Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Serbowie stawiają nowe blokady drogowe, siły serbskie pozostają w gotowości, gdy narasta napięcie w podzielonym Kosowie

Protestujący Serbowie w północnym Kosowie ustawili we wtorek kilka nowych ulicznych barykad, kilka godzin po tym, jak Serbia ogłosiła, że ​​postawiła swoją armię w stan wysokiej gotowości po tygodniach eskalacji napięcia między Belgradem a Prisztiną.

Nowe bariery dla ciężarówek zostały wzniesione w nocy w Mitrovicy, mieście w północnym Kosowie, podzielonym między kosowskich Serbów i etnicznych Albańczyków.

Po raz pierwszy od początku ostatniego kryzysu Serbowie zablokowali ulice w dużym mieście. Do tej pory bariery ustawiano głównie na drogach prowadzących do granic Kosowa i Serbii.

Prezydent Serbii Aleksandar Vucic powiedział, że nakazał wojsku postawienie wysokiej gotowości „w celu ochrony naszego ludu (w Kosowie) i zachowania Serbii”.

Twierdził, że Prisztina, stolica Kosowa, przygotowuje się do „zaatakowania” kosowskich Serbów na północy kraju i usunięcia barykad, które Serbowie otworzyli 18 dni temu w proteście przeciwko aresztowaniu byłego kosowskiego serbskiego policjanta.

Petar Petković, serbski urzędnik państwowy odpowiedzialny za kontakty z kosowskimi Serbami, powiedział serbskiej państwowej telewizji RTS, że siły serbskie są gotowe do walki, ponieważ Kosowo zrobiło to samo.

Dwa czołgi wojskowe na działce
Serbia nie uznaje niepodległości swojego byłego regionu w 2008 r., podczas gdy próby mediacji zachodniego rozwiązania zakończyły się jak dotąd niepowodzeniem.(AP: Serwis prasowy serbskiego Ministerstwa Obrony)

Kosowo zwróciło się do sił pokojowych pod dowództwem NATO – które stacjonują w tym kraju od zakończenia wojny w 1999 r. interweniować.

Ewentualna serbska interwencja wojskowa w Kosowie prawdopodobnie doprowadziłaby do starcia z siłami NATO i oznaczałaby poważną eskalację napięć na Bałkanach, które wciąż nie mogą się otrząsnąć po krwawym rozpadzie Jugosławii w latach 90.

Napięcia między Serbią a Kosowem, które ogłosiło niepodległość w 2008 roku, osiągnęły punkt kulminacyjny w ciągu ostatniego miesiąca.

Zachodnie próby wynegocjowania porozumienia nie powiodły się, ponieważ Serbia odmówiła uznania państwa Kosowo.

Międzynarodowe Siły Bezpieczeństwa w Kosowie i Unia Europejska wezwały oba kraje do powściągliwości i unikania prowokacji.

Kosowo pozostaje potencjalnym punktem zapalnym na Bałkanach, wiele lat po wojnie w Kosowie w latach 1998-1999, która zakończyła się interwencją NATO wypychającą siły serbskie z byłej serbskiej prowincji.

AP/Reuters

READ  Chłopiec ma siedem zawałów serca, umiera po ukąszeniu przez skorpiona w Brazylii