Rublow awansuje, by pokonać Rona w finale Monte Carlo Masters

Monako – Andriej Rublow przegrał 4:1 w ostatnim secie i pokonał Holgera Rohna 5:7, 6:2, 7:5 w finale Monte Carlo Masters i zdobył pierwszy tytuł Masters w swojej karierze.

Rozstawiony z numerem piątym Rosjanin przypieczętował zwycięstwo w swoim drugim meczu meczowym głową, stojąc na chwilę, aby sprawdzić, czy piłka jest w nim, a następnie leżąc na plecach przez kilka chwil, aby cieszyć się chwilą. Szósty rozstawiony Ron wspiął się na siatkę, aby podejść i pogratulować mu.

„Nie wiem, co powiedzieć. Przegrana 4-1, 0-30, uratowanie break pointów. Jakoś to zrobiłem” – powiedział 25-letni Rublow. „Byłem głęboko w środku, mając nadzieję, że przynajmniej dostanę jedną szansę”.

Ron przegapił doskonałą okazję do zdobycia drugiego tytułu Masters po pokonaniu Novaka Djokovica w oszałamiającym powrocie na Paris Masters w listopadzie ubiegłego roku.

Tym razem było odwrotnie.

19-letni Duńczyk pozwolił, by gra wymknęła się spod kontroli i stracił nerwy w 11. meczu sezonu, sfrustrowany uderzeniem dwóch piłek obok bramki.

„Zdecydowanie kontrolowałem trzeciego seta… Po prostu nie mogłem go wyłączyć” — powiedział Ron. „Po prostu zobacz, co zrobiłem źle, co mogę zrobić lepiej i idź dalej, ponieważ wiesz, najważniejszym turniejem w sezonie glinianym jest French Open”.

Tłum szydził z niego, kiedy uderzał piłki i sarkastycznie zachęcał ich do tego. Ale Ron popełnił podwójny błąd, dając przeciwnikowi szansę na zwycięstwo, a Rublow zdobył swój 14. tytuł w karierze.

Rublow przegrał poprzednie dwa finały Masters – w Monte Carlo i Cincinnati w 2021 roku – ale pozostał na swoim miejscu.

„Pamiętam poprzednie finały, na które nie byłem przygotowany mentalnie, a kiedy przegrywałem, nie myślałem już o żadnej szansie na wygraną i byłem całkowicie w regresie psychicznym” – powiedział Rublow. „Dziś pomyślałem:„ Cóż, jeśli dzisiaj przegrasz, przynajmniej proszę, uwierz do końca. „

READ  Tajemnica otacza status Naomi Osaki w Australian Open | Naomi Osaka

Ron wyglądał świeżo, mimo że zakończył w pełnym napięcia półfinale z Jannikiem Sinnerem.

W szóstym gemie pierwszego seta rozprawił się z publicznością zręcznym wolejem bekhendowym i przełamał serwis Rublowa potężnym wolejem forhendowym, wygrywając 4:2.

Ron obronił cztery punkty przełamania w następnym meczu, ale Rublow wykorzystał swoją piątą okazję, aby cofnąć się do 4-3, kiedy Ron uderzył długim forhendem, a następnie utrzymał go, aby uzyskać 4-4.

Ron wygrał pierwszego seta, kiedy Rublow źle ocenił strzał, który wylądował prosto na linii i źle wymierzył swój powrót, dając Ronowi punkt przerwania. Wziął go, gdy luźny forhend Rublowa był zbyt długi.

Rublow przełamał Rona i utrzymał duży serwis, dzięki czemu w drugim secie było 2: 0. Agresywny styl Rublowa zdenerwował Rona, który musiał zachować dwa break pointy przed trzecią partią.

Rublow rzucił się do przodu i kolejne podania zajęły drugiego seta, gdy Ron popełnił 11 niewymuszonych błędów.

Po tym, jak Roone wyrwał się na prowadzenie 2: 0 w trzecim secie, Rublow wydawał się być zaniepokojony podskakującą piłką na korcie. Ale Ron obronił dwa punkty przełamania w ciasnej czwartej grze, aby utrzymać prowadzenie 4-1.

Ron zmienił pałkarza przy stanie 0-30 pod koniec siódmej minuty, ale natychmiast popełnił podwójny błąd, a Rublow ryknął, gdy przełamał się na 4-3, gdy gra zaczęła odwracać się na jego korzyść.

Ron powiedział, że późne zakończenie mogło mieć wpływ.

– Nie miałem zbyt wiele czasu na regenerację – powiedział. „Dałem wszystko. Nie miałem już we mnie nic więcej. Zrobiłem, co mogłem, i byłem tak blisko.”