Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polski premier przebywa w Clarington, aby podpisać z OPG umowę o partnerstwie nuklearnym

Polski premier przebywa w Clarington, aby podpisać z OPG umowę o partnerstwie nuklearnym


Premier Polski Mateusz w Elektrowni Jądrowej Darlington. Polskie radio.pl fot

Znaczenie umowy o współpracy technologicznej pomiędzy Ontario Power, Tennessee Valley Authority i polską firmą zajmującą się zieloną energią Synthos zostało podkreślone w piątek, kiedy polski premier odwiedził Elektrownię Jądrową Darlington, aby podpisać list intencyjny w sprawie budowy małych reaktorów modułowych (SMR) w Europie.

OPG, Synthos i Tennessee Valley, które obsługują siedem elektrowni jądrowych w tym stanie, podpisały w marcu umowę o współpracy.

Trzy firmy zainwestują w opracowanie standardowego projektu reaktora GE-Hitachi BWRX-300 — który jest obecnie budowany w Darlington i ma wejść do sieci do 2028 r. — a także w szczegółowy projekt głównych komponentów, w tym zbiornika ciśnieniowego reaktora i wewnętrzne. Firma GE-Hitachi jest zobowiązana do opracowania standardowego projektu i oczekuje całkowitej inwestycji w wysokości około 400 milionów USD związanej z rozwojem, przy czym każdy udziałowiec zgodzi się sfinansować część całkowitych kosztów.

Tennessee Valley chce wykorzystać projekt BWRX-300 na terenie Clinch River z pomocą OPG. Synthos i jego joint venture ORLEN-Synthos chcą wdrożyć w Polsce do 20 SMR-ów.

„OPG ma wiedzę i doświadczenie w zarządzaniu dużymi projektami energetycznymi, aby pomóc Polsce rozpocząć produkcję energii elektrycznej z wykorzystaniem energii jądrowej” — powiedział Ken Hartwick, prezes i dyrektor generalny OPG. „Wraz z silnym łańcuchem dostaw energii jądrowej w Ontario jesteśmy dobrze przygotowani, aby pomagać innym zwiększać bezpieczeństwo energetyczne i osiągać cele związane ze zmianą klimatu”.

Premier Mateusz Morawiecki przebywał w Clarington w ramach wizyty państwowej w Kanadzie oraz podpisania listu intencyjnego z OPG. W Toronto spotkał się także z premierem Kanady Justinem Trudeau.

LOI stanowi kolejny krok w dotychczasowych relacjach firm i opiera się na wcześniej wdrożonych umowach pomiędzy OPG i Synthos. Transakcja ta ma na celu zawarcie przyszłych umów, na podstawie których OPG i jej spółka zależna będą mogły świadczyć usługi operatorskie SMR na rzecz polskiej spółki, która wdraża SMR w Polsce i innych krajach Europy. Partnerstwo obejmie szereg działań związanych z SMR, w tym:

  • Rozwój i publikowanie
  • Operacji i konserwacji
  • Szkolenie operatorów
  • uruchomienie i
  • wsparcie organizacyjne.

Premier Polski Mateusz Morawiecki z nowym wiceprezesem OPG ds. rozwoju energetyki jądrowej Garym Rose

W październiku zeszłego roku Minister Energii Ontario, Todd Smith, przeprowadził do Polski misję handlową wspierającą niezależność energetyczną kraju. Podczas pobytu w Polsce Smith dołączył do polskiego podsekretarza stanu Adama Gyborgy’ego Czetwertyskiego, aby być świadkiem podpisania umowy ramowej o świadczenie usług pomiędzy Laurentis Energy Partners i Synthos w celu wykorzystania wiedzy Ontario do wspierania rozwoju i wdrażania SMR w Polsce.

