Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Stopa inflacji w Australii w lutym będzie niższa od oczekiwań i wyniesie 3,4%  Gospodarka australijska

Stopa inflacji w Australii w lutym będzie niższa od oczekiwań i wyniesie 3,4% Gospodarka australijska

Inflacja ustabilizowała się drugi miesiąc z rzędu, ponieważ niższe ceny mięsa i owoców morza pomogły zrównoważyć wzrost czynszów i paliw silnikowych.

Miesięczny wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich wzrósł w ciągu roku do lutego o zaledwie 3,4%, utrzymując się na stałym poziomie zbliżonym do tempa wzrostu w styczniu i grudniu, podało w środę Australijskie Biuro Statystyczne. Ekonomiści oczekiwali, że CPI za luty wyniesie 3,5%.

Po wyłączeniu niestabilnych pozycji, takich jak świeże produkty rolne i paliwa, inflacja spadła z 4,1% w styczniu do 3,9% w zeszłym miesiącu.

Ceny wakacji i noclegów w dalszym ciągu spadały, kompensując wzrosty cen w pozostałych kategoriach. Ceny w tej kategorii spadły o 1,3% w ciągu roku do lutego, spadając wolniej niż w poprzednich dwóch miesiącach, co odzwierciedla wzrost wynikający z hitowej trasy koncertowej Taylor Swift „Eras”.

„Chociaż występy Taylor Swift spowodowały wzrost cen hoteli w Sydney i Melbourne, ceny zakwaterowania i biletów lotniczych w innych miejscach spadły w lutym ze względu na zakończenie w styczniu szczytu wyjazdów na wakacje szkolne” – powiedziała Michelle Marquardt, dyrektor ds. statystyk cen w ABS.

Miesięczne dane o inflacji są mniej kompleksowe niż dane kwartalne, ale nadal pokazują, w jakim stopniu stopy procentowe na najwyższym poziomie od 12 lat wpływają na popyt w gospodarce.

Gubernator Banku Rezerw Australii Michelle Bullock powiedziała w zeszłym tygodniu, że bank centralny potrzebuje „większej pewności, że inflacja powróci do docelowego zakresu w rozsądnym terminie i pozostanie na tym poziomie”, zanim obniży stopę procentową.

David Basanesi, główny ekonomista BetaShares, powiedział, że jest „za wcześnie, aby stwierdzić”, czy inflacja spada szybciej, czy wolniej, niż oczekuje RBA.

Miesięczny wykres wskaźnika cen towarów i usług konsumenckich

Według narzędzia do śledzenia cen ASX, przed środowymi danymi o inflacji inwestorzy wyceniali obniżkę stopy procentowej o 25 punktów bazowych do 4,1% w październiku.

Po ogłoszeniu ABS, ASX 200 wzrósł o 0,25%, a dolar australijski nieznacznie spadł, gdyż inwestorzy wzięli pod uwagę możliwość nieco wcześniejszej niż dotychczas obniżki stóp procentowych przez Bank Rezerw Australii.

READ  Tesla Australia anuluje zamówienia na Model 3 Performance w dniu premiery Highland

Do umiarkowanej inflacji przyczyniły się utrzymujące się spadki cen mięsa i owoców morza, które w roku poprzedzającym luty spadły o 2% po sprzedaży przez rolników swojego inwentarza.

W połączeniu ze spadkiem cen owoców i warzyw o 0,5%, przyczyniło się to do spowolnienia tempa wzrostu cen żywności z 4,4% w styczniu do 3,6% w lutym.

Największy wpływ miały ceny ubezpieczeń, które wzrosły o 16,5% w ciągu 12 miesięcy poprzedzających luty, co stanowi najwyższy roczny wzrost cen od czasu, gdy Australijskie Biuro Statystyczne zaczęło obliczać miesięczny CPI w 2022 r.

Wzrosty cen wynajmu również pozostały wysokie dzięki utrzymującej się presji na rynku, a wzrost wzrósł do 7,6% rocznie z 7,4% w styczniu.

Ceny energii pomogły jednak złagodzić presję dotyczącą kosztów utrzymania, przy czym wzrost cen energii elektrycznej spadł z 0,8% w styczniu do 0,3% w lutym i oczekuje się, że spadnie w dalszej części tego roku. Ceny gazu również nie uległy zmianie przez cały rok aż do lutego, spadając o 2,4% w porównaniu z rocznym wzrostem o 8,5% w grudniu, w związku z dalszym odchodzeniem gospodarstw domowych od paliw kopalnych.

Według ekonomisty Moody's Analytics, Harry'ego Murphy-Cruza, miesięczne dane pokazują, że roczna inflacja będzie na dobrej drodze do spadku do 3,35% do końca marca kwartału.

„Inflacja postępuje znacząco, zbliżając się do górnej granicy docelowego zakresu RBA wynoszącego 2–3%” – stwierdził.

Bank Rezerw Australii w swoim lutowym komunikacie na temat oczekiwań dotyczących polityki pieniężnej wskazał, że spodziewa się spadku inflacji do 3,3% do czerwca.

„W dzisiejszym raporcie nie było nic szokującego, co sugerowałoby, że pozostajemy na dobrej drodze do spełnienia oczekiwań RBA” – powiedział Basanesi.

Jednak zdaniem dyrektora generalnego Grattan Institute Aruny Sattanapally, płaskość rocznej miary inflacji bazowej, która wzrosła z 3,8% w styczniu do 3,9% w lutym, pokazała, że ​​gospodarka pozostaje na granicy równowagi.

READ  Polscy politycy atakują imigrantów dla elektoratu - POLITICO

„Jest to zasadniczo zgodne z oczekiwaniami RBA, ale rząd będzie musiał zachować ostrożność w przypadku wszelkich wydatków, które dodatkowo ocieplą gospodarkę” – stwierdziła.

Bank Rezerw Australii podejmie kolejną decyzję w sprawie stóp procentowych 7 maja, po publikacji danych o inflacji za kwartał marcowy i zaledwie tydzień przed publikacją tegorocznego budżetu federalnego.