Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

RTL Today – Centennial: Polska i Luksemburg świętują 100-lecie stosunków dyplomatycznych za pośrednictwem wideo i strony internetowej

Prezydent Polski i Jego Królewska Wysokość Wielki Książę Luksemburga wymienili orędzia z okazji rocznicy, w których podkreślili znaczenie współpracy i wymiany w przyszłości.

Oba kraje formalnie nawiązały stosunki 18 kwietnia 1921 r. Obecnie Luksemburg jest trzecim co do wielkości inwestorem bezpośrednim w Polsce, z zainwestowanymi w 2019 r. Ponad 24 mld euro, podczas gdy wymiana handlowa przekroczyła 750 mln euro. Obecnie w Luksemburgu mieszka około 5000 polskich obywateli.

Przy okazji tego wydarzenia Prezydent RP Andrzej Duda napisał w liście do Wielkiego Księcia, że ​​cieszy się, że stosunki między oboma krajami „opierają się na prawdziwym partnerstwie i przyjaźni”, kontynuując, mówiąc, że ma nadzieję ”na kontynuację rozwijać je skutecznie i we wszystkich wymiarach, zwłaszcza na poziomie politycznym, gospodarczym i kulturalnym. „Oraz w komunikacji między ludźmi”.

Komunikat prasowy polskiej ambasady

Z tej okazji Ambasada RP w Luksemburgu rozpoczyna dziś kampanię rocznicową, aby uczcić liczne więzi, które kraje stworzyły na przestrzeni lat i podkreślić więzi, które rozwinęły się Polacy i Luksemburg.

„Ten projekt jest celebracją tego, jak ważni są Polacy w wielokulturowym społeczeństwie Luksemburga” – powiedział ambasador RP Piotr Wojtczak. Powiedział: „Pokazuje również kilka dobrze znanych relacji, jakie niektórzy Luksemburg nawiązali z naszym krajem”.

Wiele inspirujących historii Polaków z Wielkiego Księstwa i Luksemburga, powiązanych z Polską, zostanie teraz udostępnionych publiczności w ciągu 8 minut. miejsce I na specjalnej stronie polonais.lu.

„Przez ponad rok pracowaliśmy, aby zebrać wszystkie wspaniałe historie i odkryć kilka wspaniałych historii” – powiedziała Pia Lipika Regoleska, konsul RP. „Wybraliśmy 24 inspirujące osoby i 15 inicjatyw do umieszczenia na stronie, ale planujemy, że będzie to stale rozwijający się projekt, z nowymi nazwiskami dodawanymi w miesiącu i nadchodzących latach” – powiedziała.

W ramach projektu ambasada współpracowała z kilkoma wybitnymi osobistościami. Wideo przedstawia między innymi prezesa Lux-Airport, René Steinhausa; Claude Bertemis, dyrektor Cinematheque Luxembourg; Kardynał Jean-Claude Hollerich jest arcybiskupem Luksemburga. Klip ujawnia nieznane relacje między dwoma krajami. Film przedstawia m.in. polską tancerkę, która założyła pierwszą szkołę baletową w Luksemburgu, czy żołnierza z Luksemburga, zmuszonego do wstąpienia do armii niemieckiej, który zdezerterował, by pomóc polskiemu ruchowi oporu. Film opowiada także historię współczesnego polskiego artysty mieszkającego w Luksemburgu, którego rzeźby rozsiane są po całym kraju, w tym przy wejściu do ratusza w Lorentzweiler.

READ  Ustawa Prawo i Sprawiedliwość ujawnia „polski układ”, który ma ożywić gospodarkę

Film i strona internetowa zawierają świetne historie. Jestem przekonany, że każdy, kto obejrzy lub przeczyta, znajdzie inspirację – powiedział konsul. – Historie nie powinny ograniczać się tylko do zainteresowań osób zainteresowanych tylko polską kulturą, ale także każdego, kto chce poznać osoby, które mogą być ich sąsiadami lub współpracownikami ”.

Impreza taneczna i wystawa zdjęć będą kontynuacją obchodów stulecia, a daty wydarzeń zostaną ogłoszone w dalszej części roku, w którym sytuacja zdrowotna się ustabilizuje.

Ambasador powiedział: „Pracowałem i mieszkałem w kilku krajach i mogę z całą pewnością stwierdzić, że Wielkie Księstwo należy do najbardziej gościnnych”. „Dlatego osiedliło się tu tak wielu Polaków, a teraz z dumą dzielimy się ich historiami” – powiedział.