Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Premier uruchamia polski fundusz New Deal – pierwsze wiadomości

Premier powiedział, że głównym celem nowej umowy jest tworzenie miejsc pracy, ale pieniądze zostaną przeznaczone również na wsparcie kultury, obiektów sportowych, basenów, stadionów i edukacji.
Marcin Jadomski / PAP

Polski premier ogłosił w czwartek uruchomienie rządowego funduszu New Deal, zapowiadając, że o środki z funduszu będzie można ubiegać się już od piątku.

Przemawiając na konferencji prasowej w Borczu na północnych Kaszubach, Mateusz Morawiecki powiedział, że tak jak stanie się rzeczywistością rządowy przywilej rodziny ponad 500 osób, tak i Polski Nowy Ład stanie się rzeczywistością.

Polski New Deal to rządowy program mający na celu ożywienie gospodarki narodowej po pandemii Covid-19. Przewiduje znaczące inwestycje w infrastrukturę publiczną oraz reformy systemów podatkowych i opieki zdrowotnej.

– O wszystko będzie można się ubiegać od jutra – powiedział Morawiecki. „Dziś z Kaszub ogłosił start Polskiego Funduszu New Deal.”

Dodał, że w fazie beta było już dostępne do 20 mld zł (4,42 mld euro).

„W najbliższych tygodniach rozpoczniemy proces selekcji do 20 mld zł i sfinansujemy do 95 proc. inwestycji” – powiedział.

Premier dodał, że głównym celem nowej umowy jest tworzenie miejsc pracy, ale pieniądze zostaną przeznaczone również na wsparcie kultury, obiektów sportowych, basenów, stadionów i edukacji.

Morawiecki zauważył również, że niektóre obszary Polski nadal charakteryzują się niskimi inwestycjami.

„Ten deficyt rozwojowy zostanie w bardzo szybkim tempie zrekompensowany dzięki polskiemu funduszowi New Deal” – powiedział, zwracając uwagę, że Polska otrzymała 770 mld zł (170,47 mld euro) unijnego dofinansowania.

READ  Supertani robotnik odchodzi z pracy po tym, jak „psychicznie cierpi” z powodu wirusowego wideo