Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska znosi surowe dwumiesięczne ograniczenia w podróżowaniu z powodu koronawirusa

Brytyjscy turyści wrócili w poniedziałek na zalane słońcem plaże Portugalii, ponieważ kraj stara się ożywić zrujnowany przemysł turystyczny po zniesieniu ograniczeń podróżowania, które zostały nałożone w celu ograniczenia koronawirusa.

Brytyjczycy stanowią największą grupę turystów w Portugalii, kraju, którego gospodarka jest silnie uzależniona od zagranicznych turystów.

Portugalia nałożyła ścisłą dwumiesięczną blokadę na początku tego roku, aby kontrolować nową falę infekcji koronawirusem. Od poniedziałku zniesiono ograniczenia nałożone na gości z Wielkiej Brytanii i większości krajów Unii Europejskiej.

Pia Wilkinson, kelnerka z Manchesteru na północy Anglii, powiedziała, że ​​jest zachwycona pierwszym lotem do Faro na wybrzeżu Algarve w południowej Portugalii.

„Jestem w domu od pięciu miesięcy”, powiedział Wilkinson, siedząc w kawiarni w wiosce Alvor. „Ograniczenia były bardzo surowe i ciągle padał deszcz”.

„Dzięki opublikowanym przez Ciebie zdjęciom wszyscy w domu przybędą tutaj” – zażartował Wilkinson, gdy słońce świeci jasno, a temperatura osiąga 30 stopni Celsjusza.

Barry Thompson, emerytowany 63-letni policjant z Manchesteru, który wylądował w Faro z żoną i 11-letnim synem, przypomniał dobre czasy, które region ten przeżył przed pandemią.

„Byłoby miło uciec i wrócić tutaj” – powiedział Thompson, 11 lat po swojej pierwszej wizycie w Algarve. „Jesteśmy bardzo podekscytowani.”

Oczekuje się, że w poniedziałek do Portugalii przyleci około 30 lotów z Wielkiej Brytanii, w tym 17 lotów przewożących około 5500 pasażerów do Faro.

– nad Księżycem –

„Desperacko chcieliśmy wrócić. To super” – powiedziała Diane Healy, właścicielka nieruchomości w Lagos, nadmorskim mieście na zachód od Faro.

„Jestem w siódmym niebie. Wspaniale jest wrócić.”

Zniesienie ograniczeń nastąpiło po tym, jak Londyn umieścił Portugalię na „zielonej liście” krajów do odwiedzenia bez konieczności izolowania się po powrocie do domu.

Tysiące angielskich kibiców ma również wziąć udział w finale Ligi Mistrzów 29 maja między Manchesterem City a Chelsea w Porto.

READ  Brianna próbowała sprzedawać swoje ulubione ubrania na Depop. Kilka minut później w okrutnym i złożonym oszustwie straciła 4000 dolarów

Brytyjczycy mogą teraz odwiedzić Portugalię, o ile wykażą negatywny wynik testu PCR na Covid-19 co najwyżej 72 godziny przed wejściem na pokład.

Portugalia i Wielka Brytania mają obecnie dwa z najniższych wskaźników wirusa w Europie.

„Dziś jest wyjątkowy dzień, ponieważ ponownie uruchamiamy nasz silnik ekonomiczny” – powiedział AFP regionalny szef turystyki, Joao Fernandez.

Ale w pobliżu Albufeiry, popularnej wśród wielu młodych Brytyjczyków ze względu na plaże i nocne życie, Jorge Brito był bardziej ostrożny.

„Jest trochę nadziei, ale naprawdę obawiam się, że wszystko znowu się zatrzyma” – powiedział Britto, który jest właścicielem restauracji na Aura Beach, a także lodziarni i sklepu spożywczego.

Na nabrzeżu można zobaczyć tylko około 20 osób korzystających z łagodnej pogody i turkusowego morza.

Turystyka w Portugalii spadła w zeszłym roku.

Kraj odwiedziło 16,4 mln turystów w 2019 r. Przed wybuchem pandemii, a tylko jedną czwartą w 2020 r.

Algarve, zamieszkałe przez 500 000 osób, w samym tylko 2019 r. Przyjęło około 3,6 miliona zagranicznych turystów, z czego jedna trzecia pochodziła z Wielkiej Brytanii.