Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rupia indyjska spada ze względu na siłę dolara

Rupia indyjska spada ze względu na siłę dolara

Rupia indyjska spadła w piątek, gdy dolar amerykański rósł po danych, które pokazały, że rynek pracy w Stanach Zjednoczonych pozostaje silny, wzmacniając pozycję Rezerwy Federalnej do dalszego zacieśniania stóp procentowych.

Rupia częściowo wymienialna zakończyła się na poziomie 79.7950, w porównaniu do poprzedniego zamknięcia na poziomie 79.5550. Jednak zamknął tydzień o 0,1 procent wyżej, pierwszy wzrost od trzech.

Indeks dolara, który mierzy walutę w stosunku do sześciu głównych par, podskoczył w nocy do najwyższego poziomu od 20 lat po tym, jak dane wykazały spadek bezrobocia. Rynki czekają teraz na dane o zatrudnieniu poza rolnictwem, aby zobaczyć, ile miejsc pracy dodano w sierpniu.

W kraju dane pokazały, że początkowy deficyt handlowy Indii za ostatni miesiąc wyniósł 28,7 mld USD, co stanowi marginalny spadek w porównaniu z rekordowymi 30 mld USD w lipcu.

„Liczba deficytu handlowego będzie niepokojąca, ale nie sądzę, aby reakcja rupii była z tego powodu. Jest to w dużej mierze związane z umocnieniem dolara”, powiedział Ritesh Agarwal, szef skarbu w CTBC Bank.

Dodał, że utrzymująca się siła dolara zapewni, że rupia przebije poziom 80, chociaż Bank Rezerw Indii (RBI) starał się go chronić i przewidywał, że do końca września rupia osiągnie poziom 80,5.

Lokalna waluta osiągnęła rekordowo niski poziom 80,12 na początku tego tygodnia i od tego czasu odzyskała równowagę dzięki wsparciu Banku Rezerw Indii.

W piątek bank centralny powtórzył, że inflacja osiągnęła szczyt i może wynieść około 5 proc. w kwartale czerwcowym. To jednak nie napawało optymizmem rynków.

Agarwal powiedział, że prawdopodobnie był w cieniu obaw o ruch Fed na nadchodzącym posiedzeniu wrześniowym.

Powiedział, że problemy z inflacją w Indiach są napędzane przez nierozwiązane wyzwania po stronie podaży, dodając, że Chiny blokują swoje miasta, a wojna na Ukrainie będzie nadal zwiększać te wyzwania.

READ  SMT Scharf: 31.03.2022 roczny raport finansowy 2021