Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rynki czekają na sygnały stymulacyjne EBC przy rosnącej inflacji

wydane w:

Rosnąca inflacja w strefie euro zajmie centralne miejsce, gdy prezesi Europejskiego Banku Centralnego spotkają się w czwartek, aby omówić przyszłość polityki pieniężnej banku.

Zakłócenia w dostawach nie tylko podniosły ceny, ale także ograniczyły produkcję przemysłową, zapewniając niebezpieczną podstawę ekonomiczną, na której decydenci muszą wytyczyć kurs.

Obserwatorzy nie spodziewają się, że 25-osobowa rada zarządzająca Europejskiego Banku Centralnego znacząco zmieni ogromny program stymulacyjny banku, ponieważ dąży on do przywrócenia gospodarki do zdrowia przed skutkami pandemii koronawirusa.

Ale poza status quo, protokoły z ostatniego wrześniowego posiedzenia Rady Prezesów pokazały podziały między jastrzębiami, które opowiadają się za zacieśnieniem polityki pieniężnej, aby stłumić inflację, a gołębiami, które chcą utrzymać ekspansywną politykę banku.

We wrześniu ceny w strefie euro wzrosły o 3,4 proc. rok do roku, najwyższy poziom od 13 lat spowodowany rosnącymi kosztami energii i znacznie powyżej 2-procentowego celu inflacyjnego banku.

Europejski Bank Centralny nalegał, aby wzrost inflacji miał charakter „przejściowy”, spowodowany jednorazowymi skutkami związanymi z pandemią, która stopniowo zaniknie w ciągu 2022 roku.

Karsten Brzeski z ING powiedział, że podwyżka cen „oczywiście zostanie odebrana jako argument dla jastrzębi” do szybszego ograniczenia stymulacji EBC.

Gołębie mogą odpowiedzieć, że „wyższe ceny energii wpłyną na konsumpcję prywatną, a tym samym opóźnią odbudowę strefy euro”, wspierając bardziej odpowiedź typu „poczekaj i zobacz”.

Brzeski powiedział, że prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde będzie potrzebowała „całej energii”, aby połączyć obie strony debaty.

Holger Schmieding, główny ekonomista Berenberg Bank, powiedział, że EBC „prawdopodobnie umocni swoje stanowisko” w sprawie bodźców na posiedzeniu, podczas gdy Lagarde może wskazać na zmieniające się warunki gospodarcze na swojej popołudniowej konferencji prasowej.

Lataj sam

Spotkanie Europejskiego Banku Centralnego odbywa się na tydzień przed spotkaniem decydentów Rezerwy Federalnej USA i Banku Anglii, aby omówić możliwe zmiany w ich polityce pieniężnej.

READ  Lekcje UE z niemieckiego podatku od emisji dwutlenku węgla - EURACTIV.com

Fed już zasygnalizował, że jest „bliski” zakończenia programu stymulacyjnego, ponieważ inflacja w USA rośnie.

Tymczasem gubernator Banku Anglii Andrew Bailey powiedział, że Bank Anglii „będzie musiał działać” w sprawie inflacji, podsycając spekulacje, że podwyżka stóp może nastąpić już w przyszłym tygodniu.

W innych krajach UE podmioty ustalające stopy procentowe ostro zareagowały na inflację, a polskie i czeskie banki centralne dokonały największych od lat podwyżek stóp procentowych.

Perspektywa, że ​​EBC pójdzie w ich ślady, wydaje się odległa, między innymi dlatego, że według Schmiedinga „presja inflacyjna jest mniej wyraźna w strefie euro niż w USA”.

Schmieding powiedział, że rynki pracy w 19-krajowej strefie euro są bardziej „stagnacyjne” niż w Wielkiej Brytanii i USA, co oznacza, że ​​inflacja płac potrwa dłużej.

Europejski Bank Centralny od dawna utrzymywał stopy procentowe na historycznie niskich poziomach, w tym ujemną stopę depozytów bankowych, co oznacza, że ​​pożyczkodawcy płacą za powstrzymanie nadwyżki gotówki banku centralnego.

Podczas gdy rynki spodziewały się rajdu gdzieś pod koniec 2022 roku, „nie będzie podwyżki stóp EBC przed 2024”, jak przewidywał Frederic Ducrozet, strateg w Pictet Wealth Management.

Spotkanie grudniowe

Decrozette powiedział, że październikowe posiedzenie EBC ma na celu „utorowanie drogi” dla obiecanej w grudniu decyzji w sprawie programu stymulacyjnego EBC.

Program zakupów awaryjnych na wypadek pandemii (PEPP) o wartości 1,85 biliona euro (2,15 biliona dolarów) jest głównym narzędziem Europejskiego Banku Centralnego do walki z kryzysem i ma na celu utrzymanie niskich kosztów finansowania zewnętrznego w celu wspierania wzrostu gospodarczego.

Na ostatnim posiedzeniu Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego we wrześniu decydenci polityczni wycofali się z tempa zakupów, jednocześnie odkładając decyzje o tym, kiedy może się to skończyć.

Większość obserwatorów spodziewa się, że plan wygaśnie w marcu przyszłego roku, ale pojawiają się pomysły, w jaki sposób Europejski Bank Centralny będzie kontynuował swoje nadzwyczajne wsparcie dla gospodarki w przyszłości.

READ  Wejście firmy na giełdę ASX napędza miliardy dolarów fortuny – ale czym jest IPO?

Oddzielny program skupu aktywów przed pandemią, który jest obecnie realizowany w tempie około 20 miliardów euro miesięcznie, mógłby zostać wzmocniony lub zmieniony, aby zapewnić Europejskiemu Bankowi Centralnemu większą elastyczność.