Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rosnące stopy procentowe powodują wzrost kredytów hipotecznych o 1000 USD miesięcznie

Rosnące stopy procentowe powodują wzrost kredytów hipotecznych o 1000 USD miesięcznie

Jeśli RBA podniesie stopy procentowe w przyszłym miesiącu, średnia wielkość pożyczki w wysokości 500 000 USD będzie miała prawie 1000 USD spłat od maja ubiegłego roku.


Ostrzeżono właścicieli domów, aby przygotowali się na co najmniej dwie podwyżki stóp procentowych, po tym, jak środowy najwyższy wzrost inflacji od 32 lat napędzał pierwszą podwyżkę Rezerwy Australijskiej.

Najnowsze dane opublikowane przez Australian Bureau of Statistics w środę wykazały „silniejszy niż oczekiwano rynek” wzrost wskaźnika cen konsumpcyjnych w czwartym kwartale 2022 r. (+1,9 proc.), wypychając roczny wzrost o 7,8 proc. .

Rocznie CPI wzrósł o 7,8 proc., przy czym najistotniejsze były nowe mieszkania (+17,8 proc.), krajowe podróże wakacyjne i zakwaterowanie (+19,8 proc.) oraz paliwa silnikowe (+13,2 proc.). Statystyki podała Michelle Marquardt.

Stwierdzono, że „roczny wzrost CPI jest najwyższy od 1990 r.”, co czyni go czterema kolejnymi kwartałami wzrostu „większymi niż jakikolwiek, jaki widzieliśmy od czasu wprowadzenia podatku od towarów i usług (GST) w 2000 r.”.

jeszcze: Sprzedane w sześć dni: najtańszy wolnostojący dom w Brisbane

Bank Wielkiej Czwórki ujawnia najlepsze miejsca dla kupujących domy w Queensland

Pierwsza sprzedaż od 112 lat: wnętrze jednego z najstarszych domów w New Farm

Zdjęcie na okładce SMARTdaily: Sally Tyndall z RateCity

Dyrektor ds. badań RateCity, Sally Tyndall, powiedziała, że ​​RBA „jest mało prawdopodobne, aby pozostawił stopę gotówkową w zawieszeniu przez dwa miesiące z rzędu”. Zdjęcie: Tim Hunter.


Sally Tyndall, dyrektor ds. badań w RateCity.com.au, powiedziała, że ​​​​liczby oznaczają, że „RBA nie ma innego wyboru, jak tylko służyć Australijczykom kolejną podwyżką stóp procentowych”.

„Po przerwie w styczniu RBA raczej nie pozwoli, by kurs gotówkowy wisiał przez dwa miesiące z rzędu. Australijczycy patrzą teraz na dolną lufę dziewiątej podwyżki stóp procentowych od maja ubiegłego roku” – powiedziała Tyndall.

READ  Wiktoriańskie morskie farmy wiatrowe w celu zwiększenia liczby miejsc pracy i innowacyjnego programu Premier .

„Jeśli tak się stanie, przeciętny pożyczkobiorca z długiem w wysokości 500 000 USD na początku wzrostu może spojrzeć na ogólny wzrost miesięcznych spłat o blisko 1000 USD. Zbieranie tak dużej ilości każdego miesiąca będzie prawdziwym sprawdzianem dla wielu rodzin. „

Stwierdzono, że wielkość pożyczki w wysokości 500 000 USD wzrosłaby o 76 USD, gdyby w lutym nastąpił wzrost stopy gotówkowej o 0,25 punktu procentowego przez RBA, co spowodowałoby wzrost całkowitej spłaty kredytu hipotecznego między majem a lutym o 908 USD.

Powiedziała, że ​​kredyt hipoteczny o wartości 750 000 USD spowoduje dodanie 114 USD do kosztów spłaty, podnosząc sumę w okresie maj-luty do 1362 USD, podczas gdy pożyczka w wysokości 1 miliona USD spowoduje dodatkowe 152 USD na miesiąc – wzrost o 1816. dolarów od rozpoczęcia RBA wzrasta w ubiegłym roku.

Bordowa chwila

Osoba z pożyczką w wysokości 750 000 USD pochłonęłaby wzrost spłaty o 1362 USD z powodu podwyżki stóp procentowych między majem a lutym, gdyby RBA nadal podnosiła stopę w przyszłym miesiącu. Zdjęcie autorstwa Davida Clarka


Zespoły ekonomiczne czterech głównych banków spodziewały się, że RBA wzrośnie o 0,25 punktu procentowego na lutowym spotkaniu, powiedział Tindall, przy czym CBA oczekuje, że podwyżki utkną w martwym punkcie na poziomie 3,35 procent, NAB spodziewa się zatrzymania marca na poziomie 3,6 procent, a prognozy ANZ i Westpac osiągając szczyt 3,85 proc. w maju.

„RBA ma więcej do zrobienia, aby przeciwdziałać inflacji, biorąc pod uwagę kwartalne dane CPI, które ujawniły przyspieszenie inflacji usług”, powiedział Prashant Nyonya, główny strateg stóp procentowych w TD Securities.

Powiedział, że zwężająca się stopa inflacji CPI była „znacznie powyżej prognoz RBA” i wzrośnie o 25 punktów bazowych w przyszłym miesiącu do 3,35 procent celu gotówkowego.

„Niechętnie czytamy zbyt wiele w silniejszym miesięcznym odczycie CPI za grudzień. Podtrzymujemy nasze wezwanie do ostatecznej stopy procentowej w wysokości 3,60 procent do marca.”

„Wszelkie pomysły na wstrzymanie RBA na poziomie 3,10 procent powinny zostać wstrzymane”.

„Bank Rezerwy Australii podniesie stopę procentową o 25 punktów bazowych na posiedzeniu zarządu w lutym do 3,35 procent”, potwierdziło oświadczenie ekonomiczne CBA opublikowane w środę.

RBA spodziewał się, że do końca 2022 r. inflacja osiągnie szczyt na poziomie 8,0 proc. Główne dane o inflacji (środa) były nieco poniżej ich prognozy. Ale skurczenie oznacza mocniejszy nadruk niż ich oczekiwania”.

CBA Economics uważa, że ​​RBA „wstrzyma cykl zacieśniania na marcowym posiedzeniu zarządu”, ale powiedział, że „ryzyko wiąże się z kolejną podwyżką stóp procentowych na marcowym posiedzeniu zarządu”.

Śledź SOPHIE FOSTER na Twitterze