Stany Zjednoczone złożyły Polsce ofertę budowy sześciu dużych reaktorów jądrowych. Polska jest jednym z trzech krajów – obok Francji i Korei Południowej – chcących zapewnić technologię i finansowanie pierwszych polskich elektrowni jądrowych. Warszawa ma wybrać między nimi jesienią tego roku.
„Szczegółowa mapa drogowa” przekazana wczoraj przez ambasadora USA Marka Brzezińskiego wraz z amerykańskimi firmami Westinghouse i Bechtel została przygotowana i ma na celu dostosowanie amerykańskiej technologii jądrowej AP1000 do oczekiwań polskiego programu energetyki jądrowej.
To jeden z dostępnychch momentów w naszych stosunkach jedench. Stany Zjednoczone Zjednoczone partnerstwo dla czwartej klasy wzmacniającej program i finansowanie, opracowane przez krajowe energetyki jądrowe. Stopa. Umieść tweeta pic.twitter.com/pTntvUvSCz
– Ambasador Marek Brzeziński (@USAmbPoland) 13 września 2022
Ostateczna wersja raportu została przeanalizowana i uznana za kompletną przez ponadpartyjny komitet sterujący pod przewodnictwem wiceministra klimatu w Polsce Adama Gyborga Chitwärte i zastępcy sekretarza ds. energii USA Andrew Lighta.
„Polski rząd weźmie pod uwagę raport przy podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących technologii tej jesieni” – powiedziała polska minister klimatu Anna Moskowa.
Inne firmy, które przyłączyły się do wyścigu o rozwój energetyki jądrowej w Polsce, to m.in. francuska EDF i południowokoreańska Korporacja Energii Wodnej i Nuklearnej (KHNP).
EDF podpisuje umowy z polskimi firmami na rzecz budowy pierwszych w Polsce elektrowni jądrowych
„Mam nadzieję, że Polska wybierze partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi, aby Polacy mieli dostęp do najbezpieczniejszej, najbardziej zaawansowanej i niezawodnej technologii” – powiedziała Jennifer Granholm, sekretarz ds. energii USA.
„Raport jest ważnym krokiem w kierunku rozwoju silnego cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce, który jest zerowy netto i doprowadzi do powstania kolejnego europejskiego źródła energii, wolnego od rosyjskich wpływów” – dodała.
„Ten kompleksowy raport odzwierciedla zaangażowanie USA w bezpieczeństwo energetyczne Polski i może zainicjować intensywny rozwój wielowymiarowych relacji strategicznych w obszarze bezpieczeństwa i gospodarki” – powiedział Brzeziński.
Polskie plany jądrowe przewidują uruchomienie sześciu reaktorów do 2040 r. o mocy do 9 gigawatów. Pierwszy – o pojemności 1,0-1,6 gigawata – powinien być dostępny w sieci do 2033 roku.
Polski rząd oczekuje, że partner programu jądrowego obejmie 49% udziałów w spółce prowadzącej projekt i zapewni finansowanie oraz technologię.
Korea Południowa dołącza do wyścigu nuklearnego Polski z sześcioma reaktorami
Ostatnie gwałtowne zmiany na rynku energetycznym po rosyjskiej inwazji na Ukrainę sprawiły, że plany stały się bardziej pilne, a politycy twierdzą, że potrzeba rozwoju energetyki jądrowej jest większa niż kiedykolwiek, ponieważ Polska uniezależnia się od rosyjskich źródeł energii.
„Wykorzystanie energii jądrowej w Polsce znacząco przyczyni się do ograniczenia emisji, rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w naszym kraju, co jest priorytetem ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę” – powiedział Muskoa.
Polskie firmy prywatne i państwowe również opracowują własne plany budowy mniejszych reaktorów jądrowych.
Polska spółka państwowa podpisuje umowę o rozpoczęciu prac nad reaktorami jądrowymi z amerykańską firmą
Główne źródło obrazu: Marcus Distillerth / Piksele
Alicia Ptak jest starszym redaktorem Notes z Polski i dziennikarzem multimedialnym. Wcześniej współpracowałem z Reutersem.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu