Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Średnia cena domu w Australii po raz pierwszy w historii przekroczyła rekord 1 miliona dolarów

Niesamowicie gorący rynek nieruchomości w Australii zakończył 2021 r. znacznie lepiej niż na początku, a nowe dane pokazują medianę wartości domu we wszystkich stolicach po raz pierwszy w historii przekroczyła milion dolarów.

Najnowsze domeny Raport cen domów pokazuje, że nabywcy ze stolicy w całym kraju wydali w ciągu ostatniego roku średnio 1066 133 USD na zakup domu.

Oznacza to roczny wzrost o 25,2 procent i kwartalny wzrost o 6,5 procent, przy czym ta ostatnia liczba pokazuje, że rynek odbił się w dużym stopniu pod koniec roku po miesiącach niepewności i ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.

Średnie ceny domów w Australii. (Domena)

CZYTAJ WIĘCEJ: Wynajem domów w Australii bije nowe rekordy

„To był duży kwartał i co ciekawe, trzy stolice zostały zwolnione z blokady, więc Sydney, Melbourne i Canberra naprawdę odnotowały ożywienie” – powiedział dr Nicola Powell, szef domeny ds. badań i ekonomii. .

„Widzieliśmy zaplanowaną rekordową liczbę aukcji, pojawił się napływ nowych aukcji, ale także kupujący nie byli obecni.

„Zdecydowanie uchwyciliśmy to odbicie i dlatego zaobserwowaliśmy tak silne stopy wzrostu w ciągu kwartału”.

Rynek mieszkaniowy w Sydney odnotował rekordowy rok 2021. (9News)

Wśród ośmiu stolic, przełomowy poziom wzrostu Sydney wyniósł 33,1 procent rok do roku, przy czym mediana ceny domu w najbardziej zaludnionej metropolii Australii wynosi obecnie 1 601 467 dolarów.

Oszałamiająca siedmiocyfrowa suma jest podkreślona przez średnią cenę domu w Sydney, która wzrosła o prawie 400 000 dolarów w porównaniu z grudniowym kwartałem 2020 roku.

Ten skok utożsamiany ze średnią Sydnej wartość domu wzrasta o około 1100 dolarów dziennie.

Podczas gdy rekordowe wyniki Sydney są oszałamiające, nie była to najlepiej prosperująca stolica w kraju.

Wyróżnienie to trafiło do Canberry, której mediana cen domów wzrosła o 36,6 procent w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Wykres nieruchomości w domenie Analiza rynku australijskiego
Dom Canberry ceny jednostkowe na rok 2021. (Domena)

Stolica kraju ma teraz średnią cenę domu na poziomie 1 178 364 USD, co czyni ją drugą najdroższą stolicą do zakupu domu w kraju.

READ  Fińska firma Rens przetwarza odpady kawowe na buty sportowe i dąży do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla

Hobart Obserwuj drugi co do wielkości poziom wzrostu cen mieszkań w 2021 r., z wartościami gwałtownie rosnącymi o 34,4 proc., co przekłada się na medianę ceny 752.110 USD (wzrost z 558 732 USD na koniec 2020 r.).

Rynek nieruchomości w Melbourne odnotował silne odrodzenie w ostatnim kwartale 2021 r., po długiej blokadzie, która pogorszyła nastroje kupujących i sprzedających.

Pusty CBD w Melbourne objęty blokadą.
Rynek nieruchomości w Melbourne odbił się mocno w czwartym kwartale 2021 r. (Wiek)

Sportowa stolica Australii odnotowała roczny wzrost o 18,6 procent i 5,8 procent w kwartale grudniowym, podnosząc średnią cenę domu do 1 101 612 dolarów.

Jednak eksplozja nowych ofert w ostatnich miesiącach 2021 roku może spowodować spowolnienie na rynku Melbourne w 2022 roku.

„Chociaż poważne i długotrwałe blokady Melbourne dobiegły końca, widzieliśmy, jak wiele firm zostało zamkniętych, a mieszkańcy wyprowadzili się z miasta” – powiedział dr Powell.

„Oznacza to, że rośnie dostępność domów na sprzedaż, a całkowita podaż jest obecnie o 10 procent powyżej średniej z pięciu lat, a wartość nowych kredytów mieszkaniowych spadła ze szczytu.

„Sprzedawcy powinni przejść do 2022 roku z pewną pewnością, że tempo wzrostu cen ulegnie zmniejszeniu i będą musieli mieć bardziej realistyczny obraz cen, ponieważ kupujący mają teraz większy wybór”.

Mieszkańcy Perth mogą spodziewać się słonecznego dnia o temperaturze 31 stopni bez szans na deszcz.
Średnia cena domu w Perth wzrosła tylko o 7,5 procent w 2021 r. (Getty)

Darwin i Perth były jedynymi stolicami, które nie odnotowały rekordowego roku wzrostu cen domów, przy czym Darwin wzrósł o 30,1 procent, a Perth tylko o 7,5 procent.

