Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rynki na żywo, czwartek, 27 stycznia 2022 r.

Australijski rynek akcji miał w czwartek kolejkę górską i oficjalnie wszedł w obszar korekty, ponieważ sygnały Rezerwy Federalnej USA o marcowej podwyżce stóp, wysokiej inflacji i rosnących rentownościach obligacji nadal wstrząsają światowymi rynkami.

ASX200 zamknął się o 1,8 proc. niżej, o 123,3 punktu do 6838,3, po obiecującym początku, w którym rano zanotował wzrost o 1 proc.

Ale te wczesne zyski zostały utracone, ściągnięte przez sektory technologii, konsumentów i opieki zdrowotnej. Jedynymi zielonymi sektorami były dziś energetyka i usługi komunalne.

ASX 200 kończy styczeń korektą, ponieważ rosną obawy o wyższe stopy procentowe. Kredyt:AFR

Akcje spółek technologicznych – które dziś same straciły prawie 5 procent – ​​odczuły główny ciężar wyprzedaży na rynku akcji, ponieważ rentowności obligacji i stopy procentowe wzrosły o cal, co sprawiło, że akcje spółek wzrostowych stały się mniej atrakcyjne dla inwestorów.

WiseTech stracił prawie jedną dziesiątą ceny akcji, spadając do 43,31 procent, podczas gdy REA Group spadła o ponad 8 procent do 135,15 dolarów. Xero, Seek i Afterpay, nowa spółka matka Square, straciły odpowiednio 6,7 procent, 6,6 procent i 5,3 procent.

Indeks porównawczy spadł teraz o 10,4 procent z sierpniowego maksimum 7632,8, wyznaczając nowe 100-dniowe minimum.

Spadek lokalnej giełdy nastąpił po nocnym spadku Wall Street: Dow spadł o 0,4 proc., S&P500 spadł o 0,15 proc., podczas gdy zaawansowany technologicznie Nasdaq niewiele się zmienił.

„To wszystko dotyczy Fedu i tego, jak bardzo będą podnosić stopy procentowe”, powiedział główny ekonomista AMP Capital, Shane Oliver, podczas czwartkowej sesji.

„W miarę upływu dnia inwestorzy odczytywali bardziej jastrzębi ton, aby [US Federal Reserve chairman Jerome] Komentarze Powella, które wywarły presję na amerykańskie kontrakty terminowe… które pchnęły nasz rynek w dół” – powiedział Sydney Poranny Herold oraz Wiek.

„Wciąż rosną oczekiwania dotyczące podwyżek stóp w Australii, a to również ciąży na naszym rynku”.

READ  Fitch podnosi prognozę wzrostu polskiego PKB na 2021 r. do 5,7% - Pierwsze wiadomości

Ważniejsze na rynku CSL i Commonwealth Bank odegrały główną rolę w obniżaniu indeksu, tracąc odpowiednio 3,45 procent i 1,75%.

Najgorzej wypadła firma Evolution Mining, która straciła 11,28 procent ceny akcji. Tuż za nimi plasowały się Silver Lake Resources i firma komunikacyjna Codan, która za każdym razem straciła 11,04 i 10,22%.

Tymczasem firma naftowo-gazowa Beach Energy odnotowała największe wzrosty, zamykając się o 8,8 proc. na poziomie 1,42 USD.

Według pana Olivera, korekta rynkowa „trochę przesadziła” i powiedziała, że ​​Australia prawdopodobnie odnotuje mniej podwyżek stóp niż Stany Zjednoczone czy Nowa Zelandia, ponieważ nasz poziom inflacji nie był tak wysoki jak w tych krajach.

Zauważył, że australijscy inwestorzy są jednak zaniepokojeni podwyżkami stóp procentowych.

„O to właśnie rynki martwią się w tej chwili, że Bank Rezerw będzie musiał wcisnąć hamulce i spowolnić sytuację”.

Według Olivera, ASX200 prawdopodobnie będzie podlegać ciągłej zmienności w krótkim okresie, ponieważ inwestorzy będą zastanawiać się, jak bardzo są przerażeni zbliżającymi się podwyżkami stóp. Zwrócił również uwagę, że zbliżające się comiesięczne posiedzenie RBA również wywoła pewną niepewność.

„Moim uprzedzeniem jest to, że jest wyprzedany i można było zauważyć niewielkie odbicie – ale nie jestem gotów powiedzieć, że widzieliśmy dno”, powiedział główny ekonomista AMP.

„Jestem przekonany, że do końca roku rynek będzie silniejszy niż obecnie. Ale myślę, że środowisko na najbliższe kilka tygodni jest dość trudne”.

Akcje Kogana spadły o ponad 12 procent po tym, jak informacje handlowe od internetowego sprzedawcy ujawniły gwałtowny spadek jego zarobków w pierwszej połowie roku podatkowego 2022 po tym, jak pasmo wyższych kosztów marketingu, opóźnień w łańcuchu dostaw i milionów wynagrodzeń dla kadry kierowniczej osłabiło firmę dolna linia.

Dyrektor naczelny Premier Investments, Richard Murray, ostrzegł, że firma doświadczyła trudności logistycznych w ponad połowie, jednak na zarobki detalistów nie wpłynęły tak bardzo, jak w przypadku innych firm, przy prognozowanym wzroście zysku detalisty o 4,2 do 5,3 procent, do od 209,5 mln do 211,5 USD. milion.
Jego akcje zamknęły się o 2 procent wyżej, osiągając 27,10 USD.

READ  Chaos w Sydney i Melbourne Airport: Wielkanocne opóźnienia i odwołania