Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Raport o zatrudnieniu w USA pokazujący odporny popyt na pracę: Tydzień Ochrony Środowiska

(Bloomberg) – Pracodawcy amerykańscy mogli dodawać pracowników w bardziej umiarkowanym, ale nadal zdrowym tempie w zeszłym miesiącu, ponieważ stopa bezrobocia utrzymywała się na najniższym poziomie od dziesięcioleci, wskazując na elastyczny popyt na siłę roboczą, nawet gdy gospodarka zwalnia.

Oczekuje się, że ostatni rządowy rachunek płac w piątek wykaże wzrost o 273 000 w czerwcu, na podstawie średniej ankiety Bloomberga. Oczekuje się, że stopa bezrobocia pozostanie na poziomie 3,6%, podczas gdy średnie wynagrodzenie za godzinę mogło wzrosnąć o 5% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Wzrost płac znacznie na północ od średniej długoterminowej i płaskie zatrudnienie sugerują, że decydenci Fed przystąpią do kolejnej podwyżki stóp procentowych o 75 punktów bazowych w tym miesiącu. Inwestorzy poznają swój sposób myślenia w minutach z czerwcowego posiedzenia, które zostaną opublikowane w środę.

Oczekuje się, że wcześniejsze dane tego dnia pokażą, że oferty pracy w maju utrzymały się na wysokim poziomie, wskazując, że firmy nadal są skłonne do zatrudniania pomimo spowolnienia aktywności gospodarczej i obaw o perspektywy.

Oczekuje się, że liczba wolnych miejsc pracy spadnie do 11 mln z 11,4 mln w kwietniu. To wciąż blisko rekordowych 11,9 miliona ustanowionych w marcu. Zacieśnienie rynku pracy jest zmartwieniem dla urzędników Rezerwy Federalnej, ponieważ grozi to pogrążeniem się w spirali szybszego wzrostu płac i inflacji.

Wśród innych danych ekonomicznych w USA w tym krótkim świątecznym tygodniu handlowym: Instytut Zarządzania Podażą opublikuje swój indeks usług za czerwiec, a Rezerwa Federalna opublikuje raport o zadłużeniu konsumentów w maju. W maju mają też zostać opublikowane rządowe dane dotyczące deficytu handlowego.

Co mówi Bloomberg Economics:

„Nawet jeśli termin 'miękkie lądowanie’ w końcu okaże się tabu jako termin 'przejściowa inflacja’, istnieją powody, by sądzić, że rynek pracy nie spadnie w tym roku z klifu. Otwory są wysokie, a powolny wzrost gospodarczy odzwierciedla nierówne tendencje poniżej Usługi są w toku, a preferowane są sektory takie jak rozrywka i hotelarstwo, a także edukacja i usługi zdrowotne.

READ  Dane z Chin pokazują gwałtowne pogorszenie w marcu pod wpływem koronawirusa, ale silny wzrost w pierwszym kwartale

– Anna Wong, Jelena Chulyateva, Andrew Hosby i Elisa Winger, ekonomiści. Aby uzyskać pełną analizę, kliknij tutaj

Gdzie indziej Europejski Bank Centralny opublikuje swoje protokoły w czerwcu, dwucyfrowa inflacja w Brazylii mogła ponownie wzrosnąć, a Kanada ma również opublikować dane o zatrudnieniu. Oczekuje się, że urzędnicy monetarni w Australii, Izraelu, Peru i Polsce będą nadal podnosić stopy procentowe.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, co wydarzyło się w zeszłym tygodniu, a poniżej znajduje się nasze podsumowanie tego, co wydarzy się w światowej gospodarce.

Azja

Bank Rezerw Australii spotyka się we wtorek i oczekuje się kolejnej podwyżki stóp, ponieważ inflacja nadal rośnie. Spada zaufanie konsumentów i pozostają pytania o siłę determinacji banku centralnego, by poskromić niekontrolowane ceny.

Dane o inflacji w Korei Południowej mają zostać opublikowane tego samego dnia. Minister finansów tego kraju już ostrzegł, że w nadchodzących miesiącach wzrost cen osiągnie najwyższe 6%.

W Japonii premier Fumio Kishida dowie się, czy płace nadążają za cenami przed wyborami krajowymi, które chce wygrać w przekonujący sposób, aby wzmocnić swoje przywództwo.

Z kolei opublikowane w piątek dane o wydatkach gospodarstw domowych pokażą, czy inflacja zaczyna ciążyć nad po pandemicznym ożywieniu konsumpcji.

Bank centralny Malezji spotyka się w środę, a władze monetarne w nękanych gospodarkach Pakistanu i Sri Lanki określiły swoją politykę pod koniec tygodnia.

  • Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj cały tydzień Bloomberg Economics Week in Asia

Europa, Bliski Wschód i Afryka

Po corocznym wycofaniu się z portugalskiego kurortu Sintra, decydenci Europejskiego Banku Centralnego będą kontynuować rozmowy na temat opracowania nowego narzędzia antykryzysowego, przygotowując się do podniesienia stóp procentowych, z podwyżką o ćwierć punktu w dniu 21 lipca, uznaną za „zamkniętą umowę” przez niektóre.

W czwartek protokół z ich czerwcowej decyzji, który poprzedzał zobowiązanie do podjęcia działań w celu rozwiązania kryzysu, może dostarczyć wskazówek na temat ich zamiarów. Wydarzenia, które mogą również dać szansę, to występy wiceprezesa Luisa de Guindos i prezesa Bundesbanku Joachima Nagela w poniedziałek oraz prezes Christine Lagarde w piątek.

READ  Ali Street w Melbourne spotyka się z reakcją na promocję testów na COVID

Podczas gdy nowa rekordowa inflacja w strefie euro, 8,6% w czerwcowych danych opublikowanych w piątek, może zachęcić ich do dłuższego spaceru, Europejski Bank Centralny również będzie chciał przyjrzeć się kondycji wzrostu. Można to skoncentrować na danych z Niemiec, największej gospodarki regionu. Ich uwagę mogą przykuć poniedziałkowe dane o eksporcie, środowe zamówienia fabryczne oraz czwartkowa produkcja.

Banki centralne w Europie Wschodniej już dobrze sobie radzą z zaostrzeniem polityki pieniężnej i oczekuje się, że będzie to kontynuowane w przyszłym tygodniu. Rumuńscy urzędnicy mogą w środę podnieść stopy procentowe o 75 punktów bazowych, a polscy decydenci mogą zrobić to samo następnego dnia.

Dalej na południe oczekuje się, że Izrael podniesie swoją główną stopę procentową o co najmniej 50 punktów bazowych w poniedziałek, kiedy gubernator Amir Yaron również przedstawi swoją prognozę.

W Turcji dane z tego samego dnia mają pokazać, że roczna inflacja w czerwcu zbliżyła się do 80%, ponieważ bank centralny kontynuował politykę niekonwencjonalnie niskich stóp procentowych. Oczekiwania cenowe mogą być dodatkowo skomplikowane przez plany podniesienia płacy minimalnej, aby przywrócić część siły nabywczej pracownikom o niższych dochodach.

  • Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj cały tydzień Bloomberg Economics EMEA

Ameryka Łacińska

Kolumbia i Meksyk publikują protokoły z ostatnich posiedzeń dotyczących polityki pieniężnej, na których każdy bank centralny zebrał rekordową kwotę.

Pierwsza podniosła koszty kredytu o 150 punktów bazowych do 7,5%, podczas gdy druga podniosła koszty o połowę mniej, aby ustalić kluczową stopę procentową na poziomie 7,75%. Ekonomiści widzą duże szanse, że słynny jastrząb Banxico dorówna swojemu ruchowi w czerwcu w sierpniu.

Oczekuje się, że bank centralny Urugwaju podniesie koszty finansowania zewnętrznego na ósme z rzędu posiedzenie, podczas gdy Peru z pewnością wydłuży swój rekordowy cykl zacieśniania polityki pieniężnej, prawdopodobnie z półpunktowym wzrostem do 6%.

READ  Dochodzenie w sprawie oszustwa GFG Alliance rodzi więcej pytań na temat przyszłości Whyalla Steel

Majowe dane o produkcji przemysłowej w Brazylii prawdopodobnie wzrosną ze słabych poziomów z kwietnia.

Analitycy spodziewają się, że czerwcowe dane pokażą, że inflacja w Kolumbii przekroczyła 9,6%, co byłoby najszybszym tempem od 2000 r., oraz nowy rekord od dwóch dekad, wynoszący około 8% w Meksyku.

Pod koniec tygodnia wstępne prognozy wskazują, że czerwcowe odczyty z Chile i Brazylii budzą odpowiednio zaniepokojenie i rozczarowanie.

Ceny konsumpcyjne w Chile prawdopodobnie wzrosły o 12,6% w stosunku do poprzedniego roku – najwyższy poziom od 27 lat – podczas gdy w Brazylii mogły odbić się o prawie 12%, ponieważ inflacja w obu gospodarkach znacznie przekroczyła cykle.

  • Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj cały tydzień Bloomberg Economics for Latin America

© Bloomberg LP 2022