Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Elering: Jeszcze nie czas na testy asynchroniczne energii elektrycznej w Rosji | Gospodarka

Elering ogłosił po tym, jak jego litewski odpowiednik, Litgrid, poinformował, że odkłada planowany test asynchroniczny, który miał się odbyć w tym miesiącu, głównie ze względu na sytuację w zakresie bezpieczeństwa energetycznego w obecnym konflikcie oraz wysokie ceny energii elektrycznej. , która czasami była wyższa na Litwie niż w Estonii.

Estonia inwestuje również we własną sieć, co oznacza, że ​​nie należy jeszcze przeprowadzać testów desynchronizacji, co może osłabić sieć w jej obecnym stanie.

Dyrektor Elering Taavi Veskimägi powiedział: „Na dzień dzisiejszy wszystkie te inwestycje, o wartości około 350 milionów euro, są w toku i do czasu ich zakończenia nie widzimy sensownego celu w tej próbie separacji, biorąc pod uwagę, że każda próba separacji oznacza system elektroenergetyczny. Słabsze, dodatkowe ryzyko i koszty dla konsumentów.”

Odłączenie od sieci rosyjskiej i synchronizacja z siecią europejską zaplanowano na 2025 r., zauważył Veskemagi, dodając, że wszystkie trzy kraje bałtyckie mają wystarczające umowy komunikacyjne z europejskimi administratorami systemów, aby mieć pewność, że posuwają się naprzód.

Przede wszystkim testy separacyjne zapewnią, że wszystkie nowe urządzenia dodane do bałtyckiego systemu elektroenergetycznego, takie jak nowe linie, kondensatory synchroniczne, szybkie rezerwy mocy elektrowni i urządzeń sterujących, będą gotowe do jednoczesnej pracy z kontynentalnym europejskim systemem elektroenergetycznym.

W przypadku planowanego przerwania testu na Litwie, zarządcy systemów we wszystkich trzech krajach bałtyckich poczynili niezbędne przygotowania w celu zapewnienia niezawodności systemu – np. poprzez ograniczenie mocy największej elektrowni do 350 megawatów, a tym samym dla off-linków – co w Estonii oznacza EstLINK 2 Podmorskie połączenie między Estonią a Finlandią.

Zapasowe rezerwy energii elektrycznej Łotwy (100 MW) i samej Estonii (250 MW) zostaną wykorzystane, jeśli nagły test spowoduje, że Estlink 2 nie zostanie podłączony.

Spółka zależna Elering na Litwie Elering poczyniła podobne przygotowania w przypadku planowanego tam testu, z maksymalnie 640 MW w kierunku północnym na Łotwę i Estonię.

READ  Tam, gdzie prym wiedzie sektor publiczny, społeczeństwo i gospodarka cyfrowa pójdą w jego ślady

Elering i partnerzy byli gotowi w razie potrzeby zareagować na potencjalne zmiany w działaniu systemu elektroenergetycznego, a producenci energii elektrycznej zostali również ostrzeżeni o teście separacyjnym.

Firma Litigrid, która wcześniej dwukrotnie testowała desynchronizację, ogłosiła w piątek, że zdecydowała się na przesunięcie planowanego na wrzesień testu desynchronizacji, głównie ze względu na sytuację na rynku energii elektrycznej, w tym wysokie ceny energii oraz konieczność zapewnienia maksymalnej przepustowości połączenie elektryczne między krajami w regionie.

W przeszłości firma Litgrid dwukrotnie przechodziła desynchronizację. Pierwszy test został pomyślnie przeprowadzony w 2020 r., a drugi test przeprowadziła Litwa z głównym polskim przedsiębiorstwem sieciowym PSE w zeszłym roku za pośrednictwem LitPol Link, który służy do synchronizacji sieci energetycznych wszystkich krajów bałtyckich z Europą kontynentalną.

Przed synchronizacją z kontynentalną siecią europejską wszystkie kraje bałtyckie muszą przeprowadzić wspólny test izolacji, podczas którego Estonia, Łotwa i Litwa tworzą energetyczną „wyspę”. Gdy to nastąpi, a wymagania techniczne dotyczące synchronizacji zostaną spełnione, kraje bałtyckie będą mogły działać na tej samej częstotliwości, co sieci Europy kontynentalnej.

Śledź wiadomości ERR na Facebook A Świergot I nie przegap aktualizacji!