Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Premier RP udaje się w podróż promującą nowy plan gospodarczy

Premier Polski Matthews Murawiecki złożył oświadczenie po spotkaniu z premierem Węgier Viktorem Orbanem i liderem Ligi Włoskiej Matteo Salvini w Budapeszcie, Węgry, 1 kwietnia 2021 r. Reuters / Bernadette Szabo

Polski premier wyruszył w poniedziałek na wycieczkę po kraju, aby promować program gospodarczy swojego rządu „Polish Deal”, który, jak twierdzi, uczyni podatki bardziej sprawiedliwymi, ale opozycja została opisana jako dzieląca.

Rządząca Narodowa Partia Prawa i Sprawiedliwości (PiS) twierdzi, że program, którego premiera odbyła się w sobotę, pomoże gospodarce wyjść z pandemii COVID-19 i stworzyć większą klasę średnią, obniżając podatki dla osób o niskich dochodach.

Ekonomiści powszechnie spodziewają się, że „Polish Deal” przyspieszy wzrost, ale przyczyni się również do wzrostu inflacji.

Podczas wizyty w fabryce kwiatów w Styzicy, około 100 kilometrów (60 mil) na południowy wschód od Warszawy, premier Matthews Murawiecki powiedział, że rząd „przebudowuje system podatkowy, aby był sprawiedliwy”.

Od dojścia do władzy w 2015 r. Prawo i Sprawiedliwość mobilizuje ubogich wyborców poza głównymi miastami, oferując hojne świadczenia socjalne i podnosząc płace minimalne, jednocześnie zobowiązując się do ochrony tradycyjnych wartości katolickich.

Analitycy twierdzą, że to właśnie ci wyborcy o niskich dochodach odniosą największe korzyści z nowych propozycji.

Boris Budka, lider Liberal Civic Forum, największej partii opozycyjnej, powiedział, że plan podzieli Polaków.

„(Reformy podatkowe) przyniosą realne korzyści tylko tym, którzy zarabiają łącznie do 6000 zł, a dotkną przedsiębiorców i klasę średnią” – powiedział dziennikowi Rzeczpospolita w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek.

Według danych Urzędu Statystycznego przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce wyniosło w marcu 5 929 zł (1 307 euro) miesięcznie.

W ramach „polskiej umowy” limit zwolnienia z podatku zostanie podniesiony do 30 000 zł rocznie, czyli 10 razy więcej niż w 2016 r. Próg wejścia na wyższy próg podatkowy wzrośnie do 120 000 zł rocznie z obecnych 85 500 zł.

READ  Wyciekły czat właściciela ujawnia niebezpieczeństwa związane z Bożym Narodzeniem

Jednak składki na ubezpieczenie zdrowotne nie będą podlegały odliczeniu od podatku, co będzie miało największy wpływ na osoby o wysokich dochodach i osoby samozatrudnione.

Raval Pinicki, główny ekonomista ING w Polsce, powiedział, że plan zwiększy PKB i presję inflacyjną, ale inwestycje prywatne prawdopodobnie pozostaną słabe.

Powiedział: „W rzeczywistości bodziec jest kontynuacją polityki z poprzednich lat, ponieważ plany i transfery fiskalne wspierają stronę konsumpcyjną, podczas gdy wyższe deficyty były pokrywane przez wyższe efektywne stawki podatkowe niż w przypadku innych podatników, takich jak przedsiębiorstwa lub osoby o wysokich dochodach”.

Według PiS 18 mln z 26 mln polskich podatników skorzysta na ostatnich zmianach w systemie podatkowym, które będą kosztować budżet od 5 do 7 mld zł. (1 $ = 3,7371 złotego)

(1 euro = 4,5378 zł)

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.