Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rozprzestrzenianie się „masywnego” blaknięcia koralowców w obu Amerykach budzi obawy przed globalną tragedią |  koral

Rozprzestrzenianie się „masywnego” blaknięcia koralowców w obu Amerykach budzi obawy przed globalną tragedią | koral

Rafy koralowe w wielu krajach masowo blakną i obumierają z powodu bezprecedensowego poziomu stresu cieplnego, budząc obawy, że tragedia rozgrywająca się w Ameryce Środkowej, Ameryce Północnej i na Karaibach może stać się wydarzeniem globalnym.

Naukowcy rządowi USA potwierdzili, że rafy koralowe w Panamie, Kolumbii, Salwadorze, Kostaryce, Meksyku i sześciu krajach na Karaibach, w tym na Bahamach i Kubie, doświadczają znacznego blaknięcia, podobnie jak koralowce na Florydzie, które zaczęły bieleć prawie miesiąc temu temu.

„Nie sądzę, aby którekolwiek z tych miejsc doświadczyło wcześniej takiego stresu cieplnego” – powiedział dr Derek Manzilo, koordynator monitorowania raf koralowych w amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej.

I będzie tylko gorzej, dopóki nie nastąpi globalna redukcja emisji gazów cieplarnianych. Jest to w zasadzie duży eksperyment terenowy. Wielkim strachem jest to, że nastąpi katastrofalna śmierć”.

Rafy koralowe są domem dla ponad jednej czwartej światowych gatunków morskich, mimo że zajmują około 0,1% dna oceanów i są uważane za jeden z najbardziej wrażliwych ekosystemów na globalne ocieplenie.

W tym tygodniu Noaa’s Coral Reef Watch miał również najwyższy poziom ostrzeżenia o blaknięciu koralowców na rafach u wybrzeży północnego Wietnamu i południowych Chin.

Bielenie koralowców na rafie znanej jako Cheeca Rocks, Florida Keys. Zdjęcie: NOAA

Temperatury oceanów w wielu miejscach były tak wysokie lub wyższe niż kiedykolwiek zarejestrowane przez satelitę, powiedział Manzilo.

„To masowe bielenie zachodzi na rozległym obszarze” – powiedział, odnosząc się do bielenia w Ameryce Północnej i Środkowej.

„Jesteśmy na dobrej drodze do wydarzenia bielenia koralowców na całym Karaibach w przyszłym miesiącu, jeśli nic się nie zmieni”.

Temperatury oceanów na całym świecie od miesięcy są rekordowo wysokie.

Dane Noaa wskazują, że wiele bielących się obszarów ma jeszcze kilka tygodni do szczytu typowych letnich temperatur, co wskazuje, że sytuacja może się pogorszyć bez utrzymującej się pochmurnej pogody lub dużych burz.

READ  Indie i Chiny toczą ze sobą konflikt graniczny, używając kijów i kamieni

Dr Ian Enoch, szef programu koralowego w Laboratorium Oceanografii i Meteorologii NOAA, zbadał rafy koralowe Cheeca Rocks, które kiedyś były jednym z najzdrowszych i najbardziej tętniących życiem obszarów Florida Keys.

Mapa blaknięcia koralowców

„Nie byłem przygotowany na to, co tam zobaczyłem” – powiedział. „Każda rafa koralowa, którą widziałem, została dotknięta – albo poważnie wybielona, ​​albo blada. Bardzo trudno jest ogarnąć mózgi. Jest dużo do zniesienia.”

Gatunki koralowców miękkich „rozpuszczały się” w gorącej wodzie. – Tkanka odpadała – powiedział.

„Jeśli czerpię z tego jakąkolwiek nadzieję lub siłę, mam nadzieję, że zmotywuje to i zjednoczy ludzi”.

Bielenie koralowców w Puerto Morelos w Meksyku, 10 sierpnia 2023 r.
Bielenie koralowców w Puerto Morelos w Meksyku, 10 sierpnia 2023 r. Zdjęcia: Lorenzo Alvarez Felipe

Projekty mające na celu przywrócenie małych obszarów rafowych poprzez sadzenie i rozwój raf koralowych na tym obszarze, w tym w Kostaryce, również zgłaszały przypadki blaknięcia. Na Florydzie wspomniałeś o kilku lokalizacjach Całkowita utrata wszystkich koralowców.

„Coraz trudniej odzyskać rafy koralowe”

W zależności od gatunku i ilości ciepła, koralowce mogą odzyskać siły po blaknięciu, ale naukowcy twierdzą, że są bardziej podatne na choroby i nie rozmnażają się tak dobrze w kolejnych latach.

Aby ocenić poziom stresu cieplnego skumulowanego u koralowców, naukowcy stosują miarę zwaną tygodniami stopniowego ogrzewania (CWU). Na przykład, jeśli koralowce doświadczają temperatur o 1°C powyżej średniej maksymalnej przez 2 tygodnie, są wystawione na działanie 2CWU.

