Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rok 2023 może być punktem zwrotnym w wpływie sankcji na Rosję

Rok 2023 może być punktem zwrotnym w wpływie sankcji na Rosję

Badanie przeprowadzone przez Międzynarodową Grupę Roboczą ds. Sankcji Rosyjskich mówi, że chociaż sankcje działają, mogą być surowsze, a rok 2023 może być punktem zwrotnym w ich wpływie ekonomicznym na agresora.

źródło: prezydenta Wołodymyra Zełenskiego strona internetowa

Detale: Międzynarodową Grupą Roboczą ds. Sankcji wobec Rosji kieruje szef Kancelarii Prezydenta Andriej Jermak oraz [former] Ambasador Michael McFaul, dyrektor Freeman Spogli Institute of International Studies (FSI) wraz z ekspertami z Kijowskiej Szkoły Głównej Handlowej opublikował opracowanie na temat wpływu sankcji na rosyjską gospodarkę w ciągu ostatniego roku.

„Główny wniosek ekspertów jest taki, że sankcje przynoszą efekty, ale są szanse na ich zaostrzenie” – poinformowała służba prasowa prezydenta.

Badacze są zgodni co do tego, że zwiększa się wpływ obciążenia sankcjami na rosyjską gospodarkę, zwłaszcza na handel i sektor publiczny. Wynika to przede wszystkim z ograniczeń w eksporcie rosyjskiej energii, przede wszystkim ropy i gazu ziemnego. Eksperci uważają, że rok 2023 może być punktem zwrotnym w ekonomicznym wpływie na kraj agresora.

Yermak powiedział: „Nacisk sankcji na Rosję z pewnością wpłynie na jej przyszłą zdolność do prowadzenia wojny, co potwierdzają dane ze wspólnego badania”. „Nawet oficjalne źródła Federacji Rosyjskiej uznają spadek głównych wskaźników makroekonomicznych w 2022 roku: spadek PKB, wzrost inflacji i bezrobocia, spadek inwestycji itp. Świadczy to o wadze strategii obranej przez Ukrainę i jej sojuszników w wywieraniu wpływu na agresora. Istnieją szanse na zwiększenie presji”.

Według badania wpływ sankcji miał znaczny rozmach i obecnie ma znaczący wpływ na rosyjską gospodarkę. Bieżąca nadwyżka bilansu płatniczego wyraźnie się kurczy (-60% za okres od II do IV kw., dane od grudnia do stycznia wzmacniają ten trend), aw 2023 r. sięgnie 63 mld USD (wobec 227 mld USD w 2022 r.) odmawia. Następuje również dewaluacja rubla i wzrost inflacji: od listopada 2022 r. rubel stracił 20% swojej wartości, co powoduje wzrost cen konsumpcyjnych.

READ  Za restrukturyzacją Healthscope należącej do Brookfield stoi chory sektor szpitali prywatnych

W rezultacie Rosjanie zubożeli i stracili dostęp do wysokiej jakości towarów i usług. Wpływa też brak środków płynnych: co miesiąc wojna zabiera z rosyjskiego budżetu 8-9 mld dolarów, które pokrywa Fundusz Majątku Narodowego (FNW). Przy takim tempie wykorzystania środków Kreml straci całą płynną część NWF do końca 2023 roku.

Dochody z handlu ropą i gazem – główne motory rosyjskiej gospodarki, w tym budżet wojskowy – spadną w tym roku o około 50%. A w dłuższej perspektywie sytuacja z przemysłem naftowym i gazowym w Rosji będzie wyglądać jeszcze bardziej ponuro. Nieodwracalna utrata jej najbardziej stabilnych i wypłacalnych rynków, luka technologiczna, efekt mnożnikowy, który wpłynie na łańcuch dostaw (transport tankowcami, usługi portowe, transport rurociągowy) – wszystko to tylko przyspieszy upadek największego akcjonariusza Rosji. budżet.

„Wywierając presję na sektor naftowo-gazowy, uderzamy agresora do szpiku kości, tracąc jego potencjał. Efekt znalazł wyraźne odzwierciedlenie w statystykach. W 2022 r. sprzedaż ropy i gazu jest głównym składnikiem przychodów z eksportu (350 dol. miliarda z całkowitego bilansu handlowego wynoszącego 350 miliardów dolarów), dodał Yermak. 540 miliardów dolarów), podczas gdy teraz obserwujemy 46% spadek przychodów ze sprzedaży ropy i gazu”.

Tymczasem system kar jest jeszcze daleki od wyczerpania swojego potencjału i wymaga ciągłej aktualizacji i doskonalenia. Według Yermaka Rosja ma jeszcze wystarczające środki, aby kontynuować wojnę, więc szybkość zaprzestania działań wojennych zależy od siły nałożonych sankcji.

Dziennikarze walczą na pierwszej linii. obsługuje ukrańska prawda lub stać się Nasz sponsor!