Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Premier Wielkiej Brytanii Truss spotka się ze światowymi przywódcami

Nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss przygotowuje się do swojego pierwszego potwierdzonego spotkania ze światowymi przywódcami, którzy wybierają się w podróż do Wielkiej Brytanii na pogrzeb królowej.

Nowo zainaugurowana przewodnicząca będzie rozmawiać ze swoimi odpowiednikami z Nowej Zelandii i Australii w sobotę, a rozmowy w ramach Frame 10 będą raczej rozmowami niż formalnymi spotkaniami dwustronnymi.

A Downing Street zasugerowało, że będzie to okazja do złożenia kondolencji po śmierci królowej, z możliwością pojawienia się polityki.

Pierwsze spotkania weekendowe odbędą się w rządowej rezydencji w Chevening, a nie w oficjalnej państwowej rezydencji premiera, która po odejściu byłego przywódcy Borisa Johnsona podobno przechodzi rutynową konserwację.

Pani Truss spotka się w sobotę z premierem Australii Anthonym Albanese oraz przywódczynią Nowej Zelandii Jacindą Ardern.

Pani Ardern powiedziała, że ​​śmierć królowej i nowy król będą „w centrum rozmowy”, a para prawdopodobnie będzie również dyskutować o umowie o wolnym handlu między Wielką Brytanią a Nową Zelandią.

Ale to wszystko będzie „w kontekście tygodnia żałoby, którego obecnie doświadcza Wielka Brytania”.

Rozmowa między panią Truss a panem Albanesem może również dotyczyć handlu, ponieważ oba kraje podpisały w zeszłym roku umowę, którą rząd szacuje na 2,3 miliarda szylingów (3,9 miliarda dolarów) dla brytyjskiej gospodarki.

Truss ma również wypełniony pamiętnik w niedzielę, z planami spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem, irlandzkim taoiseach Michaelem Martinem, premierem Kanady Justinem Trudeau i polskim przywódcą Andrzejem Dudą na Downing Street.

Truss spotkała się wcześniej z Bidenem jako sekretarz stanu, ale będzie to ich pierwsza osobista rozmowa od czasu, gdy została premierem.

Odbędzie się ona na tle sporów dotyczących protokołu z Irlandii Północnej wywołanych wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i trudnościami w wypracowaniu umowy handlowej z Białym Domem.

Kontrowersyjny traktat po Brexicie prawdopodobnie pojawi się również, gdy rozmawia z Martinem, pośród napiętych stosunków między dwoma krajami w związku z porozumieniami handlowymi.

READ  Dyrektor generalny Nine Mike Sneesby zmienił szeregi po rezygnacji dyrektora generalnego Jans