Jednak według dr Powella najbardziej wysunięte na zachód miasto Australii może być bliskie osiągnięcia zenitu pod względem średnich cen domów.

„Perth jest tak blisko nowej rekordowej ceny domu, że prawdopodobnie osiągnie ją w następnym kwartale” – powiedziała.

Na znak życia po pandemii, wartości domów również rosły trzy razy szybciej niż jednostki w ciągu ostatniego roku.

Wykres nieruchomości w domenie Analiza rynku australijskiego
Mediana cen jednostkowych w Australii (domena)

Pomimo delty wzrostu wartości między dwoma różnymi typami mieszkań, ceny jednostkowe we wszystkich stolicach również osiągnęły nowy rekordowy poziom, przy czym średnia jednostka kosztuje obecnie 621 880 USD (wzrost o 7,7% rok do roku).

READ  Europa oczekuje energii jądrowej, aby osiągnąć cele klimatyczne

A 2022 może być rokiem, w którym ceny jednostkowe wzrosną jeszcze bardziej ze względu na kombinację czynników na rynku.

„Jednostki były w niełasce w porównaniu z domami od początku pandemii, ale ponieważ ceny domów pogarszają się tak bardzo w stosunku do jednostek, nieuniknione jest, że niektóre zostaną zmuszone do powrotu na rynek jednostek” – powiedział główny ekonomista AMP Capital, dr Shane Oliver, kupującym.

„Zwłaszcza, gdy pandemia zaczyna tracić kontrolę, możemy zacząć dostrzegać większe zainteresowanie rynkiem jednostek.

„Ale największym motorem tego będą po prostu ludzie, którzy są wyrzucani z domów i zmuszani do oglądania jednostek”.

Brak przystępności cenowej rynku mieszkaniowego może mieć na niego wpływ w 2022 r. (Peter Rae)

Dr Powell zgodził się z odczuciami dr Olivera, mówiąc, że brak przystępności cenowej na rynku mieszkaniowym może uwięzić ludzi, którzy chcą zmienić mieszkanie lub mieszkanie.

„Rekordowa różnica cen między domami a jednostkami nie tylko sprawia, że ​​jest to wyzwanie dla kupujących na poziomie podstawowym, ale także utrudnia modernizatorom, którzy chcą przejść z jednostki do domu”, powiedziała.

„To, co może to zrobić, to nadal ograniczać niektórych kupujących, aby mogli sobie pozwolić tylko na jednostkę.

„Więc taki jest realizm tła zeszłego roku, tej ogromnej eskalacji cen domów, która po prostu sprawia, że ​​dla niektórych kupujących jest to rażąco nieopłacalne”.

Luming podwyżek stóp procentowych z RBA może ograniczyć rynek nieruchomości w 2022 roku. (Domena)

Dr Oliver dodał, że chociaż rynek mieszkaniowy w 2021 roku był imponujący, w tym roku prawie na pewno nie będzie tak samo.

„Liczby potwierdzają, że ubiegły rok był bardzo mocny dla rynku nieruchomości, ale istnieje pytanie, jak długo ta siła może się utrzymać, biorąc pod uwagę pogorszenie przystępności cenowej i pojawiający się cykl wzrostu stóp procentowych” – powiedział.

Zaledwie kilka miesięcy temu większość ekspertów przewidywała, że ​​Bank Rezerw Australii nie dostosuje stóp procentowych najwcześniej do końca 2022 r., ale jak wyjaśnił dr Oliver, kilka ostatnich danych wskazujących na podwyżkę stóp może nastąpić wcześniej, niż ktokolwiek przypuszczał , co niezmiennie wpłynie na rynek mieszkaniowy.

READ  ACT biorąc pod uwagę ostrzejsze ograniczenia dotyczące podróży w Covid, bańka regionalna | Canberry Times
Podwyżki stóp procentowych mogą nastąpić wkrótce, niż przewidywało wielu ekspertów. (9 wiadomości)

„Wydaje się prawie nieuniknione, że Bank Rezerw będzie musiał w tym roku podnieść stopy procentowe” – powiedział.

„Tydzień temu myśleliśmy, że… [the RBA] Może poczekać do listopada, a potem w zeszłym tygodniu zobaczyliśmy dane o zatrudnieniu, które były znacznie lepsze niż oczekiwano, więc zrewidowaliśmy tę prognozę do sierpnia.

„A teraz mamy dzisiaj pewne dane o inflacji, które również były znacznie wyższe niż oczekiwano i sugerują, że podwyżka stóp może nastąpić jeszcze wcześniej, co historycznie działa jako duży tłumik na rynku nieruchomości”.