unii Europejskiej o wartości 17,5 mld euro oraz funduszu naprawczego COVID-19 i został wyznaczony, aby pomóc regionom pozbyć się przemysłu paliw kopalnych i zastąpić je zielonymi przedsiębiorstwami i miejscami pracy.

Celem jest ochrona najbardziej dotkniętych społeczności, ponieważ Unia Europejska reformuje swoją gospodarkę tak, aby do 2050 r. Stała się neutralna dla klimatu. Polska, która zatrudnia ponad połowę siły roboczej w przemyśle węglowym w Europie, ma największy udział w funduszu .

Jednak Komisja Europejska powiedziała w poniedziałek, że decyzja polskiego rządu o przedłużeniu koncesji wydobywczej na kopalnię Toro, położoną w pobliżu granicy z Czechami i Niemcami, do 2044 roku może kosztować region dostęp do funduszu.

„To z pewnością zagraża wykorzystaniu Equitable Transition Fund do wspierania tego obszaru, w którym, jak widzimy, relokacja nie jest planowana od teraz do 2030 r.” – powiedziała rzeczniczka UNHCR Vivian Lunella o decyzji polskiego rządu, która została ogłoszona w zeszłym tygodniu.

Nie udało się uzyskać komentarza od polskiego rządu.

Aby uzyskać dostęp do funduszu, okręgi muszą przedłożyć plany szczegółowo opisujące, w jaki sposób zamierzają zarządzać zamknięciami kopalń i przekwalifikować pracowników.

Joanna Vlisowska z Greenpeace Polska stwierdziła, że ​​„nielogiczne” jest, aby fundusz kierował się tylko do regionów podejmujących kroki w celu zakończenia działalności gospodarczej, która powoduje zmiany klimatyczne.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma zdecydować w najbliższych miesiącach, czy kopalnia Toro powinna zostać natychmiast zamknięta, w następstwie pozwu wniesionego przez Czechy w lutym. W pozwie zarzuca się Warszawie naruszenie prawa Unii Europejskiej poprzez wcześniejsze przedłużenie wydobycia w Toro do 2026 roku.

READ  Norco ogłasza rekordową cenę dla dostawców mleka, ale rolnicy wciąż mają problemy

Toro dostarcza węgiel do pobliskiej elektrowni. Polski dyplomata powiedział Reuterowi, że zamknięcie kopalni i elektrowni zaszkodzi funkcjonowaniu polskich i europejskich systemów energetycznych i spowoduje bezrobocie w regionie.

Raport od Kate Abnett. Pod redakcją Jane Merryman