READ  Koszty finansów rządowych rosną w miliardach

„OPG jest naszym kluczowym partnerem strategicznym. Doceniamy doświadczenie firmy w przemyśle nuklearnym, a także jej projekt i postępy we wdrażaniu pierwszego BWRX-300. Korzystamy z doświadczeń związanych z nowym projektem jądrowym Darlington i cieszymy się, że może wykorzystać wiedzę i wsparcie organizacji do dalszego wdrażania reaktorów BWRX-300 w Polsce.Wydajność” – powiedział Raffai Kaspero, Prezes Zarządu ORLEN-Synthos. „Wspólna praca nad stworzeniem organizacji operacyjnej dla floty SMR w Polsce to kolejny krok, z potencjałem na ekspansję w Wielkiej Brytanii, a także w innych częściach UE”.

ORLEN-Synthos planuje rozmieścić w Polsce flotę BWRX-300, a pierwsza jednostka będzie gotowa przed końcem tej dekady. Firma zakwalifikowała siedem miejsc do dalszych badań geologicznych terenu SMR i wystąpiła do polskiego rządu o „wstępną decyzję” w sprawie sześciu z nich.

Dwóch amerykańskich pożyczkodawców rządowych zobowiązało się również do przekazania ORLEN-Synthos do 4 miliardów dolarów na budowę SMR w Polsce.

Artystyczna wizja małego reaktora jądrowego, który jest obecnie budowany w elektrowni jądrowej Darlington

„Świat obserwuje Ontario, gdy wdrażamy jego pierwszy modułowy reaktor na małą skalę na poziomie sieci, aby wesprzeć naszą rozwijającą się gospodarkę” – powiedział Smith. „Ontario jest gotowe wspierać naszych sojuszników, wykorzystując wiedzę fachową globalnych operatorów jądrowych oraz eksportując produkty i usługi z naszego wysoko wykwalifikowanego łańcucha dostaw energii jądrowej, aby wspierać ich wdrażanie SMR jako czystego i niezawodnego źródła energii elektrycznej”.

OPG podpisało również protokół ustaleń z EZ z siedzibą w Czechach w celu promowania rozmieszczenia tam SMR.

Polskie dozory jądrowe, Państwowa Agencja Atomistyki i jej kanadyjski odpowiednik, Kanadyjska Komisja Bezpieczeństwa Jądrowego, podpisały w styczniu porozumienie o współpracy.

Ken Hartwick jest gorącym zwolennikiem Partnerstwa Trzech Krajów.

„Umowa o współpracy pomoże w prowadzeniu prac niezbędnych do efektywnego rozwoju energii jądrowej nowej generacji, z korzyścią dla użytkowników energii elektrycznej we wszystkich naszych jurysdykcjach” – powiedział Hartwick. „Energia jądrowa odegra ważną rolę w zaspokajaniu rosnącego zapotrzebowania na czystą energię elektryczną w Ontario i poza nim”.

READ  Jak Warszawska Galeria Lokal_30 podnosi flagę polskiej sztuki feministycznej

Prezes GE-Hitachi, Jay Wellman, zauważył, że udział Synthos Green Energy jest pierwszą inwestycją polskiej prywatnej firmy w projekty jądrowe. „Ta bezprecedensowa współpraca przyniesie korzyści każdemu członkowi zespołu i dowodzi zaufania do roli, jaką nasza technologia SMR odegra w pomaganiu krajom w osiągnięciu ich celów w zakresie dekarbonizacji i bezpieczeństwa energetycznego”.

Partnerzy utworzą również grupę roboczą Design Center, której celem będzie zapewnienie możliwości publikacji standardowego projektu w wielu jurysdykcjach.

Oczekuje się, że partnerstwo przyspieszy projektowanie SMR i zwiększy szanse na akceptację przepisów w Stanach Zjednoczonych, zauważył Jeff Leash, prezes Tennessee Valley, największej publicznej firmy energetycznej w kraju, obsługującej 10 milionów ludzi w Tennessee i niektórych częściach Tennessee. z sześciu sąsiednich stanów. „Pracując razem, podejmujemy celowe kroki w celu rozwoju nowej energetyki jądrowej w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie”, powiedział, dodając, że projekt BWRX-300 doda do sieci więcej „czystej, niezawodnej, elastycznej i niedrogiej energii” i pomoże wspierać „bezpieczeństwo energetyczne kraju”.

standardy i zasady redakcyjne firmy insauga
Reklama