Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polski przywódca twierdzi, że przekazanie Białorusi taktycznej broni nuklearnej przez Rosję zmienia bezpieczeństwo regionalne

Polski przywódca twierdzi, że przekazanie Białorusi taktycznej broni nuklearnej przez Rosję zmienia bezpieczeństwo regionalne

WARSZAWA, Polska (AP) – Prezydent Polski Andrzej Duda potwierdził we wtorek, że Rosja rozpoczęła przekazywanie części broni nuklearnej krótkiego zasięgu na sąsiednią Białoruś, co, jego zdaniem, zmieni strukturę bezpieczeństwa regionu i całego sojuszu wojskowego NATO.

Prezydent Rosji Władimir Putin i jego białoruski odpowiednik Aleksander Łukaszenko powiedzieli w zeszłym miesiącu, że Moskwa już wysłała część z nich Taktyczna broń nuklearna na Białoruś po ogłoszeniu planu w marcu. Stany Zjednoczone i NATO nie potwierdzone ruch.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potępił retorykę Moskwy jako „niebezpieczną i lekkomyślną”, ale w lipcu stwierdził, że w sojuszu nie widać żadnej zmiany w stanowisku Rosji w sprawie nuklearnej.

Taktyczna broń nuklearna przeznaczona jest do użycia na polu walki i charakteryzuje się krótkim zasięgiem oraz niską wydajnością w porównaniu z potężniejszymi głowicami nuklearnymi wyposażonymi w rakiety dalekiego zasięgu. Rosja oświadczyła, że ​​zachowa kontrolę nad tym, kogo wysyła na Białoruś.

Urzędnicy w Moskwie i Mińsku powiedzieli, że głowice mogą być przenoszone przez białoruskie samoloty szturmowe Su-25 lub mogą być zamontowane w rakietach Iskander krótkiego zasięgu.

Duda podzielił się tą uwagą podczas wspólnej konferencji prasowej z odwiedzającym prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Souzą.

„Informowałem prezydenta (de Souza) o realizacji zapowiedzi Władimira Putina, że ​​rosyjska taktyczna broń nuklearna zostanie przerzucona na terytorium Białorusi” – powiedział Duda. „W rzeczywistości ten proces ma miejsce i jesteśmy go świadkami”.

Duda nie podał szczegółów, ale stwierdził, że „w wyraźny sposób zmienia architekturę bezpieczeństwa w naszej części Europy”.

„Zmienia architekturę bezpieczeństwa w naszym bezpośrednim sąsiedztwie, a jednocześnie na wschodniej flance NATO. A więc właściwie zmienia sytuację całego sojuszu” – dodał.

Łukaszenka powiedział, że przyjęcie rosyjskiej broni nuklearnej w jego kraju ma na celu powstrzymanie agresji ze strony członka NATO, Polski, choć Warszawa nie groziła takimi zagrożeniami. Polska zapewnia militarne, humanitarne i polityczne wsparcie sąsiadującej Ukrainie z inwazją rosyjską oraz uczestniczy w międzynarodowych sankcjach wobec Rosji i Białorusi.

READ  Niektóre z zabawnych sportów, które chcesz zobaczyć na Igrzyskach Olimpijskich w Brisbane 2032

Duda z radością przyjął także niedawną zgodę Departamentu Stanu USA na potencjalną sprzedaż Polsce 96 śmigłowców Boeing AH-64E Apache, co doprowadziłoby do istotnego zwiększenia zdolności obronnych Polski i NATO oraz było oznaką szczególnych stosunków Waszyngtonu z USA. Warszawa.

De Souza zadeklarował dalsze wsparcie dla walki Ukrainy i innych krajów regionu, stwierdzając, że sytuacja na wschodnich granicach Europy jest dla Portugalii tak samo ważna, jak sytuacja w jej sąsiedztwie.

„Jesteśmy zjednoczeni i solidaryzujemy się bez wahania i należycie odnotowałem polskie obawy co do tego, co można rozumieć jako potrzebę ścisłego monitorowania wszelkich posunięć, które mogłyby postawić pod znakiem zapytania wschodnie granice UE lub NATO” – dodał. on dodał. – powiedział De Souza.

„Jesteśmy czujni, solidaryzujemy się i pracujemy” – powiedział de Souza.