Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pomniki żołnierzy Armii Czerwonej usunięte w Polsce mimo ryzyka uwięzienia

W Polsce usunięto cztery pomniki żołnierzy Armii Czerwonej z czasów komunizmu, aby usunąć symbole dominacji Moskwy po II wojnie światowej i podkreślić potępienie wojny na Ukrainie.

Robotnicy używali wiertarek i ciężkiego sprzętu do niszczenia pomników z 1945 r. w czterech różnych miejscach w całej Polsce. Większość z nich miała formę betonowych obelisków poświęconych żołnierzom Armii Czerwonej, którzy polegli w walce z nazistowskimi oddziałami niemieckimi.

Oszpecony posąg jest ciągnięty przez kawałek haka
Robotnicy używali wiertarek i ciężkiego sprzętu do niszczenia pomników z 1945 r. w czterech różnych miejscach w całej Polsce. (AP: Mikołaj Bujak/IPN)

Do tych przeprowadzek apelowała Carol Nawrocki, prezes Państwowego Instytutu Pamięci Narodowej. Powiedział, że pomniki symbolizują system, który zniewala i morduje własny naród i inne narody, w tym Polaków.

„To jest pomnik wstydu, pomnik upokorzenia zwycięzców” – powiedział Nawrocki w Głubczycach w południowej Polsce, gdy robotnicy przygotowywali się do usunięcia pomnika żołnierza Armii Czerwonej przed jego całkowitym usunięciem. Pomnik.

Mężczyzna w brązowym płaszczu stoi przy mikrofonie z rękami splecionymi przed klatką piersiową.
Karol Nawrocki, prezes Państwowego Instytutu Pamięci Narodowej, przemawia w Głubczycach w czwartek 27 października 2022 r.(AP: Mikołaj Bujak/ IPN)

„W 1945 r. Sowieci nie przynieśli wyzwolenia, przynieśli kolejną niewolę. Uważali Polskę za okupowaną i splądrowaną”.

Powiedział, że duch tej organizacji jest nadal obecny w Federacji Rosyjskiej, dokonując masakry ludności cywilnej na Ukrainie.

Nawrocki wezwał rosyjskie prawo do ścigania, a nawet za granicą każdego, kto zostanie przyłapany na usunięciu sowieckich pamiątek wojskowych, może zostać skazany na okres do trzech lat.

Inne relikwie zostały wydobyte z dawnych miejsc pochówku w Pisinie na południowym zachodzie i Bopolis na północnym zachodzie.

Lekarze weterynarii z dobrym wzrokiem chodzą z postrzępionym monamnetem udrapowanym na betonie.
Rozbiórka pomników jest częścią nowego nacisku na podkreślenie przez Polskę potępienia wojny Moskwy z Ukrainą.(AP: Mikołaj Bujak/ IPN)

W latach pięćdziesiątych szczątki żołnierzy ekshumowano i przeniesiono do odpowiednich grobów. Kamienny pomnik został podniesiony w lesie niedaleko Staso na południu.

Instytut bada i bada zbrodnie hitlerowskie i komunistyczne na Polakach oraz upamiętnia bohaterów narodowych, którzy walczyli z prześladowcami.

Robotnicy w kamizelkach odblaskowych noszą fragmenty rozebranego pomnika Armii Czerwonej.
Robotnicy niosą fragmenty zdemontowanego pomnika Armii Czerwonej w Głubczycach.(AP: Mikołaj Bujak/ IPN)

Od czasu obalenia władzy komunistycznej w 1989 r. Polska podjęła kroki w celu usunięcia z przestrzeni publicznej symboli dawnej dominacji Moskwy, zdejmując pomniki i tablice. Niektóre zostały przeniesione do specjalnego magazynu.

READ  Zobacz: Six Reigns nad Polską w produkcji niereplikowej

W hotelu nie ma cmentarzy ani obecnych cmentarzysk.

W tym roku agresywne działania Rosji przeciwko Ukrainie stały się bardziej pilne. Polska wspiera politycznie, militarnie i gospodarczo walkę Ukrainy z Rosją.

AP