Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Recenzja filmu Szarlatan

Szarlatan
uruchomienie pasm
Recenzja przez Shockya.com i Linked BigAppleReviews.net z Rotten Tomatoes przez: Harvey Karten
Reżyser: Agnieszka Holland
Pisarze: Marek Epstein, Martin Salk, Jaroslav Sedlasik
Obsada: Ivan Trojan, Joseph Trojan, Juraj Loj, Jarosława Pokorna, Jerry Cerny, Miroslav Hanus, Ladislav Kolar
Featured in: Critics’ Link, Nowy Jork, 25.05.21
Otwarcie: 23 lipca 2021

Ponad sześćdziesiąt procent Amerykanów przyjmuje suplementy diety, czy to witaminy, minerały czy zioła. Te dodatki do diety są nieuregulowane przez Agencję ds. Żywności i Leków w związku z presją przemysłu, aby utrzymać rząd z dala od naszych ciał. Trwa debata na temat tego, czy zioła są korzystne, czy też skracają życie ludzi, ponieważ niektórzy odmawiają leczenia, dopóki nie jest za późno. Oto podobny argument, który szaleje, być może jeszcze jeden przez obywateli Czech i Słowacji niż tutaj, w Stanach Zjednoczonych. Słyszałeś o Janie Mikulasiku? Czy wiesz, dlaczego ludzie do dziś dyskutują o jego zawodzie? Dzisiejsi Czesi byliby pochlebni, gdybyście go poznali, a to zdjęcie jest dobrym sposobem na zrobienie tego i jest o wiele ciekawsze niż dobrze zbadane tomy, takie jak w Wikipedii… . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . .

„Szarlatan” to biografia Agnieszki Holland, urodzonej w Warszawie, ale studiowała kinematografię w Czechosłowacji, której „Washington Square (1997) jest oparty na powieści Henry’ego Jamesa, której akcja rozgrywa się w XIX-wiecznym Nowym Jorku. najbardziej znana Amerykanom, o bogatej starej pannie z apodyktycznym ojcem, za którą goni przystojny łowca fortun. Teraz z „Szarlatanem”, czesko-irlandzko-polsko-słowackim spojrzeniem na człowieka, który dorobił się fortuny i jest szukanie męskiego partnera seksualnego bardziej niż niezasłużonych pieniędzy Holandia daje tytułowemu bohaterowi sprawiedliwy wstrząs aż do końcowych scen.

Pytanie, które zadaje Holland, a widzowie cały czas pamiętają: Czy Jean Mikulasic (Ivan Trojan), grany przez Josepha Trojana, szarlatana, w retrospekcji do swojego młodszego ja? To znaczy, czy podciąga ludziom wełnę z oczu i przekonuje ich do leczenia ich dolegliwości tylko po to, by zmniejszyć obciążenie portfela? Czy naprawdę wierzy we wszystko, co robi i naprawdę traktuje ludzi? Wyjdziesz z tego filmu przekonany o tym drugim. Jego motto mogłoby brzmieć: Wiara to połowa lekarstwa, rośliny są lekarstwem. Jak reżyser Holland każe nam w to wierzyć? Najlepszym testem jest to, że kiedy naziści zajęli Czechosłowację pod koniec lat 30., zmuszają Mikulasaka do wykonania testu, który przeraziłby ludzi w służbie zdrowia. Otrzymuje 29 próbek moczu i musi odgadnąć chorobę każdego dawcy. I robi to ku zadowoleniu swoich zdających! Tak: potrafił opowiedzieć o chorobach ludzi, ustawiając przezroczyste butelki z ich próbkami w silnym świetle i potrząsając każdą darowizną jak miłośnik wina nad kieliszkiem Chardonnay i ogłaszając: college; wątroba; cukrzycowy; A co masz.

READ  Animation Globe przedstawia Loving Vincent - Polska

Holland zabiera nas ze swojej młodości, kiedy zostaje uczniem u zielarki pani Mulbacherowej (Jaroslava Pokorna), której seksowna osobowość dorównuje Mikulasik. Później, po śmierci patrona politycznego i agenta Antonina Zapotockiego, Mikulasik został skazany na ofiarę władzom stalinowskim i nękany przez nie w sposób podobny do bycia ofiarą z rąk gestapo. (Jeśli zwrócisz uwagę na historię liceum, dowiesz się, że Czechosłowacja miała niefortunne doświadczenie inwazji nazistowskich Niemiec, a później znalazła się pod okupacją Związku Radzieckiego.)

Wiele czasu poświęca się Frantiskowi Palko (Juraj Loj), słabo wykształconemu robotnikowi, który zostaje zatrudniony jako asystent Mikoláska tylko dlatego, że młody człowiek jest całkowicie lojalny. Ich homoseksualny związek nie jest doceniany przez władze i może skłonił ich do patrzenia na zielarza z większą wrogością. Pod koniec, gdy obaj mężczyźni są sądzeni za otrucie urzędnika herbatą pokrytą strychniną, Mikolásek przedstawia sądowi obronę, która na pierwszy rzut oka wydaje się nieprawdopodobna, ale potem ma sens, gdy zdajesz sobie sprawę, że pomimo tego, jak uczciwie zarabiał na życie, posiada luksusowy samochód i willę, ale przekazuje duże sumy. Dla pacjentów z problemami finansowymi ma ochotę żyć za wszelką cenę.

Film jest pobłogosławiony zaskakującą rolą Ivana Trojana w roli tytułowej oraz imponującą obsadą autobiograficzną filmów, odcinków telewizyjnych i filmów skupionych na języku czeskim, takich jak „Bullet for Heydrich”. Podobnie jak w przypadku wielu artystycznych obrazów europejskich, w ścieżce dźwiękowej jest niewiele muzyki, która mogłaby konkurować z dialogiem, chociaż od czasu do czasu pojawiają się kompozycje Dvoraka; A kto może się temu przeciwstawić?

W języku czeskim z angielskimi napisami.

118 minut. © 2021 by Harvey Karten, członek, New York Film Critics Online

Historia – A-
Aktorstwo – A-
Techniczne – B +
Ogólnie – A-

READ  Melissa Leung zalewa się łzami, próbując szczerości