Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rodziny więźniów Auschwitz sprzeciwiają się byłemu premierowi w radzie muzeum

Krewni byłych polskich więźniów Auschwitz protestowali przeciwko powołaniu wybitnego członka prawicowej partii rządzącej w kraju do rady doradczej w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Polsce

WARSZAWA, Polska – Krewni byłych więźniów Auschwitz z Polski protestują przeciwko powołaniu do rady doradczej w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Polsce wybitnego członka rządzącej w kraju prawicy.

Twierdzą, że były premier Piata Szidloo tolerował grupy „jawnie faszystowskie” i wspierał między innymi próby zdławienia badań nad Holokaustem.

W kwietniu Szydło zostało powołane do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, grona ekspertów, które doradzają dyrektorowi muzeum. To skłoniło trzech członków dziewięcioosobowego panelu ekspertów do rezygnacji, a następnie czwartej rezygnacji zgłoszonej w tym tygodniu.

W piątek wieczorem portal informacyjny Onet przyniósł list podpisany przez dzieci i wnuki byłych polskich więźniów, a także ocalałego z obozu Auschwitz, skierowany do premiera Matthewsa Moravekiego.

Pisali do Morawieckiego, zgodnie z przesłaniem przekazanym przez Onet: „Pamiętamy wypowiedzi, które wykluczały uchodźców, podważały osiągnięcia badaczy Holokaustu, tolerancję jawnych organizacji faszystowskich, a ostatecznie zaprzeczanie sojuszom Unii Europejskiej”. „Nie zgadzamy się z tym”.

Na początku II wojny światowej wojska niemieckie prowadziły Auschwitz jako obóz dla polskich jeńców, w tym duchowieństwa katolickiego i członków ruchu oporu. Później założyli sąsiedni Birkenau w celu masowego mordowania Żydów z całej Europy. W sumie w miejscu dzisiejszym w południowej Polsce zginęło około 1,1 miliona ludzi.

Wśród osób, które podpisały list do Morawieckiego, był syn i wnuczka kapitana Witoldta Pelliki, jednego z najwybitniejszych bohaterów polskiego ruchu oporu. Peleki zgłosił się na ochotnika do więzienia w Auschwitz i przed ucieczką przemycał tam raporty o okrucieństwach. Po wojnie był torturowany i stracony w pokazowym procesie komunistów.

READ  Myślisz, że widzieli wszystko? Pomysły na prezenty świąteczne dla fanów kina, którzy chcą więcej

W piątek wieczorem nie było natychmiastowej odpowiedzi ze strony polskiego rządu.

Minister kultury Piotr Glensky, który powołał Seidlo do rady, zareagował po trzech pierwszych rezygnacjach, potępiając ją.

Glensky powiedział, że to dla muzeum zaszczyt mieć Seydlo w radzie i powiedział, że rezygnacje grożą „upolitycznieniem debaty o najważniejszym muzeum męczeństwa w Polsce, miejscu światowego dziedzictwa”.

Obecnie Szidelo jest posłem do Parlamentu Europejskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Studiowała etnografię i historię. Pochodzi z polskiego regionu Oświęcimia, gdzie znajduje się teren byłego obozu zagłady Auschwitz.