Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polskie miasto przygraniczne każe Czechom przestać chodzić nago w szatniach na basenach

Polskie miasto przygraniczne każe Czechom przestać chodzić nago w szatniach na basenach

W polskim mieście położonym w pobliżu granicy z Czechami doszło do zderzenia kultur między obydwoma krajami w związku z nagością w miejscach publicznych po tym, jak lokalny basen poprosił czeskich gości, aby w szatniach nie rozbierali się całkowicie w obecności innych osób.

Sytuacja rozwinęła się w Brodniku, 21-tysięcznym mieście położonym w południowo-zachodniej Polsce, około 6 kilometrów od granicy z Czechami.

Wielu Czechów przyjeżdża tam, aby skorzystać z basenu, ponieważ według lokalnej gazety najbliższy basen po ich stronie granicy jest oddalony o około 30 kilometrów. Nowa Trybuna Opelska (NTO).

Wywołało to jednak pewne napięcia na krytym basenie „Sójka” w Brodniku, gdzie niedawno przy kasie biletowej zawisła tabliczka w języku czeskim „grzecznie prosząc gości z Czech o zmianę kabin za zasłonami, a nie w środku”. Wspólne szatnie” – czytamy w gazecie.

Na basenie znajdują się oddzielne szatnie dla kobiet i mężczyzn. Ale często zdarza się, że gdy ktoś chce przebrać się z bielizny na kostium kąpielowy, robi to w dodatkowym pomieszczeniu za zasłoną, a nie przed innymi.

„Goście z Czech przebierali się za szafkami, a nie za kurtyną” – powiedziała Małgorzata Halic-Malinowska, dyrektor agencji sportowej gminy Brodnik. NTO.

Podkreśliła, że ​​głównym powodem żądania od Czechów zmiany zachowania jest obecność dzieci na basenie.

– Nie mamy wydzielonej strefy dla dorosłych – dodała Halek Malinowska. „Z tych samych szatni korzystają także dzieci z rodzicami lub przychodzące na naukę pływania, dlatego apelujemy o przestrzeganie zasad.”

Gazeta zauważa, że ​​„Czesi mają bardziej liberalne podejście do nagości” niż Polacy, a czescy goście, z którymi rozmawiałem, byli zaskoczeni roztropnością Brodnika.

Młoda Czeszka stwierdziła: „W naszym kraju nikomu nie przeszkadza pomysł przebierania się przy dzieciach” i potwierdziła, że ​​odwiedzając basen w Brodniku, nie widziała rozbierających się polskich pływaków, nawet podczas kąpieli. .

READ  Bomby Branta wpychają Polskę do finału bojkotu | Wiadomości, sport, praca

„Ludzie się wstydzą” – stwierdziła. „Lepiej jednak dobrze się umyć po kąpieli, aby zachować zdrowie i higienę”.

NTO Zwraca uwagę, że Polacy przekraczający granicę w drugą stronę, aby odwiedzić czeskie baseny i sauny – gdzie nagość jest powszechna – często spotykają się z szokiem kulturowym.

„Często korzystam z basenu w Ceskich Wisławicach koło Jesenka” – powiedział gazecie mieszkaniec Gocholasia, 13-tysięcznego miasta po polskiej stronie granicy. Przypomniał sobie, że pewnego razu widział „ojca przyprowadzającego córkę do łazienki, bo nie miał z kim ją zostawić”.

„Nie obchodziło go, że w pobliżu kąpią się nadzy mężczyźni” – powiedział potentat. „Dla innych jest to sytuacja żenująca”.

Notatki z Polski są zarządzane przez niewielki zespół redakcyjny i publikowane przez niezależną organizację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.