Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Stopy procentowe wpływają na czynsze, ale nie w taki sposób, jak mogłoby się wydawać

Stopy procentowe wpływają na czynsze, ale nie w taki sposób, jak mogłoby się wydawać

Wyższe stopy procentowe mogą faktycznie prowadzić do niższych czynszów. Takie jest odkrycie najlepszych dostępnych badań na ten temat, chociaż wydaje się to sprzeczne z intuicją.

Może to być zaskoczeniem dla najemców, którzy otrzymali zawiadomienia o podwyżce czynszu, które jako przyczynę podwyżki wskazują na konieczność pokrycia przez wynajmującego rosnących kosztów kredytu hipotecznego.

Związek między czynszami a oficjalną stopą gotówkową był trudny do ustalenia, powiedział dr Peter Tulip, główny ekonomista w Center for Independent Studies, ale dowody wskazują, że stopy procentowe miały bardziej bezpośredni wpływ na bezrobocie i podaż mieszkań.

” [Reserve Bank of Australia] Obecnie próbuje podnieść stopy procentowe, aby złagodzić napięcie na rynku pracy. „Mamy rekordowo niski wskaźnik zatrudnienia, który zdaniem RBA jest niezrównoważony”.

Badania Tulip wykazały, że chociaż indywidualni właściciele mogą dążyć do podwyższenia czynszów, aby pokryć zwiększone spłaty kredytu hipotecznego, wyższe stopy procentowe w rzeczywistości wywrą presję na obniżenie czynszów.

Czytaj więcej: Senior AFL Luke Parker i jego żona Kate w ruchu z Matraville

2/14 Childers Street, Północna Adelajda, Australia Południowa
Czynsz: 430 USD tygodniowo
Zobacz zdjęcia z aukcji tutaj

Ta urocza kawalerka z jedną sypialnią ma charakter dzięki lokalizacji w zabytkowym budynku. (specjalizacja)

Czynsze spadną, ponieważ coraz więcej osób będzie zwalnianych, ponieważ wyższe stopy procentowe zmniejszają wydatki konsumpcyjne i ilość pieniądza krążącego w gospodarce, więc niektórych najemców nie stać już na płacenie czynszu. Ci ludzie stracą swoje domy, powiedział Tulip, a więcej nieruchomości pozostanie pustych, co doprowadzi do wyższego wskaźnika pustostanów.

„Więc kiedy pozwolisz na ten efekt uboczny, stopy procentowe zmniejszą wzrost zatrudnienia, a to zmniejszy presję na rynku wynajmu i obniży czynsze” – powiedział.

Wskaźnik pustostanów jest głównym czynnikiem wpływającym na stawki czynszu, ponieważ wysoki wskaźnik pustostanów oznacza, że ​​właściciele mają niewielkie możliwości podnoszenia czynszów, jeśli najemcy mogą łatwo i niedrogo przenieść się gdzie indziej. Bezrobocie jeszcze nie wzrosło, ale Tulip szacuje, że stopa bezrobocia może zacząć pośrednio wpływać na czynsze do końca 2023 roku.

READ  Zasada „strzałki” pozwala nam przetrwać recesję – dlatego powinny zabrzmieć sygnały ostrzegawcze w Departamencie Skarbu i RBA | Grzegorz Jerycho

Tulip przewidział, że ten spadek będzie krótkotrwały – mniej więcej cztery lata po tym, jak ceny zaczęły spadać, ponownie wzrosną. Może to wynikać z tego, że okres rosnących stóp procentowych spowalnia tempo budowy nowych domów i poważnie ogranicza liczbę nowych domów, które stają się dostępne, w sektorze budowlanym w Australii już pojawiają się pierwsze oznaki.

Czytaj więcej: O tyle spadają ceny domów przy każdym 1-procentowym wzroście stopy procentowej

408/32 Mort Street, Braddon, Canberra
Cena: 720 USD za tydzień
Zobacz zdjęcia z aukcji tutaj

Lista ACT mieszkań wynajem powierzchni najemców nowoczesnych jednostek
Z zestawienia wynika, że ​​apartamenty w nowoczesnym kompleksie inspirowane są japońskim designem. (specjalizacja)

„Nastąpił znaczny spadek budownictwa mieszkaniowego” – powiedział Tulip. „To, co obserwujemy w tej chwili, to znaczny spadek liczby zatwierdzeń, który z czasem wpłynie na start-upy, za rok lub dwa do ukończenia, a nieco później na oferty wynajmu”.