Z reguły o godzinie 8 rano koralowce ulegają silnemu wybieleniu, co wiąże się z ryzykiem śmierci niektórych koralowców. Niektóre koralowce w Florida Keys osiągnęły poziom 15 CWU. Odkąd dane Noaa zaczęły się w 1985 roku, region nigdy nie widział poziomów wyższych niż 10 DHW.

„Zaczynamy osiągać wartości, których nigdy wcześniej nie osiągnięto, a dzieje się to wcześniej niż kiedykolwiek wcześniej. To mnie bardzo denerwuje” – powiedział Manzilo.

READ  Tajwan startuje z samolotami, aby ostrzec chińskie myśliwce z dala

Dr Lorenzo Alvarez Felipe, naukowiec zajmujący się rafami koralowymi na Narodowym Autonomicznym Uniwersytecie Meksyku, monitoruje blaknięcie koralowców w Puerto Morelos w pobliżu Cancun – północnej części mezoamerykańskiego systemu raf koralowych, który rozciąga się od Meksyku po Honduras i Gwatemalę oraz Belize. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa.

Należy pamiętać, że koralowce blakną na początku czerwca, co najmniej trzy miesiące wcześniej niż obserwowano to podczas poprzednich przypadków blaknięcia.

„Mamy doniesienia o bieleniu stąd do Belize – to [more than] Powiedział: 400 kilometrów.

Alvarez Felipe powiedział, że w przeszłości na tym obszarze nigdy nie doszło do masowej śmierci koralowców z powodu stresu cieplnego, ale teraz jest bardzo prawdopodobne, że nastąpi to w nadchodzących miesiącach. „Chciałbym móc powiedzieć coś innego” – powiedział. „To bardzo bolesne”.

Powiedział, że wybuch choroby koralowców zabił około 80 milionów koralowców w wodach Meksyku w ciągu kilku miesięcy w 2018 i 2019 roku. Miał poważne obawy, że koralowce, które przetrwały, mogą teraz umrzeć w upale.

Alvarez-Philippe powiedział, że funkcjonujące systemy raf koralowych mają kluczowe znaczenie dla gospodarki regionu, ponieważ zapewniają żywność, chronią wybrzeże i przyciągają turystykę.

W Panamie dr Sean Connolly ze Smithsonian Tropical Research Institute powiedział, że pojawiły się doniesienia o blaknięciu w regionach Karaibów i Pacyfiku.

Powiedział, że częstotliwość zdarzeń związanych ze stresem cieplnym wskazuje, że modele klimatyczne nie doceniły intensywności ekstremalnych zdarzeń.

„Widzimy świat, w którym tego rodzaju ekstremalne temperatury występują tak często, że koralowcom będzie coraz trudniej odzyskać siły w okresach pomiędzy nimi”.

Wybielanie w Puerto Morelos w Meksyku, 10 sierpnia 2023 r.
Wybielanie w Puerto Morelos w Meksyku, 10 sierpnia 2023 r. Zdjęcia: Lorenzo Alvarez Felipe

Obawy przed „wielkim globalnym wydarzeniem”

W latach 2014-2017 globalne masowe blaknięcie rozpoczęło się na półkuli północnej i trwało na rafach koralowych na południu, w tym na Wielkiej Rafie Koralowej.

READ  Książę William i Kate Middleton wyrażają smutek z powodu tragicznej wiadomości

„Nie możemy się doczekać kolejnego globalnego wydarzenia masowego wybielania” – powiedział Connolly.

Profesor Tracy Ainsworth, wiceprzewodnicząca Międzynarodowego Towarzystwa Koralowego, powiedziała, że ​​poziom stresu cieplnego, z jakim borykają się niektóre koralowce, jest dla nich „nie do utrzymania”.

„To jest wiele raf w wielu krajach. Istnieje obawa, że ​​wkraczamy w kolejne masowe globalne wydarzenie” – powiedziała.

Niektóre z koralowców, którym groziła śmierć, mają dziesiątki lat. Powiedziała, że ​​koralowce zostały „trwale zmienione” z powodu upału. „Niektóre z tych ogromnych koralowców rosną przez dziesięciolecia” – powiedziała. „Kiedy umrą, umierają. Nie możemy zakładać, że nastąpi ożywienie, ponieważ jesteśmy teraz w drugiej dekadzie tych wydarzeń.

„Mówiłem o nim [the risk from climate change] Przez całą moją karierę i tak nie można przygotować więcej niż biolodzy koralowi, ale to wciąż bardzo szokujące”.

Powiedziała, że ​​dla wielu ludzi, którzy pracowali, studiowali i kochali rafy koralowe, wydarzenia, które się rozegrają, będą traumatyczne.

„To trochę niezrozumiałe. Nawet nie badamy tego rodzaju stresu cieplnego. Mówimy, że wiele jest bezprecedensowych. Ale to jest bezprecedensowe.”