Brak nowych mieszkań na wynajem spowoduje spadek pustostanów i wzrost czynszów.

W modelowaniu przyjęto, że stopa gotówkowa pozostaje o trzy punkty procentowe wyższa przez dłuższy okres czasu.

Dr Chris Martin, pracownik naukowy w Center for the Future City Research Uniwersytetu Nowej Południowej Walii, który nie był zaangażowany w modelowanie, powiedział, że związek między cenami a czynszami wymaga dalszych badań.

Czytaj więcej: W domu artysty ulicznego, który ma zostać wystawiony na aukcję, znajduje się mural przedstawiający flamingi na suficie

3/17 Arthur Street, Cronulla, Nowa Południowa Walia
Cena: 800 dolarów za tydzień
Zobacz zdjęcia z aukcji tutaj

Apartament nad oceanem w Sydney do wynajęcia nad wodą
Mieszkanie z trzema sypialniami znajduje się w pobliżu The Esplanade. (specjalizacja)

„Innym wyjaśnieniem… są podwyżki czynszów, które obserwujemy teraz, jeśli nie są one napędzane przez stopy procentowe, napędzają je właściciele” – powiedział.

„Używają tego jako przykrywki dla swoich podbić, mówiąc:„ Och, RBA każ mi to zrobić ”.

Jeśli tak jest, powiedział Martin, właściciele nieruchomości zwracają na siebie uwagę jako presja inflacyjna, dolewając oliwy do ognia, z którym mają walczyć podwyżki stóp procentowych.

READ  Francuskie drogi i rafinerie zostały zamknięte w wyniku strajku w związku z dostosowaniem emerytur Macrona

Rzeczniczka Every’s Home National, May Aziza, powiedziała, że ​​jej koalicja organizacji mieszkaniowych słyszała o właścicielach wykorzystujących podwyżki cen jako pretekst do podwyższenia czynszów, ale wątpi, że to jest prawdziwy powód.

„Z pewnością widzimy właścicieli, którzy wykorzystują podwyżki cen i mówią swoim najemcom, że to jest powód podwyżek czynszów” – powiedziała. „Jest to odzwierciedlenie długo utrzymywanego przekonania, że ​​ludzie kupujący mieszkania odzwierciedlają koszty wynajmu, ale wiemy, że to nieprawda”.

Czytaj więcej: Zamężna gwiazda Bek Zymek od pierwszego wejrzenia obraca nieruchomościami inwestycyjnymi

11 Harold Street, Middle Park, Wiktoria
Cena: 720 USD za tydzień
Zobacz zdjęcia z aukcji tutaj

Wynajem powierzchni balkonu w salonie
Klasyczny taras od strony zatoki obejmuje 2 sypialnie i znajduje się w pobliżu lokalnej kolei miejskiej. (specjalizacja)

Aziz powiedział, że podwyżki czynszów były nierozsądne podczas kryzysu związanego z kosztami utrzymania.

„W tej chwili jest bardzo zła sytuacja, aby podnieść czynsze” – powiedziała. Wiemy, że właściciele mają inne możliwości niż podnoszenie czynszów.

„Mogą odpisać swoje straty i uzyskać ulgę podatkową, której najemcy nie mogą uzyskać”.

Prezes Australian Property Institute, Hayden Groves, powiedział, że właściciele zawsze będą starali się pozytywnie kierować swoimi inwestycjami, ale zgodził się, że rosnące ceny nie mają nic wspólnego z rosnącymi czynszami.

„Brak dostaw jest głównym motorem tej strasznej sytuacji, z którą mamy do czynienia” – powiedział. „Wynajmujący będzie dążył do uzyskania uczciwego czynszu rynkowego, ale jest wielu z nich, którzy rozumieją ogromne trudności, z jakimi borykają się stali najemcy, i będą działać zgodnie z nimi”.

Ta historia pojawiła się po raz pierwszy The Age i The Sydney Morning Herald